גולדן רטריבר I גולדן רטריברים למכירה מתועדת ובפקוח מלא - פטפיינדר
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

גולדן רטריבר.

בית > מידע גזעים > גולדן רטריבר

גולדן רטריבר

גולדן רטריבר

גולדן רטריבר Golden Retriever

שייך לקבוצה 8 כלבי ציד, ספורט

תוחלת חיים ממוצעת: 10-13שנים

גובה ומשקל: 56-61 ס”מ לזכר, 51-56 ס”מ לנקבה (אין תקן למשקל, משקל ממוצע 25-35 ק”ג לכלב בוגר)

מרנין, קל לאילוף ולהוט לרצות, הגולדן רטריבר הוא הוא כלב המופיע בהמון פרסומות וסרטים בהם הוא מוצג כ”כלב המשפחה המושלם”. הגולדן הוא כלב שאוהב את כולם, במיוחד ילדים, ושמסתדר היטב עם אנשים חדשים וכלבים ממגוון רחב של גזעים. באותה מידה, הגולדן הוא כלב אהוב שזוכה להמון אהבה וליטופים במפגשים אקראיים עם אנשים. זהו כלב פעיל שיחזיר אליך כדור טניס בכל פעם שהוא נזרק, עד שתתעייף ולא תוכל להמשיך. הנאמנות, האינטליגנציה והמזג היציב של הגזע הפכו אותו ליקיר העולם של כלבי השירות. פרצופיהם “המחייכים” והפרווה הזהובה הפכו לא מעט גולדנים לכוכבים של סרטי קולנוע רבים, כולל תפקיד בכיכובם בשני סרטי “Homeward Bound” (“המסע המופלא הביתה” שהראשון בהם הינו משנת 1993).

הגולדן רטריבר פותח כדי להיות כלב עבודה למטרות ציד, וזה אומר שרמת הפעילות שלהם היא גבוהה והיא מחייבת הפעלה מרבה מצד בעליו. הם מתאימים ביותר לחיים עם רווקים פעילים, לזוגות או למשפחות בהן מישהו מבני הבית נמצא רוב הזמן בבית במהלך היום ויכול להפעיל את הגולדן. גולדן רטריבר משועמם עלול למצוא לעצמו תעסוקה באופן של הריסה ולעיסה של חפצים בבית, ולכן חשוב מאוד לנתב את האנרגיה שלו לפעילות פיזית כגון הליכה, ריצה קלה, טיולים רגליים, שחייה או משחק, בתוספת משחקים הדורשים מחשבה שיפרקו להם אנרגיה מנטאלית.

כמו גזעים רבים שפותחו לצוד, הגולדן רטריבר התפתח לסוגים שונים – בעיקר לסוג של כלבי התערוכה המאופיינים במבנה שמן יותר עם פרווה זהובה ורכה (הנטה יותר לכיוון הצבע הלבן), ולסוג של כלבי עבודה הקטנים יותר והמאופיינים במראה רזה ואתלטי, פחות פרווה, וצבע פרווה כהה יותר. בעלים של גולדן רטריבר מקו דם עבודה טוענים שכלבי התערוכות פחות בריאים, חסרים תכונות ונוטים לנשכנות. מצד שני, כלבי גולדן רטריבר מקו דם עבודה המשמש לציד וספורט עשויים להיות אנרגטיים מדי עבור משפחות רבות ופחות  מתאימים לחיים עירוניים בדירה. אם אתה לא אדם פעיל כדאי שתחשוב טוב טוב לפני שאתה מתחיל לגדל גולדן רטריבר, אחרת גם אתה וגם כלבך תסבלו מהתוצאות. קח בחשבון שהגולדן רטריבר קם כל בוקר עם מחשבה אחת בראש: מה אנחנו הולכים לעשות היום? ואם אינך מסוגל לספק לו פעילות ברמה גבוהה על בסיס יומיומי, עדיף לוותר על גידולו של גזע זה.

גולדן רטריבר למכירה משחק בדשא

הקפידו על הוצאת הגולדן רטריבר שלכם לטיולים ממושכים שלוש פעמים ביום של לפחות חצי שעה בכל טיול, הפכו אותו לבן הזוג שלכם לריצה, למדו אותו לרוץ לצד האופניים שלכם, או קחו אותו לשחות באגם או בחוף – הוא מצטיין בכל ענפי הספורט הכלבני, כולל זריזות, ציות, ומשחקי כדור. היותו של הגולדן רטריבר כלב טיפולי מלמדת על אהבתו לאנשים, כך שניתן לגייס בני משפחה להפעלתו של הגולדן, ואם אין לך ילדים משל עצמך, גייס את ילדי השכנים שישחקו עמו בזריקה של כדורי טניס כדי שהגולדן שלך יביא (במתחם סגור ובטוח), זה יכול להעסיק אותו שעות. למדו אותו טריקים ורכשו מגוון צעצועי פאזל בכדי לאתגר את מוחו. לעתים קרובות, עבודה מנטלית מספקת ומעייפת באותה מידה כמו פעילות גופנית, אם כי היא אינה יכולה להחליפה לחלוטין.

תשומת לבכם לכך שפעילות גופנית חשובה מאוד כפי שנאמר לעיל, אבל חשוב לא פחות להקפיד שהפעילות הגופנית בשנתיים הראשונות לחיי גור הזהב תהיה מתונה ביותר ובליווי של ווטרינר. השנתיים הראשונות לחייו של הגולדן הם תקופה של גדילה בה העצמות גדלות ומתפתחות, כך שפעילות גופנית מוגזמת עלולה לפגוע בתהליך הגדילה. קחו אותו לשחייה, צאו לטיולים על דשא או משטחים רכים אחרים וצאו לטיולים קלים, אך אל תתחילו בשום פנים ואופן בריצה, אופניים, טיפוסים תלולים, ירידות, או פעילויות שדורשות קפיצה עד שהוא הגולדן מגיע לגיל בגרות גופנית מלאה בגיל שנתיים.

הגולדן רטריבר יכול להתאים לדירה קטנה בעיר ובאותה מידה גם לבית פרטי או משק חקלאי אולם הוא לא יוכל בשום אופן להסתגל לבדידות ולכן מקומו של הגולדן רטריבר הוא בתוך הבית עם בני משפחתו האנושית. הגולדנים הם כלבים פעילים הזקוקים לתרגול יומיומי ולגירוי מנטלי,  בלי אלו הם יכולים להיות משועממים והרסניים כלפי חפצים בבית ובגינה. אז או שתעניקו להם את מלוא תשומת הלב והפעילות שהם צריכים, או שתסבלו מהתוצאות – קחו זאת בחשבון מראש.

לגולדן רטריבר יש פרווה כפולה וצפופה הדוחה מים, והיא מגיעה בגוונים שונים של זהב: כל גוון של זהב או שמנת, לא אדום ולא מהגוני. מותר מספר שערות לבנות על החזה בלבד. הגולדן מנשיר שיער בכבדות ופרוותו דורשת הברשה תכופה כדי למתן ככל הניתן את כמות השיער הנושר בסביבת הכלב ובבית.

ההיסטוריה של הגולדן רטריבר

הגולדן רטריבר הוא אחד הגזעים שנוצר בתקופה הוויקטוריאנית. ככל הנראה הגולדן הוא הכלאה של רטריבר צהוב, ספניאל המים של טוויד, רטריברים, וסטר אדום. דאדלי מרג’וריבאנקס (הלורד של טווידמות’) נחשב לאחד הראשונים שגידל גולדן רטריבר, אך מחקרים שנערכו לאחרונה על ספרי גידול, ציורים ישנים ומקורות אחרים מצביעים על כך שכלבים דומים לגולדן רטריבר, כנראה סוג של סטר, היו כבר קיימים עוד לפני שלורד טווידמות ‘החל לגדל אותם באחוזתו הסקוטית, גויסאכן. מועדון  הגולדן רטריבר באנגליה סיווג את הכלבים כ”רטריבר – צהוב או זהוב “בשנת 1911, ואז שינה את השם ל”רטריבר – גולדן” בשנת 1920.

הגולדן רטריבר נרשם לראשונה ב-AKC בשנת 1925 והוכר רשמית כגזע בשנת 1932. מאז הם ביססו עצמם כחיות מחמד, כלבי ציד וכלבי עבודה. בהיסטוריה ניתן למצוא עדויות לכך שהגולדנים שימשו לחיפוש והצלה, לטיפול, לאיתור וסיוע לאנשים עם מוגבלויות. האנרגיה, ההתלהבות והאינטליגנציה שלהם הופכים אותם למתאימים מאוד ללמוד ולבצע כמעט כל משימה.

גולדן רטריבר – אופי והתנהגות

התקן של גזע הגולדן רטריבר קובע, בין היתר, כי הטמפרמנט הוא סימן ההיכר הבולט של הגזע. הגולדן רטריבר האידיאלי הוא חביב, משתוקק לרצות את בעליו, ונוטה לא להיות תוקפני כלפי אנשים או בעלי חיים אחרים.

תכונות אלה הן כמובן תכונות בסיסיות של הגזע, אבל כמובן שלכל כלב אוסף שונה של תכונות ובעצמה משתנה. יש שיגידו שהאופי של הגולדן רטריבר משתנה לפי צבעו ולפי ייעודו (כלב עבודה או כלב תערוכות), אך סביר יותר שמזגו של הכלב מושפע מהגנטיקה שטופחה בבית הגידול, וכמובן מחינוך וחשיפה במהלך חייו של הכלב.

גולדן רטריבר בדשא

שאלו מישהו על המאפיין המגדיר של הגולדן רטריבר, והתשובה שתקבלו תמיד היא מזג. סימן ההיכר של הזהב הוא טבעו האדיב, העדין, להוט לרצות. הוא משתוקק לחיבה ויחפש אותה אצל זרים כמו גם ממשפחתו שלו.

למרבה הצער, הפופולריות של הגזע הביאה לכך שבעבר אנשים רשלניים או חסרי מושג בכלבנות החלו להרביע את גולדן בלי שום ניסיון לשמור על אופיו הרך, המתוק והעדין שלהם. חיזוק תכונות של ביישנות או תוקפנות יכול לגרום לשלל בעיות, ולהוביל לנשכנות מתוך פחד מאנשים וכלבים אחרים.

התלהבותם ואהבתם של הגולדנים לאנשים יכולה לבוא לידי ביטוי בהרבה מקרים בקפיצה על אנשים. אם הגולדן לא מחונך ולא מאולף מגיל צעיר, ההתלהבות שלו – במיוחד כמתבגרים וכצעירים – יכולה להיות מרתיעה ואף מפחידה כשמדובר בילדים קטנים או אנשים קשישים, למרות כוונותיו הטובות ביותר של הכלב להיות ידידותי. בחר בגולדן רטריבר ככלב משפחתי רק אם אתה מוכן ומסוגל לפקח על האינטראקציה בין הילדים והכלב כשהם ביחד ולוודא שכולם משחקים באופן מבוקר. זה נורמלי שגורים רודפים אחרי ילדים ונושכים אותם בעדינות כחלק ממשחק, אך חשוב ללמד את הגולדן איך להתנהג עם ילדים, כמו גם ללמד את הילדים איך לשחק כמו שצריך עם הכלב.

הגולדן רטריבר  יתקשה להישאר לבד כל היום בזמן שכולם בעבודה או בבית הספר,  והניסיון מלמד כי לפני גיל שנתיים או שלוש גולדנים רבים נוטים להיות פעילים והרסניים (בבית ובגינה) למרות המוניטין שיצא  להם כגזע רגוע.

חשוב מאוד להתחיל את אילופו של הגולדן רטריבר מגיל מוקדם ככל האפשר,  להיות סבלניים ועקביים באילופו, ולקחת בחשבון שיום אחד אתה תתעורר לצדו של גדול. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון שמספר תכונות אופי כנראה שלא ישתנו לעולם: הם פעילים.

הבשורות הטובות הן שיש מספר רב של אפשרויות לפרוק את האנרגיה הגופנית/המנטאלית של הגולדן רטריבר. זה מתחיל בהליכה של כחצי שעה לפחות פעמיים ביום, שחייה, ריצה לצד אופניים (בגיל 18-24 חודשים), טיולים בחיק הטבע, בן לוויה לשייט סירות או יאכטות, ספורט כלבים (אג’ליטי) כגון תרגילי זריזות, ציות, וכדורעף. זכרו תמיד לבדוק עם הווטרינר שלכם לפני תחילת הפעילויות שכלבכם כשיר מבחינה בריאותית לבצע פעילויות אלו.

אם תצליח לפרוק את האנרגיה שלו באופן יעיל, הגולדן רטריבר יהיה הכלב הכי טוב שאתה יכול לקבל אי פעם. אם לא, אתה תמצא את עצמך מבלה חלק ניכר מהזמן שלך בתיקון חורים בקיר, מילוי אדמה בחצר שלך, והחלפת רהיטים לעוסים – במקרה הטוב – וזה לא בגלל שהגולדן רטריבר שלך הוא כלב “רע”, אלא פשוט משום שהוא מצא דרכים מיוחדות משלו לשעשע את עצמו ולהפיג את השעמום. אז אל תיתן לו את ההזדמנות הזו!

וזכרו: לא משנה כמה נחמד וחביב גור הגולדן רטריבר שרכשתם מהמגדל, הוא בהחלט יכול לפתח רמות שונות של נביחות, חפירות באדמה בחצר, נשכנות, רודנות ועוד התנהגויות לא רצויות אחרות אם הוא משועמם, לא מאולף או לא מפוקח – וזה נכון שבעתיים בנוגע לגולדן.  תופעות אלו עלולות להופיע אצל הגולדן רטריבר בין הגילאים 6 חודשים ל- 3 שנים, אז קחו זאת בחשבון כשאתם מאמצים גולדן רטריבר אל חיק משפחתכם.

התחל לאלף את הגור שלך כמה ימים לאחר הגעתו הביתה. זה אומר כבר בגיל שמונה שבועות. המתנה באילוף תגדיל את הסיכויים לקבל כלב עקשן וקשה לאילוף. התחילו את החשיפה לכלבים, חתולים, ילדים, רעשים, סביבה חדשה ואנשים זרים לאחר מספר ימים בודדים בו הגור הגיע אליכם. עשו זאת תחילה בביתכם או החצר ביתכם עד שהגור ישלים את כל חיסוני החובה שלו, ורק אח”כ צאו והפגישו את הגור עם סביבה וכלבים חדשים.

ואולי הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה מבית  גידול מוכר של גזע הגולדן רטריבר המפוקח על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

וזכור: אם אתה נעדר מהבית למשך שעות רבות במשך היום, כדאי לתזמן את הטיול והפעילות היומית של כלבך לזמן קבוע כדי שיהיה לו למה לצפות, כי גולדן רטריבר משועמם יכול לעשות הרבה נזק לבית ולחצר.

גולדן רטריבר גורים למכירה

גולדן רטריבר – בריאות

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לכלבנות בודקים את כלבי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות, ומרביעים רק את הכלבים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים שגם כלבים החולים במחלה שברוב המקרים הכלבים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל כלב בריא.

בנוגע לגולדן רטריבר, מדובר בסה”כ בכלב די בריא, אך מספר בעיות בריאותיות עדיין יכולות לצוץ: בראש רשימת החששות הבריאותיים בגזע נמצא סרטן, כולל המנגיוסרקומה, לימפוזרקומה, וסרטן העצם. לא בדיוק ידוע באיזו מידה, אם בכלל, כל צורות הסרטן האלה עוברות בתורשה בצורה גנטית, אך החשד הוא ששיעור הסרטן הגבוה בגזע הגולדן רטריבר עובר חלקו בתורשה.

הגולדן רטריבר עלול גם לסבול מדיספלסיה של מפרק הירך ומדיספלסיה במרפק, ממומים במרפק, מבעיות עיניים, ממחלות לב, אפילפסיה, דלקות אוזניים, אלרגיות, גירודים ודלקות עור, ותת פעילות של בלוטת התריס.

לא כל ביקור  של הגולדן אצל הווטרינר הוא תוצאה של בעיה גנטית. בהונות שבורות וציפורניים קרועות, חתכים ושריטות, הם רק תוצאה של יום נוסף עבור הכלבים הגדולים והפעילים האלה. וכמו ספורטאים אנושיים, הגולדן רטריבר נוטה לקרעים ברצועה הצולבת, כאשר הסיבה לפציעה מסוג זה עדיין לא ברורה – האם אנטומיה או גנטיקה הם גורמים לנטייה זו.

ואל לנו לשכוח את אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בעולם: ההשמנה. שמירה על הגולדן רטריבר במשקל המתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגן על הבריאות הכללית שלו, ובכך  להבטיח כלב בריא לכל החיים.

גולדן רטריבר – טיפוח

אמנם הגולדן רטריבר הוא כלב קל לטיפוח, אבל ישנם מספר דברים חשובים שיש לדעת בקשר לטיפוח שלו.

הדבר הראשון: הגולדן רטריבר משיר הרבה שיער, במיוחד בתקופות המעבר, ולכן כדאי מאוד לסרק את הגולדן לעיתים תכופות במסרק מתאים, כל יום ככל הניתן, אחרת הרהיטים והבגדים יתמלאו בשערו של הכלב. נדרשת מסירות מסוימת כדי לחיות עם הנשירה של גולדן רטריבר, ואם הנשירה עלולה להפריע למי מבני הבית, זה בהחלט לא הגזע בשבילך.

הדבר השני: הגולדן רטריבר הוא כלב שאוהב מאוד מים, ולכן כאשר הגולדן שלך רטוב מטבילה בים, בבריכה או בכל מקור מים אחר, כדאי מאוד לשטוף אותו מיד לאחר מכן במים מתוקים באופן יסודי כדי להסיר כלור, מלח או כל לכלוך אחר מהפרווה שלו כדי שאלו לא יתייבשו ויגרמו נזק לפרווה או לעורו של הכלב.

הדבר השלישי: לחות באוזניים עלולה להגביר את הסיכון לדלקות אוזניים – במיוחד בגזע שכבר נוטה להן (בעיקר בשל אלרגיות). יבש את האוזניים ביסודיות לאחר שחייה, והשתמש במנקה אוזניים המומלץ על ידי הווטרינר שלך.

כל השאר הוא בעצם תחזוקה בסיסית. יש לקצוץ את כל שבוע או שבועיים, לפי הצורך, ולדאוג  לצחצוח השיניים לעתים קרובות עם משחת שיניים ייעודית לכלבים כדי לשמור על בריאות השיניים והחניכיים.

 

המועדון הישראלי לכלבי רטריבר – ההתאחדות הישראלית לכלבנות

לשאלות לגבי הגזע והמלטות הקרובות נא לפנות למייל:

isrretclub@gmail.com

תכונות אופי:

Icon נשירה
Icon מתאים לדירה
Icon דורש פעילות
Icon ידידותי לילדים
Icon קל לאילוף

תכונות

מתאים למגורים בדירה
מתאים לבעלים לא מנוסה (כלב ראשון) ופחות אסרטיבי
רמת רגישות של הכלב
מסוגלות להישאר לבד
התמודדות עם מזג אוויר קר
התמודדות עם מזג אוויר חם
הבעת חיבה לבני המשפחה
צרכים חברתיים
מתאים באופן יוצא מהכלל לילדים
ידידותי לזרים
טריטוריאלי
יכולת שמירה
ידידותי לכלבים אחרים
ידידותי לחתולים
רמת נשירה
רמת הזלת ריר
קל לטיפוח (בעיקר פרווה)
נטייה להשמנה
גודל
קל לאילוף
רמת השימוש בפה
יצר טרף
נטייה טבעית לנבחנות
נטייה טבעית לשוטטות
רמת אנרגיה
רמת נמרצות
רמת ההפעלה הנדרשת
נטייה טבעית למשחק

מודעות.

לא נמצאו מודעות רלוונטיות לגזע הנבחר

מאמרים שיכולים לעניין אותך.

דילוג לתוכן