אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות פט פיינדר - המדריך המלא לבחירת גור גזעי

בלוג.

בית > הספרייה > אילוף כלבים לצרכים שונים + טיפים לאילוף

אילוף כלבים לצרכים שונים + טיפים לאילוף

הכלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם. מדובר במשפט אמיתי לגמרי ולא בקלישאה. קשר חיובי בין כלבים לבני אדם הוא אחד הדברים החיוביים ביותר. במשך שנים רבות אנשים לכלבים פיתחו מערכת יחסים בריאה וטובה לפני שהאדם למד לבנות את ביתו הוא למד מהו אילוף כלב. כלבים מסוגלים להעניק לנו אהבה ואף יותר. כלבים רבים מאומנים כדי לסייע לאנשים במצבים שונים. אילוף כלבים, לצורך איתור חפצים או הובלת אנשים ממקום למקום היא משימה קשה לצורך כך אנשים נעזרים במאלף כלבים

אילוף כלב לאיתור חפצים חשודים בשדה התעופה

בכל יום מועברות מזוודות רבות בשדות תעופה. המזוודות מכילות מטען אישי כמו בגדים וחפצים אישיים. לפעמים, בין כל החפצים הללו מסתתרים סמים המיועדים להברחה בין אנשי המכס הבודקים את המזוודות, ניתן למצוא כלבים שבודקים את תכולת המזוודות על ידי חוש ריח מפותח. אילוף כלב לאיתור חפצים חשודים היא איננה משימה פשוטה, שכן המטרה הראשונית של הכלב היא לשעשע את בני הבית. אילוף לכלב לאיתור חפצים חשודים בשדה התעופה  דורש התערבות של מאלף כלב. מאלף כלב מלמד את הכלב מספר פעולות מורכבות יותר מהאילוף הבסיסי. אילוף כלב לאיתור חפצים חשודים בשדה התעופה דורש מיומנות רבה ולכן מבוצע על ידי מאלף כלבים. אילוף מקצועי על ידי מאלף כלב לא משאיר מקום לספק.

לחצו כאן למציאת כלבי גישוש לאימוץ

אילוף כלב להובלת עיוורים 

מרבית האנשים יוצאים לטייל עם כלבם ברחוב בכל שעות היום ללא כל בעיה אבל אנשים שאיבדו את ראייתם נותנים לכלבים להוביל אותם ברחבי העיר, מדובר באחת הפעולות החשובות ביותר שכלבים יכולים לבצע. הובלת עיוורים בעיר היא איננה פעולה פשוטה. בעיר רועשת בה מסתובבים אנשים ויש חנויות שונות, הכלב  צריך להפעיל את כל היכולות שלו כדי להוביל בבטחה את העיוור.  אילוף כלב לביצוע פעולות כמו הובלת עיוורים עשויים לסייע לעיוורים. באמצעות אילוף כלבים אפשר העיוורים יכולים להפיק מהם תועלת רבה.אילוף כלב הינו שם כולל למגוון פעולות שהכלב לומד במהלך הליך האילוף מדובר בפעולות מורכבות  שהכלב לומד במהלך הזמן. אילוף כלב תורם לאנשים הזקוקים לכלבים על בסיס יומיומי. אילוף כלב  תורם לחיי עיוורים ומאפשר להם לא להחמיץ פעולות שונות כמוח יציאה לקולנוע או טיול ברחובות.

 

 

אילוף כלבים – 5 טיפים חשובים

אילוף כלבים מוצלח משלב בין צרכיו והתנהגותו הטבעית של הכלב, לבין הנחלת התנהגות הרצויה לבני האדם וציות לפקודות במידת הצורך. ישנן שיטות רבות לאילוף כלבים אך העקרונות הבסיסיים של השיטות המוצלחות זהים. להלן כמה טיפים על אילוף כלבים.

טיפ -1 – אילוף כלבים מתחיל מהיום הראשון

חשוב להתחיל לאלף את הכלב כבר עם הגיעו אל ביתו החדש. חשוב להבהיר לכלב מה מקומו בהיררכיה של בני הבית וכן מה מותר ומה אסור לעשות. למשל, חשוב להבהיר לכלב לא לעלות על הספות כבר ביום הראשון או לא להיכנס לחדר הילדים. מצד שני, יש לחזק כל התנהגות חיובית כמו שכיבה בשקט על השטיח או עשיית צרכים בחוץ.

טיפ – 2 – התמדה

אילוף כלבים לא מסודר ולא קבוע לא יכול להתבצע ביעילות. חשוב להשקיע לפחות עשר דקות עם הכלב בכל יום ולהתמיד בכך עד להטמעת הפקודות הרצויות. באופן כללי, ניתן לומר שתהליך של אילוף מקצועי של כלב לא נגמר אף פעם ותמיד חשוב לחזק את הכלב כשהוא מתנהג כראוי ולתן את ההתנהגויות השליליות.

טיפ – 3- טון ושפת גוף

מאלף כלבים טוב מבין את החשיבות של שפת הגוף וטון הדיבור. חשוב לעשות הבחנה בין שפת גוף של בני אדם לזו של כלבים ולא להאניש את הכלב. כך למשל, עבור בני האדם חיוך הוא סימן לשמחה, עבור כלבים חשיפת השיניים היא סימן לאיום. יש לשמור על קול נמוך ובטוח וכן על יציבה זקופה ועמידה.

טיפ – 4 – תמריצים

אילוף כלבים נכון עושה שימוש בתמריצים לכלב. חשוב לזכור כי חיזוק התנהגות חיובית עובד טוב יותר מאשר תיקון התנהגות שלילית. חיזוק חיובי יכול להיות מגע נעים לכלב כגון ליטוף, משחק שהוא אוהב במיוחד, שיבוח הכלב בטון רגוע ועוד. החיזוק החזק ביותר הוא אוכל. מצאו את החטיף שהכלב אוהב הכי הרבה והשתמשו בו.

טיפ – 5 – שינויים בתפאורה

חשוב לתרגל אילוף כלבים בכמה מקומות שונים כדי שהכלב לא יקשר את ההתנהגות הרצויה או הפקודה למקום הספציפי. כך למשל, כלב שמלמדים אותו אך ורק בחדר מסוים בבית עשוי לקבל רושם לא נכון ולציית לפקודות רק בחדר הזה.

 

 

שתף את המאמר