אקיטה למכירה I כלבי אקיטה למכירה מתועדת בפיקוח מלא - פטפיינדר
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

אקיטה אינו.

בית > מידע גזעים > אקיטה אינו

אקיטה אינו

אקיטה

אקיטה אינו (אקיטה יפני) Akita Inu 

שייך לקבוצת כלבי השפיץ קבוצה 5

תוחלת חיים ממוצעת: 10-14 שנים.

גובה ומשקל: זכר גובה 60-64  ס”מ, נקבה 58-61 ס”מ, משקל ממוצע לכלב בוגר 35 ק”ג.

 

רקע כללי

האקיטה הידוע ביותר בעולם היה כלב יפני בשם האצ’יקו אשר נערץ ביפן בגלל הפגנת הנאמנות שלו. לאחר מות בעליו, הצ’יקו בילה את כל ימי חייו בתחנת הרכבת בה הם נפגשו תמיד בסוף היום, עד שמת.

האקיטה הוא ללא ספק שנחשב לגדול. יש לו את מראה השפיץ האופייני: ראש בצורת טריז, אוזניים דוקרניות, גוף מלבני עם פרווה כפולה וצפופה בכל צבע או שילוב של צבעים וזנב מפולפל ומכורבל מעל גבו.

האקיטה זקוק להליכה של לפחות 20 או 30 דקות של הליכה או ריצה מדי יום. האקיטה יכול להפגין ביצועים טובים בספורט הכלבים (האג’ליטי) אבל כמו הזאב זו לא הפעילויות האהובה עליו,  והוא בד”כ יעדיף יותר את החוויה של שהייה בסביבת בעליו וליוויו. חשוב לדעת שהאקיטה הינו כלב משפחתי שחשוב לו לחיות בתוך הבית במחיצת בני הבית והמשפחה.

האקיטה מנשיר את פרוותו בכבדות ומחליף אותה פעמיים בשנה: בתקופת האביב ובתקופת הסתיו, אך במשך השנה  כמויות השיער שנושא הינן קטנות. הפרווה של האקיטה מגיעה בצבעים שונים,  כמעט ואין לו ריח גוף שאופייני לרוב הכלבים, ובזכות פרוותו הוא שומר על ניקיונו ונחשב לכלב נקי.

לאקיטה יש יצר טרף חזק וזה יבוא לידי ביטוי בכך שהם יעקבו אחר כל בעלי חיים שייכנס  לטריטוריה שלהם, אך הם בהחלט יכולים ללמוד להסתדר עם חתולים אם הם יגדלו יחדיו. האקיטה דורש כבוד מבעליו, והוא יכול להיות כלב מאתגר לאילוף בשל אופיו האסרטיבי.

ההיסטוריה של האקיטה היפני

כלבי האקיטה היפניים המקוריים היו בגודל קטן עד בינוני וגזעים גדולים לא היו בנמצא. מאז שנת 1602השתמשו באזור אקיטה שביפן בכלבי אקיטה מטג’י (כלבים בגודל בינוני שנועדו לציד דובים) ככלבי לחימה. החל משנת 1868 החלו מגדלים לעשות הכלאה של האקיטה עם טוסה ומסטיף. כתוצאה מכך אמנם גדל גובהו של הגזע אך המאפיינים הקשורים בטיפוס השפיץ הלכו לאיבוד.

בשנת 1908 החל האיסור על קרבות כלבים, אך הגזע בכל זאת נשתמר ושופר כגזע יפני גדול. כתוצאה מכך, צוינו בשנת 1931 תשעה זוגות כלבים בולטים מהגזע כ”נכס לאומי”.

במלחמת העולם השנייה (1939-1945) שימשו כלבי האקיטה היפני למרבה הצער כמקור לפרווה למדי הצבא. המשטרה הורתה על לכידתם והחרמתם של כל הכלבים מלבד כלבי הרוע הגרמני ששימשו למטרות צבאיות. מקצת מחובבי הגזע ניסו לעקוף את ההוראה על ידי הכלאת כלביהם עם כלבים מסוג רוע גרמני. התוצאה הייתה שבתום מלחמת העולם השנייה הצטמצם מספרם של כלבי האקיטה עד מאוד והם נותרו בשלושה טיפוסים מובחנים: מטג’י אקיטה, אקיטה לחימה ואקיטה רועים – מה שהביא למצב מבלבל ביותר בגזע.

תוך כדי התהליך של שיקום הגזע הטהור לאחר המלחמה, נהנה הכלב קונגו-גו, אשר הפגין תכונות של מסטיף ורועה גרמני, מפופולאריות זמנית אך עצומה. ואולם, המגדלים הקנאים לגזע לא היו מרוצים מהטיפוס הזה כגזע יפני אמיתי ולכן עשו מאמצים לחיסול הטיפוס המעורב בגזעים זרים על ידי הכלאה עם מטג’י אקיטה למטרת השבת הגזע הטהור המקורי, עד שבסופו של דבר הם הצליחו וקיבלו זן טהור של כלב גדול כפי שהוא מוכר היום.

מאפיינים והתנהגות של האקיטה היפני

האקיטה הוא כלב בינוני, בעל מבנה מוצק, מאוזן היטב עם מסה רבה. מאפייני מין משניים בולטים ביותר. כלב אציל ומכובד בצנעה, ללא ספק כלב קשוח. היחס בין הגובה בשכמה לאורך הגוף (מקצה הכתף לקצה האחוריים) הוא 10:11, אך הכלבות יכולות להיות ארוכות מעט מזכרים. גודל הגולגולת מותאם לגודל הגוף. המצח רחב, עם חריץ ברור ובלי קפלים. כפתור האף של האקיטה היפני הוא שחור, אך בכלבים עם פרווה לבנה מותר שהאף יהיה בצבע העור. הזרבובית צריכה להיות ארוכה יחסית וחזקה, עם בסיס רחב, הולכת וצרה אך אינה מחודדת. גשר האף ישר. השיניים חייבות להיות חזקות עם מנשך מספריים, והשפתיים הדוקות.

העיניים של האקיטה היפני הינן קטנות יחסית, כמעט משולשות בצורתן עקב שיפוע פינת העין החיצונית כלפי מעלה, במרחק מתון זו מזו, בצבע חום כהה, כהה ככל האפשר. האוזניים של האקיטה היפני הן קטנות יחסית, עבות, משולשות, מעוגלות מעט בקצה, ממוקמות במרחק בינוני זו מזו, זקופות ונוטות קדימה.

לאקיטה היפני צוואר עבה ושרירי, בלי עודפי עור, מותאם לראש, גבו ישר וחזק. המותן רחבה ושרירית, בית החזה עמוק, החזה הקדמי מפותח היטב, והצלעות מקושתות במידה. זנבו של האקיטה ממוקם גבוה, עבה, נישא בגלגול הדוק מעל לגב. הקצה מגיע כמעט עד הקרסול כאשר הוא משוך כלפי מטה.

המרפקים של האקיטה צמודים לגוף, האמה ישרה ובעלת עצם כבדה, האחוריים מפותחים היטב, חזקים ובעלי זיוות בינוני – מה שמתאפשרים תנועה גמישה ורבת עוצמה.

הפרווה של האקיטה היפני חיצונית נוקשה וישרה, כאשר הפרווה התחתית הינה רכה וצפופה. השכמה והאחוריים מכוסים שיער ארוך יותר. השיער על הזנב ארוך יותר מאשר בשאר הגוף. צבעה של הפרווה הינו אדום עופר, שומשום (שיער אדום עם קצה שחור), מנומר ולבן. כל הצבעים שהוזכרו לעיל מלבד לבן חייבים ב”אורג’ירו” (אורג’ירו הינה פרווה לבנה על צדי הזרבובית, הלחיים, מתחת ללסת, צוואר, חזה, גוף וזנב ובחלקן הפנימי של הרגליים).

האופי של האקיטה צריך להיות שליו, נאמן וצייתן. האקיטה הוא כלב עוצמתי ועצמאי בעל אופי נועז. הוא מסור למשפחתו, בעיקר לילדים, ומגן עליו, אך מרוחק כלפי זרים ועשוי להיות אגרסיבי כלפי כלבים שאינו מכיר. הוא יכול לטעות ולפרש צרחות של ילדים שמשחקים כמצב שמחייב התערבות שלו לשם הגנתם ולכן יש לפקח עליו במצב כזה. סוציאליזציה מוקדמת ותכופה חיונית כדי לעזור לו לפתח את הביטחון ואת יכולת האבחנה בין מצב תקין ובין איום.

בניגוד לגזעי שפיץ רבים, האקיטה אינו ידוע ככלב נבחן, מה שהופך אותו לאטרקטיבי עבור דיירי דירות, אך זה לא גורע מיכולותיו ככלב שמירה. הוא מגן מאוד, וכאשר הוא נובח, עליך לשים לב אליו.

האקיטה הוא לא מסוג הכלבים שעוקבים אחר בעליו כאשר הם בסביבה, אבל הוא בהחלט אוהב לדעת היכן הם נמצאים ולבלות איתם. ומה לגבי אנשים אחרים? הוא פשוט לא בקטע.

האקיטה היפני הוא כלב אינטליגנטי ועצמאי, האקיטה מגיב היטב לאימוני “קליקים” וטכניקות חיזוק חיוביות כמו משחק, שבחים ותגמולים לאוכל, אך הוא גם אוהב לעשות דברים בדרכו שלו. כדי להצליח, עליכם להיות סבלניים ומוכנים לנסות שיטות רבות ושונות כדי לראות מה עובד. מצא מאלף מנוסה שיש לו מגוון של שיטות אילוף, הקפד על אימונים קצרים ומהנים כדי שהאקיטה לא ישתעמם. אימונים הדרגתיים עובדים הכי טוב עם גזע זה. אל תנסה לדחוס לראשו של האקיטה יותר מדי מושגים בבת אחת.

האקיטה היפני יכול להסתדר עם בעלי חיים אחרים אם הם גדלים איתם מגיל צעיר, אך הם מסתדרים טוב יותר כאשר הכלבים האחרים בבית הם בני המין השני. הם יעקבו אחר בעלי חיים לא מוכרים שיגיעו לטריטוריה שלהם והם לא יירתעו מכלב שיאיים עליהם.

לא משנה כמה נחמד וחביב גור האקיטה שרכשתם מהמגדל, הוא יכול לפתח רמות שונות של נביחות, חפירות באדמה בחצר והתנהגויות לא רצויות אחרות אם הוא משועמם, לא מאולף או לא מפוקח.

התחל לאלף את הגור שלך כמה ימים לאחר הגעתו הביתה. זה אומר כבר בגיל שמונה שבועות, כאשר יש לקחת בחשבון ששנות ה”עשרה” של האקיטה יכולות להתחיל בגיל תשעה חודשים ולהמשיך עד שהכלב כבן שנתיים. המתנה באילוף תגדיל את הסיכויים לקבל כלב עקשן וקשה לאילוף. התחילו את החשיפה לכלבים, חתולים, ילדים, רעשים, סביבה חדשה ואנשים זרים לאחר מספר ימים בודדים בו הגור הגיע אליכם. עשו זאת תחילה בביתכם או החצר ביתכם עד שהגור ישלים את כל חיסוני החובה שלו, ורק אח”כ צאו והפגישו את הגור עם סביבה וכלבים חדשים.

בעיות ההתנהגות הנפוצות ביותר של האקיטה נוטות להיות הגנת יתר ותוקפנות כלפי כלבים אחרים. ניתן בהחלט למנוע את שתי הבעיות בעזרת סוציאליזציה והכשרה מוקדמת, וצריך לזכור שבעיות אלו לא נובעות מאופיו של הכלב אלא רק מטעויות בגידולו על ידי הבעלים.

ואולי הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה מבית  גידול של אקיטה יפני או אמריקאי המפוקח על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

טיפוח של האקיטה היפני

סרק והברש את הפרווה הכפולה של האקיטה מדי שבוע כדי לשמור על ניקיונה וכדי להסיר שיער מת. בעונות הנשירה והחלפת הפרווה באביב ובסתיו, הברשה יומית תעזור לשמור על הסרת השיער העודף. בנוסף, יש לגזור את הציפורניים לפי הצורך, לצחצח את שיניו ולשמור על האוזניים נקיות כדי למנוע זיהומים.

התוכן באדיבות מר יוסי חדד יו”ר מועדון השפיץ, ובעלים של בית הגידול “הר הדר”. 

 

 

מעדון הישראלי לכלבי שפיץ – התאחדות הישראלית לכלבנות

רכזת הגזע הגב’ עדי בסון טלפון: 050-3344404

 

בתי גידול/מגדלים

 

ADIBASSON

Dan Deer

 Har adar

Shiruku Nahariyasou

 

תכונות אופי:

Icon מתאים לשמירה
Icon מתאים לדירה
Icon דורש פעילות
Icon דורש בעלים מנוסה ואסרטיבי
Icon ידידותי לילדים

תכונות

מתאים למגורים בדירה
מתאים לבעלים לא מנוסה (כלב ראשון) ופחות אסרטיבי
רמת רגישות של הכלב
מסוגלות להישאר לבד
התמודדות עם מזג אוויר קר
התמודדות עם מזג אוויר חם
הבעת חיבה לבני המשפחה
צרכים חברתיים
מתאים באופן יוצא מהכלל לילדים
ידידותי לזרים
טריטוריאלי
יכולת שמירה
ידידותי לכלבים אחרים
ידידותי לחתולים
רמת נשירה
רמת הזלת ריר
קל לטיפוח (בעיקר פרווה)
נטייה להשמנה
גודל
קל לאילוף
רמת השימוש בפה
יצר טרף
נטייה טבעית לנבחנות
נטייה טבעית לשוטטות
רמת אנרגיה
רמת נמרצות
רמת ההפעלה הנדרשת
נטייה טבעית למשחק

מודעות.

מאמרים שיכולים לעניין אותך.

דילוג לתוכן