אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות

אלסקן מלמוט.

בית > מידע גזעים > אלסקן מלמוט

אלסקן מלמוט

אלסקן מלמוט

אלסקן מלמוט Alaskan Malamute

שייך לקבוצה 5 כלבי השפיץ

תוחלת חיים ממוצעת: 12-15שנים
גובה ומשקל: גובה זכר בוגר 63.5 ס"מ גובה נקבה 58.5 ס"מ, משקל זכר בוגר כ- 38 ק"ג, נקבה כ – 34 ק"ג

מידע כללי

האלסקן מאלמוט הוא "בית חרושת" לפרוות כלבים, הוא מושך רצועות ברמה עולמית, והוא יאכל כמות אדירה של אוכל כל ארבע שעות אם תרשה לו. יחד עם זאת, זהו כלב שאוהב טבע וחופש, הוא אחד הכלבים השמחים, המתלהבים, והידידותיים ביותר שתפגוש.

האלסקן מאלמוט הוא כלב גדול ועוצמתי אשר גודל מספיק כדי למשוך מזחלות בשטח קשה ובאקלים אכזרי. מומלץ מאוד לשקול נתון זו בזהירות אם אתה בכלל לא בטוח ביכולת שלך ללכת עם כלב כזה כשהוא קשור ברצועה, ורצועה אינה ציוד אופציונאלי בכל הקשור למלמוט; לא רק שהוא ידוע בהיותו כלב שאוהב לשוטט, לעיתים קרובות לאורך קילומטרים וימים רבים, אלא שהוא בדרך כלל גם ישלב את השוטטות בהצטרפות לכלבים אחרים כידי לרדוף ולהרוג חיות בר וחתולים.

האלסקן מלמוט הוא כלב הובלה, הבנוי למשוך משאות כבדים למרחקים ארוכים. הוא אתלטי מאוד עם גוף שרירי, חזה עמוק, רגליים חזקות ופלומת זנב שמנופף מעל גבו. ראשו של האלסקן מלמוט רחב עם אוזניים דוקרניות ועיניים חומות כהות. יש לו סימנים בולטים: "כובע" מעל הראש ופנים שכולן לבנות או מסומנות במסכה. הפרווה מגיעה במספר צבעים, כולל לבן (הצבע היחיד שמותר שיהיה יחידי), אפור, שחור, סייבל ואדום, כולם עם צבע לבן על הבטן, הרגליים, הרגליים והפנים.

קשה מאוד לשמור את האלסקן מאלמוט מאחורי גדר, מכיוון שהם חופרים ומטפסים מקצועיים. לכן מומלץ מאוד שחוץ מהשבב התת עורי תשימו גם תג מזהה על הקולרים שלהם בכל עת כדי שמי שיימצא את הכלב יידע בצורה הקלה ביותר למי להשיבו. בעוד שהאלסקן מאלמוט חי לעיתים קרובות בצורה אופטימלית ובשמחה כשהוא ביחד עם שאר להקת המלמוטים אשר עושים פעילות גופנית מרובה בסחיבת מזחלות שלג או עבודות אחרות, המחשבה לשים את האלסקן מאלמוט בחצר האחורית אינה רעיון טוב, אלא אם אתם אוהבים חורים בגינה בגודל של בריכת שחייה, או אם השכנים שלך אוהבים לישון לצלילי יללותיו של כלבכם, שלא לדבר על כך שהוא כנראה לא יהיה שם כשאתם חוזרים הביתה, מכיוון שגדרות עבור האלסקן מאלמוט הן אתגר מעניין ולא מכשול אמיתי.

אלסקן מלמוט גורים למכירה

אם עדיין שום דבר מכל זה לא מרתיע אותך, אז כדאי שנעבור לכמה מהיתרונות של האלסקן מאלמוט. הראשון שבהם הוא שללא ספק מדובר בכלב חתיך! זהו כלב עם מראה קדמוני שיכול לגרום לך להרגיש את הרוחות המושלגות של האלפים גם כשאתה עומד על מדשאה פרברית. כמו כן, זהו כלב שמעריץ לחלוטין ילדים, אם כי כמו בכל הכלבים הגדולים והחזקים, נדרש פיקוח צמוד כשכלב כזה נמצא ליד ילדים קטנים ובעיקר פעוטות.

האלסקן מאלמוט יכול להיות מושפע מכמה מחלות גנטיות, ויש לעתים בעיות של טמפרמנט בגזע, לכן הקפידו להביא את הכלב שלכם ממגדל מורשה של ההתאחדות הישראלית לכלבנות שעושה בדיקות גנטיות ומבחני טמפרמנט לכלבים בבית הגידול שלו.

ההיסטוריה של האלסקן מלמוט

כפי שמעיד שמו, האלסקן מלמוט הוא יליד אלסקה. אסקימואים קדומים, שקראו לעצמם האינואיטים, כלומר "האנשים", היו נוודים שהסתמכו על כלבים ומזחלות כדי להעביר את עצמם ואת סחורתם דרך אדמתם העקרה והמושלגת. מלבד משיכת מזחלות או נשיאת משאות בעצמם, הכלבים עזרו לציידים לחפש דובי קוטב ובעלי חיים אחרים. כלבים אלה, אבותיהם של האלסקן מלמוט, היו שייכים למשפחת כלבי השפיץ הכוללת את האקיטות, הצ'או צ'או, אלחאונדס נורווגי, שפיץ פיני, סמוידים, האסקי סיבירי, אסקימו אמריקני ורבים נוספים. בהתבסס על מחקרים בגנום הכלבי, האלסקן מלמוט הוא אחד הגזעים העתיקים ביותר שקיימים. מערכת היחסים בין הכלבים לאנשים הייתה קרובה, כאשר הכלבים הואכלו וטופלו היטב על ידי בעליהם, ותינוקות גדלו ביחד עם הגורים.

האלסקן מלמוט הפך לחשוב בשנת 1896 במהלך הבהלה לזהב באלסקה, כאשר הכורים שילמו מחירים מופרזים עבור מזחלות וצוותי כלבים. כלב טוב לבדו עלה כ- 500$ ומזחלת וצוות קטן יכול היה להגיע לעד 1,500$. בתקופה זו האלסקן מלמוט אמנם הפך לכלב פופולרי, אך זו הייתה גם תקופה מסוכנת עבור הגזע מכיוון שאנשים רבים הרביעו את האלסקן מלמוט עם גזעים אחרים כדי להעצים את המהירות שלהם או את גודלם. למרבה המזל, הגנים של השפיץ היו דומיננטיים והאלסקן מלמוט חזר במהירות לגזע המקור שלו.

ה-AKC האמריקני הכיר בגזע בשנת 1935, ומועדון האלסקן מלמוט של אמריקה הוקם באותה שנה. עם זאת, מספר שנים לאחר מכן, השירות הצבאי הרס חלק ניכר מהגזע כאשר החלטה ביורוקרטית אכזרית ושטותית הובילה לפיצוץ מלאמוטים רבים במכוון על שפת הקרח לאחר ששירתו במשלחת לאנטארקטיקה.

אלסקן מלמוט לאימוץ

אלסקן מלמוט - אופי והתנהגות

האלסקן מלמוט הם כלבים ידידותיים ואוהבים, מה שהופך אותם לבחירה נפלאה עבור המשפחה הפעילה שיש לה כבר מערכת אזעקה ומצלמות, והיא ואינה זקוקה למלמוט בשל יכולות השמירה שלו - הסיבה לכך היא שאין לו כאלו יכולות!

האלסקן מלמוט הוא כלב שעושה שימוש ברמה בינונית בקולו, והוא יילל יחד עם צפירות או ידבר איתך ב"ווווווו ". עם זאת, יחסית לגזע השפיץ הוא די שקט ובדרך כלל נביחותיו לא יהפכו למטרד.

הכלב הזה כלב חכם וסקרן, והוא יותר משמח לחלוק את תגליותיו עם בני משפחתו האנושיים, תגליות כמו למשל איך הוצבה הספה, למשל, או איך היה נראה פנים המכונית שלך בלי כל אותם שטיחים וריפודים. החדשות הטובות הן כי יצר ההרסנות של המלמוט ניתן למניעה וניתן לטיפול באמצעות פעילות גופנית, והרבה ממנה! לא משנה מה מזג האוויר, או אם יש לך שפעת., הכלב הזה זקוק להמון המון מאמץ מאומץ כגון טיולים רגליים, משיכת מזחלות בחורף ועגלות בקיץ (אם כי אל תיתן לו להתחמם יתר על המידה), משיכת משקל תחרותי וצייתנות פורמלית.

המלמוט הוא כלב חכם, הוא לומד מהר ויאהב מאוד את בני משפחתו, אבל צריך תמיד לזכור שהוא גם בעל רצון עז ועצמאי.

חשיפה מוקדמת ותכופה היא חיונית. חשוב לרכוש גור ממגדל המגדל את הגורים בבית ומבטיח שהם ייחשפו למראות ולצלילים ביתיים רבים ומגוונים, כמו גם לאנשים, לפני שהם יוצאים לבתיהם החדשים.

ברגע שהווטרינר שלך נותן לך את האישור לכך, המשך לחשוף את האלסקן מלמוט שלך לאורך חייו על ידי לקיחתו לשיעור אילוף עם גורים אחרים, ביקורים אצל חברים ושכנים וטיולים לחנויות ועסקים מקומיים. זו הדרך היחידה שהוא יכול ללמוד מה נחשב נורמלי ומה באמת מהווה איום.

כמו כל כלב, גם גורי האלסקן מלמוט, ואולי במיוחד, הם לעסנים לא מבוטלים של חפצים בבית או בחצר, אך בשל גודלם והלסתות החזקות שלהם הם בהחלט יכולים לגרום נזק רב, ולכן חשוב לנתב את יצר הלעסנות לטובת עצם לעיסה ייעודית לגורים, וכמובן לחנך את הגור באמצעות מאלף ולדאוג שהגור יהיה עסוק בפעילות רבה ומתאימה לגילו כדי לפרוק לו אנרגיה כדי למנוע תופעה של לעסנות, חפרנות, הרס והתנהגות לא רצויה אחרת.

אלסקן מלמוט בשלג

האלסקן מלמוט צריך לבלות זמן רב בבית ובחוץ עם משפחתו האנושית כדי לפתח עמם קשר טוב ובריא, וכמובן שמקום המחייה העיקרי של האלסקן מלמוט הוא בתוך הבית עם בני המשפחה ולא בחצר. אם בכל זאת האלסקן מלמוט מבלה שעות רבות בחצר, חשוב לתת לו תשומת לב רבה במשך היום, ובשום פנים ואופן, כמו לגבי כל כלב אחר, אין לקשור אותו בשרשרת כשהוא בחצר, שכן זה לא רק אכזרי, אלא זה יכול גם להביא לתוקפנות ולהתנהגות הרסנית.

חשוב לדעת: לא משנה כמה נחמד וחביב נראה גור האלסקן מלמוט שרכשתם מהמגדל, הוא בהחלט יכול לפתח רמות שונות תוקפנות כלפי אנשים ובעלי חיים אחרים, נביחות, חפירות באדמה בחצר והתנהגויות לא רצויות אחרות אם הוא משועמם, לא מאולף או לא מפוקח.

התחל לאלף את הגור שלך כמה ימים לאחר הגעתו הביתה. זה אומר כבר בגיל שמונה שבועות. המתנה באילוף תגדיל את הסיכויים לקבל כלב עקשן וקשה לאילוף. התחילו את החשיפה לכלבים, חתולים, ילדים, רעשים, סביבה חדשה ואנשים זרים לאחר מספר ימים בודדים בו הגור הגיע אליכם. עשו זאת תחילה בביתכם או החצר ביתכם עד שהגור ישלים את כל חיסוני החובה שלו, ורק אח"כ צאו והפגישו את הגור עם סביבה וכלבים חדשים.

ואולי הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה מבית גידול מוכר של גזע האלסקן מלמוט המפוקח על ידי ההתאחדות הישראלית להתאחדות, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

בריאות

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לכלבנות בודקים את כלבי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות, ומרביעים רק את הכלבים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים שגם כלבים החולים במחלה שברוב המקרים הכלבים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל כלב בריא.

המלמוט הוא כלב בריא למדי, אך הוא נמצא בסיכון לחלות במחלות גנטיות, כולל דיספלזיה של מפרק הירך, עיוות גנטי של ארובת הירך שעלול לדרוש ניתוח יקר לתיקון ולעיתים קרובות מוביל לדלקת מפרקים בהמשך החיים. זהו מצב הרסני במיוחד לכלב ריצה ופעיל כמו המלמוט.

המלמוט יכול לסבול גם מ- chondrodysplasia, חריגה התפתחותית של הסחוס שעלולה להוביל לגמדיות.

הם יכולים גם לסבול מפולינאורופתיה תורשתית, אשר עבורם אין בדיקת סקר. מדובר בהפרעה במערכת העצבים הגורמת לחוסר קואורדינציה וחולשה כרונית אצל הכלבים.

ואל לנו לשכוח את אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בעולם: ההשמנה. שמירה על האלסקן מלמוט במשקל המתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגן על הבריאות הכללית שלו, ובכך להבטיח כלב בריא לכל החיים.

אלסקן מלמוט - טיפוח

לאלסקן מלמוט פרווה כפולה עבה וגסה. הברישו אותה כמה פעמים בשבוע בכדי להסיר שיער מת, אך קחו בחשבון שכלב זה מנשיר כל השנה ובכבדות יתר על בסיס עונתי.

החבר הכי טוב של בעליו של המלמוט, כמובן שאחרי הכלב שלו, הוא שואב האבק. פעמיים בשנה המלמוט "משיר את כל הפרווה." דמיינו הרים של שיער הנסחפים בכל הבית ומתחברים לכל משטח. בשאר השנה נשירתם נמוכה יותר - עד כדי כך שתוכלו להסתפק בשאיבת השיער רק פעמיים ביום במקום כל ארבע שעות.

אם אתה יכול להשלים עם עניין הנשירה, אזי המלמוט הוא כלב די נוח לטיפול. יש לרחוץ אותו כל כמה חודשים או בכל פעם שהוא מלוכלך. הוא אינו זקוק לשום תספורת מיוחדת בכדי לשמור על המראה הייחודי שלו.

תכונות אופי:

Icon נשירה
Icon דורש פעילות
Icon ידידותי לילדים

מודעות.

לא נמצאו מודעות רלוונטיות לגזע הנבחר

מאמרים שיכולים לעניין אותך.