html5-dom-document-internal-cdata]]>

אילוף כלבים - איך לאלף כלב? כל המידע + מאלפי כלבים מומלצים באתר של פטפיינדר
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

המגזין.

בית > המגזין > אילוף > אילוף כלבים – איך לאלף כלב?

אילוף כלבים – איך לאלף כלב?

שיטות שונות של אילוף כלבים מאפשרות לשפר את מערכת היחסים שלהם עם הבעלים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, התפקיד של מאלפי כלבים הוא לא רק למנוע מהם לעשות את צרכיהם בתוך הבית – אלא גם להפוך אותם לרגועים, מאוזנים ושלווים יותר. בטווח הארוך, אילוף כלבים היא הדרך הכי טובה ליצור כימיה חיובית בין הצדדים וליהנות ממערכת היחסים המשותפת.

השאלה היחידה שעל הפרק היא כיצד משיגים תוצאות ומה צריך לעשות על מנת לאלף כלב. בפועל, יש לקחת בחשבון את ההבדלים בין סוגי כלבים וגזעים, את ההשפעה של הגיל על תהליך האילוף וכמובן את פערי הרמות בין מאלפי כלבים בארץ ובעולם. מנגד, החדשות הטובות הן שיש כמה שיטות בולטות לאילוף כלבים והיכרות איתם יכולה להיות צעד ראשון ומוצלח בדרך להשגת המטרה.

הנה למשל כמה שיטות אילוף כלבים פופולאריות ומה שמאפיין אותן בהשוואה לטכניקות אחרות:

השיטה של חיזוק חיובי עבור אילוף כלבים

שיטת החיזוק החיובי והפרסים מומלצת על ידי שורה ארוכה של אנשי מקצוע. שיטה זו יוצאת מתוך נקודת הנחה שבעלי חיים בכלל וכלבים בפרט מגיבים טוב יותר לחיזוק חיובי מאשר לחיזוק שלילי, מה גם שבאופן הזה לא יוצרים תסכול. כמו כן, שיטת החיזוק החיובי יכולה להתאים לכל סוגי וגזעי הכלבים וגם לטווח גילאים מאוד רחב.

האופן שבו מיישמים את שיטת החיזוק החיובי הוא לתת לכלב את מה שהוא רוצה רק לאחר ביצוע נאות של פקודה מצד המאלף. במילים אחרות, הרצון של המאלף אמור במסגרת השיטה של חיזוק חיובי לפגוש את הרצון של הכלב. בשיטה הזו, המשמעות של חיזוק חיובי יכולה להיות פרס שמותנה בהתנהגות ספציפית.

את הפרס הכלב מקבל במטרה להתנות את ההתנהגות שלו גם לשלבים שבהם הוא לא יזכה בתמורה. זה אומר שקודם כל מלמדים את הכלב לבצע פעולות מסוימות בעזרת חיזוק מלא, אך לאחר מכן עושים שימוש בשיטה של חיזוק חלקי ובתגמול בלתי רציף. לבסוף, גומלים את הכלב מהפרס ללא הכחדת ההתנהגות וכך משיגים את מטרת האילוף.

חשוב לציין שקיימת גם אפשרות של שימוש ביצר הריצוי במקום בפרסים. כאן יוצאים מתוך נקודת הנחה שכלבים צריכים גמול בדמות שבח והוקרה, לכן אפשר לעודד אותם בעזרת מגע גופני, מילות שבח וכן הלאה. מנגד, אין להשתמש בשום סוג של עונש גופני ואפשר להסתפק בנזיפה וגמול לאחריה.

אילוף כלב – השיטה הפסיכולוגית

בשיטת עבודה של פסיכולוגיה של הלהקה לוקחים את היצרים הקיימים בכל כלב ומשתמשים בהם על מנת להשיג תוצאות מסוימות. אילוף כלבים בשיטה הפסיכולוגית למעשה משתמש ביצרי הלהקה של הכלב ובעיקר בצורך שלו להיות חלק מלהקה מתפקדת. כאן יוצאים מתוך נקודת הנחה שיצר הלהקתיות הוא אחד החזקים ביותר אצל כלבים, לכן אפשר לנצל אותו.

הגמול של מאלפי כלבים בשיטת פסיכולוגיה של הלהקה הוא יצירת מצב של מנהיג תקף ודומיננטי. אותו מנהיג לצורך האילוף חייב להיות כמובן אדם, שהוא הבעלים של הכלב ומי שיזם מלכתחילה את יצירת הקשר עם מאלפי כלבים.

בשיטת האילוף של פסיכולוגיה של הלהקה נעזרים בהתנהגויות הטבעיות של הכלב והוא נפוץ אצל כלבי מחמד. הסיבה לכך היא שעבור כלבי מחמד, הלהקה היא המשפחה האנושית שחיה איתם. בין היתר, הדגשים הם שכל בני המשפחה ישתמשו בשפה משותפת כדי לתקשר עם הכלב ושצריך להבין את הטבע שלו כדי להשפיע עליו.

מאלף כלביםשימוש בעזרים

האמת היא שבכל השיטות של אילוף כלבים ניתן להשתמש בעזרים מסוימים. העזרים והכלים משמשים מאלפי כלבים בארץ ובעולם וגם אותם צריך לבחור בהתאם לגזע, לסוג ולגיל. בנוסף, רצוי לקחת בחשבון את הרקע של הכלב לפני שבוחרים באיזה עזרים וכלים להשתמש על מנת להביא אותו מהתנהגות מסוימת אחת להתנהגות רצויה אחרת.

העזרים הכי פופולאריים שבהם משתמשים מאלפי כלבים הם קולר, רצועת הולכה ורתמה. ההבדל הוא שקולר עונדים על צוואר הכלב גם בשגרה וגם במהלך האילוף עצמו, בעוד רצועת הולכה נועדה לאחיזה ושליטה בכלב כאשר הוא הולך. רתמה לעומת זאת היא מערכת רצועות שחובקת את גב וחזה הכלב כדי להקל על הליכה איתו, ויש גם רצועות נמתחות ורצועות ארוכות.

כיום כבר לא ממליצים על כך, אך קיימים מקרים שבהם אין ברירה אלא להשתמש בעזרים וכלים מסוג קולר חנק וקולר דוקרנים. קולר חנק הוא למעשה שתי טבעות מחוברות בשרשרת מתכת שאמורים למנוע מהכלב לעשות משהו, בעוד קולר הדוקרנים עשוי בעצמו ממתכת ומפעיל לחץ נקודתי במספר מקומות על הצוואר. לבסוף, יש להשתמש נכון בקולרים כדי למנוע נזקים.

איך לאלף כלב

 

אנו בפטפיינדר – האתר המוביל לכלבנות מתועדת בישראל מתחייבים לעזור לכם במציאת מאלף כלבים מקצועי ומומלץ עבור החבר\ה הכי טובים שלכם (-:

לקטגורית מאלפי כלבים מומלצים ונותני שירות >> לחצו כאן

למציאת כלבים לאימוץ או מכירה >> כלבים למכירה

שתף את הכתבה

דילוג לתוכן