אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות

טוי רוסי (טוי טרייר).

בית > מידע גזעים > טוי רוסי (טוי טרייר)

טוי רוסי (טוי טרייר)

טוי רוסי (טוי טרייר)

טוי רוסי Russkiy Toy

שייך לקבוצת כלבי הטוי/כלבי לוויה קבוצה 9

תוחלת חיים ממוצעת: 15-18 שנים

גובה ומשקל: גובה 22-27 ס"מ לכלב בוגר, משקל 1.5-3 ק"ג לכלב בוגר

רקע כללי

טוי רוסי הוא אחד הגזעים הקטנים בארץ ובעולם. הוא ידוע ואהוב, במיוחד באירופה, אך עדיין נדיר בארץ. זהו כלב בעל מראה אצילי ואלגנטי, גבוה רגליים, קל עצם, ראש מעוגל עם אוזניים גדולות וזקופות. המראה החיצוני והבעת פנים של הטוי הרוסי מזכיר עופר "במבי" של דיסני.

 

הטוי הרוסי קל ונוח לגידול, ידידותי לסובבים, מתאים במיוחד לסביבה עירונית. הוא מגיע במגוון צבעי פרווה עם אזורים בהירים יותר המכונים "טן". הצבעים העיקריים של הטוי הרוסי הם שחור וטן, חום וטן, ג'ינג'י והגוונים שלהם. המומחים והמגדלים מעדיפים צבעים כהים כמה שיותר.

 

ישנם שני זנים של הטוי הרוסי: האחד בעל פרווה קצרה והשני בעל פרווה ארוכה. לטוי הרוסי קצר השיער פרווה קצרה, חלקה ומבריקה, ללא צורך בטיפוח מיוחד או ברחצה תכופה. הטוי הרוסי ארוך השיער הוא בעל פרווה ארוכה בקצות האוזניים, בזנב ובירך האחורית. לשם קבלת מראה מיטבי של הפרווה יש לדאוג לטיפוח הפרווה, רחיצתה וסירוקה באופן תדיר. מה שכן, שני הזנים הם ללא תת-פרווה, ולכן הנשירה הטבעית היא מינימאלית וכמעט ואיננה מורגשת.

 

ההיסטוריה של הטוי הרוסי

ההיסטוריה של הטוי הרוסי (טוי טרייר) קשורה עם הטוי טרייר האנגלי שהיה בן הלוויה של האריסטוקרטיה רוסית. על רקע האירועים ההיסטוריים הסוערים של ראשית המאה ה-20 (המהפכה הרוסית ושתי מלחמות העולם), המעמד הגבוה נכחד ונעלם, ויחד אתו הטוי טרייר האנגלי.

 

מאמצע שנות החמישים של המאה ה-20 שוב עלתה ההתעניינות בגזעים דקורטיביים, אך המצב הפוליטי ו"מסך הברזל" הסובייטי לא אפשרו ייבוא כלבים גזעיים מחו"ל. לכן, מגדלים החלו לאסוף כלבים מתאימים שרובם היו ללא אילן יוחסין, והם החלו לשחזר את הגזע במצב הנתון ובתקן שונה מהתקן של הטוי טרייר האנגלי. כך, הבידוד הפוליטי של ברית המועצות הביא להופעתו של גזע חדש - הטוי טרייר הרוסי.

מעט אחר כך, בשנת 1958 מהרבעה של שני כלבי טוי רוסי בעלי פרווה קצרה נולד גור ארוך שיער. כלב זה הורבע עם כלבה בעלת פרווה שהיא מעט ארוכה, וכך צאצאיהם הפכו לאבות הסוג של מה שכונה אז "טוי טרייר מוסקבאי ארוך שיער", כך שבסופו של דבר הפכו שני הסוגים לגזע אחד עם שני זנים.

מאז 2017 הוכר הגזע רשמית על ידי ה- FCI בשם יחיד "טוי רוסי" (הכולל שני סוגי שיער).

טוי רוסי למכירה

טוי רוסי - אופי והתנהגות

הטוי הרוסי הוא גזע מלא שמחת חיים ואנרגיות חיוביות. הם ישמחו לכל פעילות משותפת עם הבעלים, והם ידועים ככלבים שאוהבים לשחק עם ילדים. הטוי הרוסי מסתדר טוב עם כולם,  בעלי חיים ובני אנוש. הוא אינו מודע לגודלו ולכן אינו תופס את עצמו כחיה קטנה וחלשה יותר מול אחרים. הטוי הרוסי הוא לא פחדן ולא תוקפני, לא הרסני בבית, כמו כל כלב אחר הוא יתריע לבעליו על נוכחות זרים בשטח, אך הוא בהחלט לא נוטה לנביחות מוגזמות ללא סיבה.

 

הטוי הרוסי נאמן עד אין סוף לבעליו, הוא מלא חיבה ואהבה, הוא נקשר מאוד וזקוק לקרבתם של בני משפחתו האנושיים, אך יחד עם זאת הוא לא כלב טורדני. הטוי רוסי מתאים בתור חיית מחמד לכמעט כל סוגי המשפחות וליחידים. הוא מתאים את עצמו בקלות ובמהירות לקצב ולסגנון החיים של בעליו, והוא יתלווה אליכם ברצון להתכרבלות משותפת תחת השמיכה מול הטלוויזיה, וגם ישמח לצאת לטיול רגלי ביום נאה.

 

עם הטוי הרוסי קל להגיע לכל מקום, נוח לטייל עמו ולנסוע עמו ביחד בכל רחבי העולם. רוב חברות התעופה מאפשרות לטוי הרוסי כניסה לתא הנוסעים כשהוא בתוך תיק יד.

 

טוי רוסי – חינוך ואילוף

הטוי הרוסי הוא כלב חכם, קשוב, מלא מוטיבציה, ולכן הוא גם לומד מהר וברצון. כדאי להשקיע זמן ומחשבה בחינוך של גור הטוי רוסי כבר מהשבועות הראשונים בבית החדש. באמצעות אילוף מתאים המבוסס על משחק וחיזוק חיובי ניתן לפסל דפוסי ההתנהגות הרצויים בקלות.

טעות לחשוב כי הטוי הרוסי לא זקוק לאילוף לאור גודלו הזעיר ואופי החברותי ונוח בבסיסו. טוי רוסי שלא חונך היטב מגורות, כמו כל כלב אחר, עלול להציג התנהגויות הבעייתיות בהמשך, כמו רכושנות, נבחנות, או איסוף מהרצפה (מסוכן כשלעצמו).

 

מגדל מקצועי מתחיל סוציאליזציה (חשיפה לגורמים סביבתיים מגוונים) כבר מהשלבים המוקדמים מאוד בחיי הגורים. על הבעלים להמשיך בתהליך – חשפו את הגור לסביבה חדשה, ריחות ורעשים, כלבים וחתולים, ציפורים ובעלי חיים אחרים, רכבים ואופניים, ילדים ואנשים זרים. התחילו בבית ולאחר מן החיסונים המתאימים המשיכו בחוץ.

 

מגדל אחראי  יתמוך בכם וילווה אתכם לאורך כל הדרך, גם אחרי שהגור יעבור לביתכם, וזאת למשך כל חיי הכלב. תוכלו להיעזר בו גם לקבלת טיפים לגבי חינוך ואילוף בסיסי של הגור. כמו כן, ניתן להתייעץ עם  מאלף מקצועי ולקבל  תדרוך קצר, שהרי בכל זאת לא מדובר בכלב גדול ומסוכן.

 

למעשה, הטוי הרוסי מתאימים לכל סוגי אילוף: הם אוהבים ללמוד טריקים חדשים, הם מתאימים לתחום "ריקוד עם כלבים", והם משתתפים בהצלחה רבה בפעילויות ספורטיביות מסוג "אג'יליטי" וכדומה.

 

טוי רוסי - בריאות

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לכלבנות בודקים את כלבי הרבייה שלהם ומרביעים רק את הכלבים הבריאים והמבטיחים ביותר. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל כלב בריא.

 

לשיניים ולמנשך של הכלב יש משמעות רבה וההשלכות הן לא רק מבחינה אסתטית אלה גם מבחינה בריאותית. כדי לשמור על שיניים בריאות ומנשך תקין מסוג "מספריים" של הטוי הרוסי שלכם, בדומה לגזעים קטנים אחרים, חשוב להיות ערניים בעת החלפת שיניים ולהקפיד על היגיינה של הפה מגיל צעיר.

 

אם השן החלבית לא יוצאת בזמן, ייתכן ותצטרכו  את עזרתו של הווטרינר כדי לעקור אותה. חשוב לצחצח את השיניים של הטוי הרוסי עם משחת שיניים המתאימה לכלבים ולספק צעצועי לעיסה דנטאליים כדי להסיר רובד ראשוני ולמנוע היווצרות של האבן על השיניים.

 

הטוי רוסי לומד בקלות לעשות את צרכיו במגש חתולים, אך כמו כל כלב אחר הוא זקוק לטיולים סדירים בחוץ כדי לשמור על בריאותו הנפשית והגופנית. טיול בחוץ מספק צורך בסיסי לחוויות חדשות יחד עם בעליו, לאיסוף וקבלת מידע שותף על בני מינו ובעלי חיים אחרים בסביבתו ומאפשר לפרוק אנרגיה שנצברה בבית.

ואל לנו לשכוח את אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בעולם: ההשמנה. להרבה כלבים מגזע הטוי הרוסי אין תחושת שובע מפותחת, ולכן אין להאכיל את הכלב במנות גדולות מדי. לא מומלץ להשאיר מזון נגיש קבוע,  ויש לזכור כי מזון אנושי אינו מתאים לכלבים. שמירה על הטוי הרוסי במשקל המתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגן על הבריאות הכללית שלו, ובכך  להבטיח כלב בריא לכל החיים.

 

יש להגן על הגפיים הארוכות של הטוי הרוסי מפני פגיעות ושברים, במיוחד בגורות. כדי למנוע נפילות אין להרים את הכלב על משטחים שגבוהים מאלה שהוא מסוגל לקפוץ עליהם בעצמו. טוי רוסי ישמח להשתולל עם הילדים, לכן חשוב ללמד אותם לגשת נכון לכלב ולשחק בהתחשבות בגודלו ומבנה גוף של הטוי הרוסי כדי שהוא לא ייפגע.

 

הטוי הרוסי מותאם באופן מושלם לאקלים הישראלי. עם זאת, הוא רגיש לתנאי מזג האוויר וטמפרטורות הקיצוניות עקב היעדר תת פרווה ואחוזי שומן נמוכים בגוף.  לכן, חשוב להבין שהטוי הרוסי הוא כלב שאינו מתאים לגידול ומחייה בחצר במלונה. גם בתוך הבית תדאגו לחמם את הטוי הרוסי שלכם בשמיכה בלילות החורף, וכן רצוי להלבישו במעיל או בסוודר בזמן הטיול מחוץ לבית. לעומת זאת, בקיץ כדאי מאוד להימנע מטיולים בשעות החמות של היום ובשום מקרה אין להשאיר את הכלב ברכב.

 

באופן כללי, הטוי הרוסי הוא גזע בריא, ובתנאי מחיה הולמים הם כמעט ולא נוטים לחלות. עד כה לא זוהו מחלות גנטיות ספציפיות הקשורות לגזע.

 

טוי רוסי - טיפוח

בין אם לכלבך יש פרווה אורכה או קצרה, הטוי הרוסי הוא בהחלט כלב קל לטיפוח.  לטוי הרוסי קצר שיער פרווה קצרה ומבריקה, חלקה ונצמדת הדוק לגוף וללא תת פרווה. הסוג הזה אינו זקוק לסירוק, לטיפוח מיוחד או לרחצה תכופה.

 

הגוף והצוואר של הטוי הרוסי ארוך השיער מכוסים בשיער באורך בינוני (3-5 ס"מ) ישר או מעט גלי. החלקים האחוריים של הגפיים, הזנב והאוזניים מעוטרים בפרווה דקורטיבית עשירה ומפותחת. כדי לשמור על פרוותו של הטוי הרוסי הארוך שיער במצב המיטבי, יש לטפח ולסרק אותה באופן קבוע.

 

את הטוי הרוסי, בעל הפרווה הקצרה ובעל הפרווה הארוכה, יש לרחוץ רק במידת הצורך. ובכל מקרה לא יותר מפעם בשבועיים עד חודש ורק אם באמת התלכלך. שטיפה תכופה מדי עם שמפו עלולה לייבש את עורו, לגרום לגירוד ולקשקשים ולפגוע במראה וברק הטבעי של פרוותו. אין להשתמש במוצרי טיפוח אנושיים - הם אינם מתאימים לכלבים.

 

מומלץ לצחצח את השיניים של הטוי הרוסי שלכם מגיל צעיר, גם את שיני החלב וגם את השיניים הקבועות. יש להסיר את הרובד הראשוני על השיניים לעיתים קרובות עם מברשת שיניים ומשחה ייעודית לכלבים. ללא ניקוי, הרובד יהפוך עם הזמן לאבנית אשר תוביל לדלקת בחניכיים, ריח רע מהפה ולאובדן שיניים בגיל צעיר.

 

חשוב לשמור על ציפורניים של טוי רוסי ככל האפשר קצרות ובכל מקרה הלא נוגעות ברצפה. טיולים תדירים על משטחים סלולים מעט משייפים את הציפורניים אך עדיין לא משמעותית עקב משקלו הזעיר של הטוי הרוסי. יש לגזוז את הציפורניים של הטוי הרוסי אחת ל 2-3 שבועות ולגורים בתדירות גבוהה עוד יותר.

 

ביקורים תכופים אצל ווטרינר או "גרומר" מקשים בד"כ על רוב בעלי הכלבים, ולכן חשוב ללמוד לגזוז ציפורניים של טוי רוסי בבית באופן עצמאי. בקשו מהמגדל ממנו רכשתם את הגור שילמד אתכם כיצד יש לבצע את הפעולה. ציפורניים שלא נקצצות בזמן, מתחילות להפריע למנח הטבעי של כף הרגל, להשפיע לרעה על היציבה ועל ההליכה של הכלב. כמו כן, ציפורניים ארוכות מדי עלולות להיתפס ולהיתלש, מה שיגרום לכאב רב ולדימום.

 

ואולי הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה מבית  גידול מוכר של גזע הטוי הרוסי המפוקח על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

 

התוכן באדיבות הגב' אירנה בל מגדלת של גזע הטוי הרוסי (טוי טרייר) בישראל מבית הגידול BellToy טלפון 0528687788

בית גידול BellToy לגזע טוי רוסי (טוי טרייר) Russkiy Toy

 

רכזת הגזע של הטוי הרוסי (החוג לכלבים זעירים) בהתאחדות הישראלית לכלבנות הינה הגב' אולגה דבוצ'קין טלפון: 053-9673475

תכונות אופי:

Icon היפואלרגני
Icon מתאים לדירה
Icon ידידותי לילדים
Icon קל לאילוף

מודעות.

מאמרים שיכולים לעניין אותך.


Notice: Undefined variable: breeder in /home/petfinde/domains/petfinder.co.il/public_html/wp-content/themes/pet-finder/single-breed.php on line 197
גבולות האושר - מאת מנוחי לוי מאלף

גבולות האושר - מאת מנוחי לוי מאלף

השאלה הגדולה, החשובה כשרוצים לאלף כלב. בד"כ עולה שאלה לכל אחד מאיתנו, לגבי בעיה מציקה, אחת או שניים, בתקווה שיתרון…

להמשך קריאה
arrow left

Notice: Undefined variable: breeder in /home/petfinde/domains/petfinder.co.il/public_html/wp-content/themes/pet-finder/single-breed.php on line 197
הסלבס נרתמים למען מציאת בית חם לבעלי החיים

הסלבס נרתמים למען מציאת בית חם לבעלי החיים

מה צופה לנו בצילומי קמפיין האימוץ? מערכת מגזין Pet Finder | בעלי חיים | סלבס | פורסם: 19.11.19 ביום רביעי…

להמשך קריאה
arrow left

Notice: Undefined variable: breeder in /home/petfinde/domains/petfinder.co.il/public_html/wp-content/themes/pet-finder/single-breed.php on line 197
המדריך המלא לבחירת גור גזעי

המדריך המלא לבחירת גור גזעי

להמשך קריאה
arrow left

Notice: Undefined variable: breeder in /home/petfinde/domains/petfinder.co.il/public_html/wp-content/themes/pet-finder/single-breed.php on line 197
המדריך לכלבי שמירה פופולריים

המדריך לכלבי שמירה פופולריים

משחר ההיסטוריה האנושית מלווים את האדם בכל מקום אשר ילך בני לוויה אשר בויתו מהזאבים ומהשועלים. כלבי שמירה היוו תמיד…

להמשך קריאה
arrow left