בורזוי למכירה | כלבי בורזוי למכירה מתועדת בפיקוח מלא - פטפיינדר
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

בורזוי.

בית > מידע גזעים > בורזוי

בורזוי

בורזוי

בורזוי Borzoi

שייך לקבוצת כלבי הרוח –  קבוצה 10

תוחלת חיים ממוצעת: 10-13 שנים

גובה ומשקל: גובה זכר בוגר 75-85 ס”מ, גובה נקבה 68-78 ס”מ, משקל ממוצע 25-55 ק”ג

מידע כללי

מלכי ומלכות הזוהר הבלתי מעורערים של כלבי ההאונד, הבורזוי הם בני דודיו של הגרייהאונד, הם גבוהים והם אלגנטיים. ראשיהם הייחודיים והפרווה הנשפכת של הבורזוי מופיעים בצילומי אמנות ואופנה, והם היו חיות המחמד המועדפות על האצולה והמלוכה במשך שנים רבות, והנושא המועדף על אמנים בתקופת הארט דקו.

למרות שנראה כאילו הבורזוי לקוח ממגזין האופנה, זהו גזע אשר פותח לציד ארנבים וזאבים באקלים הרוסי הקשה. כמו רוב כלבי ההאונד –  כלבים הקשורים גנטית לגרייהאונד –  הבורזוי אוהב לרוץ, והרצון שלו לרדוף אחרי חיה שבתנועה הוא חזק ביותר. דחף זה עלול להוות מכשול לא קטן בתהליך האילוף של הכלב, והוא מחייב את בעליו לגדר את אזור המחייה של הבורזוי כדי שהוא יוכל לרוץ ולשחק בבטחה.

המבנה השרירי והאתלטי של הבורזוי הופך אותו לכלב שרץ מצוין ושקופץ בצורה מעוררת השתהות. אם הוא יראה משהו בתנועה, הוא ימריא אחריו –  לא משנה כמה מאולף אתה חושב שהוא כמה שתקרא לו לחזור. מסיבה זו, קודם כל אתה צריך להכיר את האופי של הבורזוי שלך ולקחת אחראיות על ההתנהגותו, יש בורזויים עם אופי נעים ונוח מאוד שגם יקשיבו לפקודות שלך ולא ירדפו אחרי מטרה זזה ויש כאלה שחוש הצייד שלהם יותר חזק מכל, ואז במקרים כאלה חייבים להוביל את הבורזוי מחוץ לבית באמצעות רצועה, ולתת להם לשוטט חופשי אך ורק באזור סגור מגודר ובטוח עם גדר בגובה של לפחות מטר וחצי. כמו כן כדאי מאוד כבר בשלבים הראשוניים של התנהגות לא רצוייה של הבורזוי שלך, למשל שלבים מוקדמים של אגרסיה עבור כלבים זרים, לפנות למאלף לצורך ייעוץ, הדרכה ועבודה על תיקון התנהגות לפני שהבעיה מחמירה! עם סבלנות, התמדה ואהבה אפשר לפתור כל דבר.

בעוד שהבורזוי מתואר לרוב ככלב עדין, תמיד צריך לזכור שזה כלב צייד שפותח לצייד ארנבים, שועלים ואפילו זאבים! לעומת זאת הם חיים לרוב בהרמוניה עם חיות המחמד האחרות בבית, כמו חתולים למשל, אבל תמיד צריך לזכור שחתול הבית שלכם הוא חתול השונה מחתולי הרחוב בחוץ, ולכן עליכם להיות ערניים כשאתם עוברים במקומות בו החתולים מסתובבים חופשי, כך שאם חתול ירוץ פתאום עליכם להיות מוכנים להחזיק את הרצועה חזק.

בורזוי רץ ומשחק
התמונה באדיבות מגדלת קסניה גאלנצא | צלמת: אלינה ספיבק

 

הבורזוי הוא כלב גבוה אך בעל מבנה גוף דק, ומשקלו נע בין 25  ל-55 ק”ג. הפרווה בעלת מרקם המשי הייחודי מצריכה טיפוח לא מבוטל ויש להבריש אותה לפחות פעם בשבוע, אך זה תלוי אם לבורזוי שלך יש יותר פרווה או פחות כי זה משתנה מאחד לשני. בורזוי הם כלבים שקטים שכמעט ולא נובחים, הם נקיים ומטופחים. כלבי ה״תערוכות״ הם כלבים עם יותר פרווה, ואילו הכלבים מקו דם ״עבודה״ הם עם פחות פרווה. שטיפה רצינית באמבטיה עם שמפו להלבנה ופן לפני תערוכה או צילומים הם בד”כ רמת הטיפוח הנדרשת מהבורזוי.

הבורזוי אוהבים מאוד אנשים (כך גם הוא צריך להיות לפי תקן הגזע) ) והם נוטים להיות טובים מאוד עם ילדים, אך בשל גודלם יש להשגיח על הבורזוי כשהוא עם פעוטות.

הבורזוי צריך לבלות זמן רב בבית ובחוץ עם משפחתו האנושית כדי לפתח עמם קשר טוב ובריא, וכמובן שמקום המחייה העיקרי של הבורזוי הוא בתוך הבית עם בני המשפחה ולא בחצר. אם בכל זאת הבורזוי מבלה שעות רבות בחצר, חשוב לתת לו תשומת לב רבה במשך היום, ובשום פנים ואופן, כמו לגבי כל כלב אחר, אין לקשור אותו בשרשרת כשהוא בחצר, שכן זה לא רק אכזרי, אלא זה יכול גם להביא לתוקפנות ולהתנהגות הרסנית.

כמו רוב הכלבים, גם הבורזוי יכולים להיות הרסניים כאשר הם משועממים ונותרים לבדם, במיוחד אם אין להם כלבים אחרים המשמשים להם כחברה או אם הם לא מקבלים מספיק תשומת לב מבני המשפחה. כדי לטפל בתופעה זו, מומלץ לצאת להליכה ארוכה עם הבורזוי שלך ולתת לו להשתחרר ולרוץ רק אם ישנו מקום בטוח בו אתם יכולים לשחררו. שימו לב שכלבים קטנים עשויים להידמות לבורזוי כטרף (כמובן שזה תלוי באופי של הבורזוי שלך ובחשיפה והחינוך שלו מגיל גורות). אחרי תקופת הגורות, לרוב הבורזוי כבר לא יתעניינו בחפצים שלכם בבית, והם הופכים להיות כלבים מאוד עצלניים שיכולים לישון 24/7/365 כך שאתם לא תראו אותם בכל בבית, אבל הם תמיד ישמחו לצאת לטיול נחמד ולרוץ עם כלבים אחרים ולהוציא אנרגיה ולזוז קצת כדי להיות בכושר ולהמשיך לישון בבית באושר!

הבורזוי אוהבים ריהוט רך ומרופד –  מיטות, ספות וכסאות הופכים במהרה לבית השני שלהם. כמו עם החתול הממוצע, גם עם הבורזוי לא יהיה לך הרבה סיכוי בניסיונות לאלף אותו שישאיר את הרהיטים מחוץ לתחום המחייה שלו, ולכן כדאי מראש להקצות לבורזוי ספה נוחה שתהיה רק שלו וכך יהיה ניתן לתעל את היצר ולא להילחם בו, מלחמה שנראית אבודה מראש. אם כבר מדברים על אילוף של הבורזוי, ובכן הבורזוי הוא כלב חכם מאוד–  אבל זה לא אומר שהם קלים לאילוף. הם נוטים להיות בעלי דעה עצמאית משלהם, אך הם יכולים להירתם לפקודות האילוף על ידי טכניקות חיזוק חיוביות הכרוכות בתגמולים של אוכל. אל תצפו מהבורזוי שלכם להצטיין בתחרויות ציות, אבל הוא בהחלט יכול להצטיין בספורט כלבים אחר כמו קורסינג – ריצה אחרי מטרה הקשורה בחוט שמופעל על ידי מנוע.

גורי הבורזוי הם בהחלט יצורים קטנים וערמומיים, ולכן אילוף וחשיפה מוקדמת ותכופה הם חיוניים. חשוב לרכוש גור ממגדל המגדל את הגורים בבית ומבטיח שהם ייחשפו למראות ולצלילים ביתיים רבים ומגוונים, כמו גם לאנשים, לפני שהם יוצאים לבתיהם החדשים.

כלבי בורזוי לבנים
התמונה באדיבות מגדלת קסניה גאלנצאן | צלמת: אלינה ספיבק

 

ברגע שהווטרינר שלך נותן לך את האישור לכך, המשך לחשוף את הבורזוי שלך לאורך חייו על ידי לקיחתו לשיעור אילוף עם גורים אחרים, ביקורים אצל חברים ושכנים וטיולים לחנויות ועסקים מקומיים. זו הדרך היחידה שהוא יכול ללמוד מה נחשב נורמלי ומה באמת מהווה איום.

לבורזוי רמת פעילות גבוהה מחוץ לבית (אך רמת פעילות אפסית בתוך הבית), בתקופת הגורות הוא דורש ממך להפעיל אותו ברמה גבוהה, לצאת לטיולים מספר פעמים ביום להרגלת עשית הצרכים בחוץ, וכן להפגש עם כלבים אחרים להוצאת אנרגיות גוריות. זה יכול לבוא לידי ביטוי בכל פעולה שהיא במשך היום: החל מלהיות בן זוגך להליכה ועד לפעילויות אימונים יומיומיות.

כמו כל כלב, גם גורי הבורזוי הם לעסנים לא מבוטלים של חפצים בבית או בחצר, והם בהחלט יכולים לגרום נזק רב. ולכן חשוב לנתב את יצר הלעסנות לטובת עצם לעיסה ייעודית לגורים, וכמובן לחנך את הגור באמצעות מאלף ולדאוג שהגור יהיה עסוק בפעילות רבה ומתאימה לגילו כדי לפרוק לו אנרגיה כדי למנוע תופעה של לעסנות, חפרנות, הרס והתנהגות לא רצויה אחרת.

 

בורזוי מתחת לעץ
התמונה באדיבות מגדלת קסניה גאלנצאן | צלמת: אלינה ספיבק

ההיסטוריה של הבורזוי

את הבורזוי המכונה במקור Russkaya Psovaya Borzaya וניתן היה לראות ברוסיה כבר בשנת 1600 כאשר הצאר בוריס גודונוב, שלח שגרירים לשייח עבאס הפרסי הראשון ובין המתנות שנשלחו, היה גם זוג כלבי רוח רוסיים –  בורזוי. בשנת 1888  הופיע התקן הראשון של הגזע שנכתב על ידי Ermolov.

הכלבים האריסטוקרטיים והאלגנטיים האלו גודלו על ידי אצילים רוסים והציד עם הבורזוי הפך לפופולרי מאוד בתקופה ההיא בקרב אנשי המלוכה ואצילי רוסיה שהחזיקו אחוזות שלמות העוסקות בציד. הם צדו זאבים, שועלים וארנבות. חלקם שימשו לציד זאבים, כשמטרת הבורזוי הייתה ללכוד אותו ולהחזיק אותו עד הגעתו של הצייד (ברומן “מלחמה ושלום “של ליאו טולסטוי יש סצנה המתארת ציד כזה). ההערכה היא כי הכלבים ששימשו לפיתוח הבורזוי היו כלבי ציד ערבים אשר הורבעו עם כלבים רוסיים עשירי פרווה הם המקור לבורזוי שאנו מכירים.

עד שנת 1861 היה מקובל אצל אצילים רוסים לערוך מסעות ציד מפוארים, שלעתים קרובות השתתפו בהם יותר מ- 100  כלבים, אך מאז ועד לשנת 1873  אי-וודאות פוליטית וכלכלית גרמה לכך שנותרו מעט כלבי בורזוי ברוסיה. האגודה הקיסרית הוקמה כדי להגן ולקדם את הגזע, ואת קווי הדם של הבורזוי, לאחר שרבים מהכלבים נשחטו לאחר המהפכה הרוסית בגלל שהם נקשרו עם האצולה.

למרבה המזל, מספר כלבי בורזוי יוצאו בשנת 1889 לארצות הברית לפני המהפכה, ובורזוי אחרים הובאו לארה”ב בשנות ה -90  של המאה העשרים ובתחילת המאה העשרים. ה-AKC הכיר בגזע בשנת 1891 והשם הוסב מוולפהאונד רוסי לבורזוי בשנת 1936.

בורזוי בדשא
התמונה באדיבות מגדלת קסניה גאלנצאן | צלמת: אלינה ספיבק

בורזוי – אופי והתנהגות

לבורזוי יש נפש עדינה. בתור בן זוג, צפוי שהבורזוי יהיה כלב נקי, שקט, הגיוני וחכם. אך הוא גם עקשן. אל תיתן לבורזוי להטעות אותך ולחשוב שאי אפשר לאלף ולחנך אותו, זה אולי מה שהוא רוצה שתחשוב, אבל עם המוטיבציה הנכונה הוא יהיה מוכן לרצות את בעליו ולמלא פקודות. אתה רק צריך להציע לו את התמריץ הנכון –  בדרך כלל אוכל טעים – וליידע אותו כל הזמן שאתה אוהב אותו ושלעולם לא תפגע בו, וכל זאת מבלי לשעמם אותו אחרת תאבד את תשומת ליבו במהירות.

הבורזוי הוא כלב גדול והוא עלול להיראות מאיים על מי שאינו מכיר אותו, אך למעשה זהו לא כלב שמירה. היחס שלו לזרים משתנה בין ריחוק לידידותי, אבל באופן כללי הוא סומך על אנשים, והוא איננו חשדן. הוא עשוי ליידע אותך שזר נמצא בסביבה, אך אין זה סביר שהוא יתקוף מישהו.

הבורזוי אינו כלב בעל רמת אנרגיה גבוהה, אם כי רמות הפעילות שלו משתנות. הבורזוי הטיפוסי מעדיף ספרינט מהיר על ריצה למרחקים ארוכים, ולאחר מכן הוא ירצה לשכב על הספה הנוחה ביותר שלך. אם אתה רוצה לבלות את היום במיטה בקריאה ואכילת פופקורן, הבורזוי יותר מישמח להצטרף אליך.

חשוב לדעת: לא משנה כמה נחמד וחביב נראה גור הבורזוי שרכשתם מהמגדל, הוא בהחלט יכול לפתח רמות שונות תוקפנות כלפי כלבים זרים, יללות, חפירות באדמה בחצר והתנהגויות לא רצויות אחרות אם הוא משועמם, לא מפוקח ולא מקבל מספיק תשומת לב מהמשפחה שלו.

התחל לאלף את הגור שלך כמה ימים לאחר הגעתו הביתה. זה אומר כבר בגיל שמונה שבועות. המתנה באילוף תגדיל את הסיכויים לקבל כלב עקשן וקשה לאילוף. התחילו את החשיפה לכלבים, חתולים, ילדים, רעשים, סביבה חדשה ואנשים זרים לאחר מספר ימים בודדים בו הגור הגיע אליכם. עשו זאת תחילה בביתכם או החצר ביתכם עד שהגור ישלים את כל חיסוני החובה שלו, ורק אח”כ צאו והפגישו את הגור עם סביבה וכלבים חדשים.

ואולי הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה מבית גידול מוכר של גזע הבורזוי המפוקח על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

בורזוי יוצא לטייל
התמונה באדיבות מגדלת קסניה גאלנצאן | צלמת: אלינה ספיבק

בורזוי – בריאות

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לכלבנות בודקים את כלבי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות ובדיקות נוספות אחרות ומרביעים רק את הכלבים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים שגם כלבים החולים במחלה שברוב המקרים הכלבים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל כלב בריא.

הבורזוי הם בדרך כלל כלבים בריאים, אך יש להם נטייה למחלות ספציפיות:

1.     היפוך קיבה.

2.      מיאלופתיה ניוונית Degenerative Myelopathy (DM)  היא מחלה הפוגעת בחוט השדרה, וכתוצאה מכך חולשת גפיים אחוריות מתקדמות לאט ושיתוק.

3.     מחלות לב.

4.     בעיות עיניים: פגיעה ברשתית כגון קטרקט וניוון פרוגרסיבי ברשתית (PRA).

הבורזוי נוטים כמו כל הגזעיים הענקיים לניפוח קיבה – מצב בו הבטן מתרחבת עם אוויר. מצב זה יכול להפוך למצב החמור יותר, פיתול קיבה, אם הקיבה מתפתלת סביב עצמה, ומנתקת את זרימת הדם. פיתול קיבה, הידוע גם בכינוי היפוך קיבה, מכה פתאום וכלב שהיה בסדר גמור דקה אחת יכול למות כעבור כמה שעות. שימו לב לתסמינים כמו אי שקט וקצב, ריר, חניכיים חיוורות וליקוק שפתיים, ניסיון של הכלב להקיא אך מבלי לפלוט דבר, וסימני כאב. פיתול קיבה דורש ניתוח וטרינרי מיידי, ורוב הכלבים שעבור אירוע מסוג זה פעם אחת הם בעלי סיכוי גבוה לעבור אירוע מסוג זה שוב. במצב זה כדאי לשקול נקיטה בהליך רפואי המכונה “הדבקת בטן”, שתמנע מהקיבה להתעוות בעתיד. הליך זה יכול להיעשות גם כאמצעי מניעה.

אבל עם הרגלי האכלה נכונים של בורזוי אנו שומרים על הבריאות שלהם ומפחיתים את הסיכוי לבעיה זו בעזרת האכלה נכונה. עדיף להאכיל את הבורזוי שלך בכמויות יותר קטנות פעמיים ביום, וכמובן אך ורק אחרי הטיול!

בורזוי עלול לסבול גם ממיאלופתיה ניוונית Degenerative Myelopathy (DM) , זאת בעיה גנטית שהיום עם בדיקות גנטיות עדכניות כמעט ולא מורגשת בגזע. המחלה לרוב מתחילה להופיע אחרי גיל 8 כך שאם הכלב שלך צולע, מגלה סימני כאב, או שהוא נוקשה ולא רוצה לקום או להסתובב, הקפד על בדיקת הסיבה לכך.

שימו לב כי הבורזוי עלול להיות רגיש לחומרי הרדמה מסוימים בגלל יחס השומן הנמוך שלהם, וכן רגיש ללחץ של אשפוז. ולכן וודאו כי הווטרינר שלכם מכיר תופעה זו של הגזע טרם הרדמה של הכלב מסיבה כלשהי.

ואל לנו לשכוח את אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בעולם: ההשמנה. שמירה על הבורזוי במשקל המתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגן על הבריאות הכללית שלו, ובכך להבטיח כלב בריא לכל החיים.

בורזוי – טיפוח

הפרווה הארוכה ובעלת מרקם המשי של הבורזוי יכולה להיות חלקה-שטוחה, גלית ואפילו מעט מתולתלת. למרות שהפרווה נראה בוהקת, היא לא קשה במיוחד לטיפול. היא עמידה בפני לכלוך ובוץ, שיורדים כשהפרווה מתייבשת. את הפרווה יש להבריש מדי שבוע בעזרת מברשת סיכה, ויש להקפיד לבדוק ראסטות וקשרים מאחורי האוזניים ובאזור שבו הרגליים פוגשות את הגוף. רחצו את הבורזוי רק לפי הצורך.

הבורזוי הוא כלב שמנשיר שיער, ויש יותר נשירה בתקופת ההחלפה של הפרווה, כאשר לנקבות יש בדרך כלל נשירה רבה יותר מזו של הזכרים, בעוד שהזכרים בד”כ עם הרבה יותר פרווה מהנקבות. הברשה על בסיס קבוע תעזור להרחיק את השערות האלה מהריהוט, הרצפות והבגדים.

כל השאר זה טיפול בסיסי. בדקו את האוזניים מדי שבוע ונקו אותן במידת הצורך, צחצחו את השיניים בתדירות גבוהה ככל האפשר, וקצצו את הציפורניים באופן קבוע, לרוב כל כמה שבועות. יש לקחת בחשבון שהבורזוי רגישים למגע ברגליים, לכן חשוב להרגילם מהיותם גורים למגע כזה.

 

החוג הישראלי לכלבי רוח – ההתאחדות הישראלית לכלבנות

מקדמת הגזע של בורזוי – ויקטוריה וקסר-גולדנר

054-2150350 vakser.goldner@gmail.com

 

בתי גידול/מגדלים

מגדלת קסניה גאלנצאן

 

תכונות אופי:

Icon דורש פעילות
Icon דורש בעלים מנוסה ואסרטיבי
Icon ידידותי לילדים

תכונות

מתאים למגורים בדירה
מתאים לבעלים לא מנוסה (כלב ראשון) ופחות אסרטיבי
רמת רגישות של הכלב
מסוגלות להישאר לבד
התמודדות עם מזג אוויר קר
התמודדות עם מזג אוויר חם
הבעת חיבה לבני המשפחה
צרכים חברתיים
מתאים באופן יוצא מהכלל לילדים
ידידותי לזרים
טריטוריאלי
יכולת שמירה
ידידותי לכלבים אחרים
ידידותי לחתולים
רמת נשירה
רמת הזלת ריר
קל לטיפוח (בעיקר פרווה)
נטייה להשמנה
גודל
קל לאילוף
רמת השימוש בפה
יצר טרף
נטייה טבעית לנבחנות
נטייה טבעית לשוטטות
רמת אנרגיה
רמת נמרצות
רמת ההפעלה הנדרשת
נטייה טבעית למשחק

מודעות.

מאמרים שיכולים לעניין אותך.

דילוג לתוכן