אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות פט פיינדר - המדריך המלא לבחירת גור גזעי

שאלות ותשובות.

בית > שאלות ותשובות

 • הכל
  • הכל
  • טיפוח
  • אילוף
  • תזונה
  • בריאות

  האם כלב שמקשקש בזנבו אומר שהכלב שמח?

  זנבו של הכלב יכול לספר לך הרבה על איך הם מרגישים: זנב רופף המתנענע מצד לצד אומר שהכלב מרגיש רגוע, ונדנוד נוסף נלהב שמשולב עם תנועות הירך אומר שהכלב מאושר או אומר שלום לאדם אהוב. אם הזנב הוא ישר כלפי מעלה, זה סימן של ביטחון או תוקפנות. זנב שמוט כלפי מטה ומסולסל בין הרגליים פירושו בדרך כלל פחד או כניעה.

  מסיבה זו, תמיד צריך לגשת לכלב לא מוכר בזהירות, גם כאשר זה מכשכש בזנבו, ותמיד כדאי לבקש רשות מבעל הכלב לפני שניגשים ויוצרים עמו מגע - הדבר נכון במיוחד לגבי ילדים קטנים.

  למה חיות מחמד אוכלות דשא?

  תופעה כזו אצל כלבים וחתולים היא בהחלט נורמלית. המציאות מלמדת שחיות מחמד אוהבות לטעום את הדשא, והדעה הרווחת היא שההרגשת חוסר נוחות במערכת העיכול מביאה אותם לאכילת דשא אשר מסייע להם להקיא. ישנן מספר תיאוריות לגבי הסיבות לאכילת עשב על ידי חיות המחמד, אבל חשוב לדעת שאם לחיית המחמד שלך יש תיאבון מוזר (נוהג לאכול דברים שאינם מזון) או הקאות על בסיס קבוע, מומלץ מאוד ליצור קשר עם הווטרינר שלכם בהקדם האפשרי.

  אז למה דשא? זו שאלה עתיקת יומין שאין לה תשובה ברורה, וישנן לא מעט תשובות אפשריות: הם אוהבים את טעם הדשא, הם רעבים, או שהם לא מרגישים בטוב ואוכלים משהו כדי לראות אם זה עוזר. ישנם כלבים שפשוט לא מסוגלים להתנגד לניחוח של הדשא שצץ בתחילת האביב, ולא, הם לא ממש חולים, הם פשוט נהנים מן הטעם! חשוב לדעת שדשא הוא גם חלק בלתי נפרד מתזונה של בעלי חיים טורפים, והוא בד"כ נצרך כאשר הם אוכלים קיבה של בעל חיים אחר שנוהג ללחך דשא בעצמו. חוקרים ווטרינריים גילו כי אכילת דשא היא התנהגות שכיחה אצל כלבים והיא אינה קשורה למחלה כלשהי, וכי כלבים אינם מקיאים בקביעות לאחר מכן. נראה שהקאות נלוות לאכילת הדשא ולא נגרמות ישירות ממנה.

  למה הכלב שלי ישן כל כך הרבה?

  אז זה נורמלי שכלבים יבלו את הלילה בשינה, ושכלבים רבים ימשיכו ויבלו גם את רוב שעות היום בשינה. אנו בני האדם רגילים לרעיון של שינה כאשר בחוץ חשוך, ואז זה נראה לנו קצת מוזר שהכלבים שלנו ממשיכים לישון, ולא מעט, גם במהלך היום. אז למה בכל זאת כלבים ישנים כל כך הרבה?

  לדברי מומחים, זהו מצב נורמלי בהחלט עבור כלבים לבלות כ- 50% משעות היממה בשינה, כשעוד 30% מהיממה הם מבלים ב"מנוחה", כך שיוצא שכלבים פעילים רק כ-20% משעות היממה. מצב זה הוא די נורמלי גם כשמדובר בטורפים בטבע – וכך לדוגמא מבלים האריות 18 שעות או יותר ביממה בשינה ובמנוחה! (כמעט כמו ילדינו בגיל ההתבגרות....). מאחר ולכלבים אין טלפונים חכמים, עבודות או שיעורי בית, השינה היא בדרך כלל הדרך הטובה ביותר לבלות שעות ארוכות ומשעממות.

  מספר שעות השינה של הכלב שלך יהיה תלוי במגוון גורמים: גורים וכלבים מבוגרים בד"כ נוטים לישון יותר, כלבים עם עודף משקל עשויים לישון יותר זמן מכלבים בריאים, גזעים מסוימים של כלבים נוטים לישון יותר מגזעים אחרים (פשוט תשאלו בעלים של כלבים מסוג דוג דה בורדו).

  כמובן, שעות על גבי שעות של שינה יכולה להיות גם סימן לבעיה, מחלות רבות ובעיות הקשורות לגיל יכולות לבוא לידי ביטוי בשינוי דפוסי השינה, וגם נפילת מתח לאחר מצב חרדתי או מלחיץ יכולה לבוא לדי ביטוי בנמנום נוסף במהלך היום.

  ברוב המקרים, מצב בו כלבנו ישן במשך 12 שעות או יותר ביום הוא לא סיבה לדאגה, וזה פשוט נורמלי! אבל חשוב שאנחנו כבעלים נהיה מודעים לכך שעודף שינה יכול להיות סימן לבעיות מסוימות, ושוב, הכי טוב לשוחח עם הווטרינר שלך כאשר יש לכם חששות אלה.

  למה חתולים מייללים בלילה? ומה אפשר לעשות עם זה?

  לא כל החתולים לא אוהבים מים. חתולים שהיו להם חוויות חיוביות בקשר למים, במיוחד במהלך תקופת החשיפה שלהם (החשיפה המוקדמת מתרחשת בין 3 ל -8 שבועות, וחשיפה מאוחרת בין 9 ל -16 שבועות) יהפכו לחתולים אוהבי מים, וישנם גם גזעים ספציפיים שאוהבים מים מטבעם!

  הידעתם שחתולים רבים התפתחו כדי לשנוא מים? הסברה הרווחת היא כי היו חתולים מבויתים היו קיימים עוד מלפני 9,500 שנה במזרח התיכון. הם התפתחו באקלים מדברי צחיח ולא נחשפו לנהרות, לאגמים ולגשם, מה שהביא בסופו את החתולים של היום להימנע ממקורות של מים. אפילו חתולים החיים בקהילה מחפשים לעתים קרובות מחסה מפני הגשם וסופות הרעמים, והסתתרות מהמים הפכה לאינסטינקט אצל החתולים המוכרים לנו היום.

  אבל עובדה זו לא נכונה לגבי כל הגזעים, וישנם מספר זנים של חתולים שנהנים לבוא במגע עם מים בשל הרקע האבולוציוני שלהם. חתולים מזן האנגורה הטורקית, למשל, ידועים באהבתם למים והם מתאפיינים במיומנויות שחייה מרשימות. בעבר הם הסתגלו לאקלים באזור אגם ואן בטורקיה על ידי השרת שערם בקיץ כדי לשחות ולדוג. כמה גזעים אחרים הנוטים יותר ליהנות ממים הם בנגל, מיין קון, ו Bobtail האמריקאי.

  לחתולים יש חוש ריח יוצא דופן, פי ארבעה עשר רגיש יותר משלנו. ניחוחות חזקים הקשורים לשמפו ומזגנים יכולים לתרום לכך שחתול יסלוד ממים ומאמבטיות. ישנן גם השערות שהחתול נמנע ממי ברז כי הוא לא אוהב את הריח של כימיקלים הנמצאים במי הברז.

  חתולים אוהבים להיות נקיים וחמים (הגורם הרטוב). חתולים מקפידים על הניקיון הטבעי שלהם ומבלים הרבה מזמנם על ידי שמירה על פרוותם נקייה ומאווררת. חתולים גם נוטים לשמור על טמפרטורת גוף גבוהה, ופעולת הניקיון העצמי מסייעת לשמור על טמפרטורת הגוף שלהם. כאשר הפרווה של החתול ספוגה במים, היא הופכת להיות כבדה למדי, ודי קשה להם לחזור במהירות למצב יבש וחם. פרווה רטובה יכולה גם לגרום לחתול להרגיש איטי ולא זריז כרגיל, וכתוצאה מכך יסבול החתול מתחושה לא נוחה של חוסר היכולת לצאת במהירות ממצבים מסוכנים.

  משום שחוויות רבות של חתולים הקשורות במגע עם מים אינן חיוביות (כמו לדוגמא להיות תקועו במבול ללא קורת גג, להיות מרוסס במי ממטרות, ואמבטיות ביתיות), אין זה מפתיע שחתולים רבים לא אוהבים מים.

  האם צריך לרחוץ חתולים ואיך עושים זאת נכון?

  חתולים עושים עבודה נהדרת של שמירה על ניקיונם, והם יכולים לבלות עד 40% של היום בניקוי עצמם, אז כנראה שאין באמת צורך לרחוץ את החתול. חתולים עשויים להזדקק למקלחת רפואית עקב בעיה בעור, וחולי ארתריטיס או חתולים הסובלים מעודף משקל עלולים להתקשות להגיע לחלקים מסוימים של גופם ואז יש לרחוץ אותם. אמבטיה עשויה להיות הכרחית גם אם החתול השובב שלנו התגלגל במשהו דביק או מסריח.

  קרא עוד

  מאיזה גיל כדאי להתחיל לאלף כלב

  לעומת הסברה שהייתה בעבר לפיה כדאי להתחיל לאלף כלב החל מגיל 6 חודשים, הרבה ממומחי האילוף היום סבורים שאילוף הכלב מתחיל בהיותו גור, ומוקדם ככל האפשר – כמובן שכל זאת בליווי מקצועי של מאלף אשר ידע להתאים את אופן האילוף לגיל הגור. חשוב לדעת שהתקופה הקריטית בחיי הגור שעוזב את אימו (בגיל 8 שבועות לפחות) היא התקופה של 2-4 חודשים ראשונים לחייו, ולכן חשיפה נכונה היא שם המשחק! עשו זאת רק עם ייעוץ וליווי של מאלף מקצועי כדי לא לגרום לגור נזק.
  לסיכום:
  "לאלף כלב ניתן בכל גיל. אולם רצוי והכי מומלץ להתחיל בגיל צעיר ככל האפשר. ואני מתכוון לגיל חודש וחצי. זה זמן בו חווית הלימוד של הגור בדרך לעיצובו ככלב מתבגר, ובוגר לאחר מכן. תכנון חינוך ואילוף להתנהגות נכונה, ז"א התאמה התנהגותית לצרכים המקום, הבית, האנשים שחיים בו, גילם, מצבם הפיזי, הבריאותי, ואפילו תכנון עתידי לגבי שינויים אפשריים כגון הכנסת אשה, שותפה לחיים, וההשלכות כגון תינוקות, והשינוי בהתפתחותם ממצב סטטי, למצב של זחילה, הליכה, בו הם פולשים למרחב הפיזי פסיכולוגי של הכלב. מצב זה עשוי להיות בעייתי עבור תינוקות, במידה והכלב לא הוכשר לכך מבעוד מועד. מרחב אישי, פסיכולוגי הינו המקום הבטוח ביותר עבור הכלב, שככל שהוא חרדתי יותר כן ישמור הוא על מקום זה בקנאות רבה, עד כדי סכנה אפשרית לסביבה, במיוחד כשהיא חלשה. עיצוב התנהגות זה הוא הבסיס לאילוף גורים. שם נוצרת התנהלות חכמה בתכנון עתידי של החיים המשותפים. אין לעשות דבר ולהסכים לו מתוך גחמה של רגע, ביודעינו מראש שאין בכוונתנו לאפשר צורת התנהגות זו בעתיד, הכלב יזכור זאת וילחם על זכותו רצונו לחזור לאותו מקום נוח ומתגמל. דברים אלו נכונים לגבי מכלול התנהגויות, רצויות ולא רצויות. כשמבינים זאת, וקיימת הדרכה נבונה מצד שני, המסייעת למגדל להבין את הדקויות והמכשולים ה"קטנים" בדרך להשגת המטרה. וצריך תמיד לזכור כלל אחד חשוב. /כלב הוא חיה של הרגלים/
  ממש כמונו?.
  בהצלחה לחיינו המשותפים❤"

  האם פיטבולים באמת מסוכנים?

  ממש כמו אצלנו האנשים, יש לבחון כל כלב וכל מקרה לגופו. אין זה הוגן ואין זה מדויק להגדיר גזע שלם כעוין או תוקפני, למרות היות הפיטבול מוגדר בחוק הישראלי כ"כלב מסוכן" ביחד עם עוד מספר גזעים נוספים. ופיטבולים אינם מסוכנים יותר מכל גזע גדול אחר. הקונוטציה השלילית נובעת ככל הנראה מהגידול בקרבות הכלבים הבלתי חוקיות שהיו נפוצים בשנות השמונים, אך לדעתנו כמעט כל כלב יכול להיות מסוכן לבעליו, וככל שמשקלו של הכלב גדול יותר כך הנזק שהוא עלול להותיר בעקבות תקיפה יהיה גדול יותר. אין כלב מסוכן, יש בעלים לא אחראי שיכול להפוך את כלבו למסוכן אם הוא לא יידע לבחור את הגזע המתאים לו ולחשוף את כלבו בצורה נכונה ומקצועית מגיל צעיר לבעלי חיים אחרים ולאנשים.

  אילו מזונות רעילים לכלבים?

  רוב האנשים יודעים כי שוקולד הוא רעיל לכלבים, שכן הוא מכיל תרכובת הנקראת תיאוברומין, ובמינון גדול מספיק זה עלול לגרום להתקפים, לתרדמת ואפילו למוות אצל כלבים. שוקולד מריר מסוכן הרבה יותר מאשר שוקולד חלב, ולשוקולד הלבן אין בכלל תיאוברומין, כי בינינו זה לא באמת שוקולד. לקפה יש את אותו מרכיב כימי מסוכן וגם הוא רעיל לכלבים. מזונות אחרים המסוכנים לכלבים כוללים בין היתר: צימוקים וענבים (שניהם עלולים לגרום לאי ספיקת כליות), אגוזי מקדמיה (הם גורמים לחולשה, מעידה, הקאה וטמפרטורות גבוהות), ממתיק מלאכותי קסיליטול (בליעה של מסטיק ללא סוכר ומטעמים אחרים הינה מסכנת חיים שיכולה לגרום לנפילת רמת הסוכר בדם ולאי ספיקת כבד), שום ובצל (כמות מספקת עלולה לגרום לאנמיה), ומזונות עשירים בשומן, כגון נקניקים (עלולים לגרום להתקף חמור של לבלב).

  אילו מזונות רעילים לכלבים?

  רוב האנשים יודעים כי שוקולד הוא רעיל לכלבים, שכן הוא מכיל תרכובת הנקראת תיאוברומין, ובמינון גדול מספיק זה עלול לגרום להתקפים, לתרדמת ואפילו למוות אצל כלבים.
  שוקולד מריר מסוכן הרבה יותר מאשר שוקולד חלב, ולשוקולד הלבן אין בכלל תיאוברומין, כי בינינו זה לא באמת שוקולד. לקפה יש את אותו מרכיב כימי מסוכן וגם הוא רעיל לכלבים.
  מזונות אחרים המסוכנים לכלבים כוללים בין היתר: צימוקים וענבים (שניהם עלולים לגרום לאי ספיקת כליות), אגוזי מקדמיה (הם גורמים לחולשה, מעידה, הקאה וטמפרטורות גבוהות), ממתיק מלאכותי קסיליטול (בליעה של מסטיק ללא סוכר ומטעמים אחרים הינה מסכנת חיים שיכולה לגרום לנפילת רמת הסוכר בדם ולאי ספיקת כבד), שום ובצל (כמות מספקת עלולה לגרום לאנמיה), ומזונות עשירים בשומן, כגון נקניקים (עלולים לגרום להתקף חמור של לבלב).

  למה לפרסם דווקא ב-PetFinder

  דאגנו שלכל מפרסם יהיה עמוד פרסום מפורט ועשיר בתוכן ומידע כדי למקד את תוצאת החיפוש ולהפוך את חווית החיפוש לקלה וויזואלית.

  הפלטפורמה
  המתקדמת
  בישראל!

  מגדלים מוסמכים
  על ידי IKC

  חשיפה של
  +10,000
  גולשים בחודש

  הצטרפו לאתר והתחילו לפרסם עוד היום!