דוברמן פינצ'ר | דוברמן למכירה - פטפיינדר
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

דוברמן.

בית > מידע גזעים > דוברמן

דוברמן

דוברמן פינצ'ר

דוברמן פינצ’ר Doberman Pinscher

שייך לקבוצת כלבי המולוסר/פינצ’ר-שנאוצר/ הרים שוויצרי קבוצה 2

תוחלת חיים ממוצעת: כ-10 שנים

גובה ומשקל: גובה זכר 68-72 ס”מ, גובה נקבה 63-68 ס”מ. משקל זכר 40-45 ק”ג ומשקל נקבה 32-35 ק”ג.

רקע כללי

מבין כל סוגי הכלבים, הן כלבי עבודה והן כלבי הבית השונים, נחשב כלב הדוברמן פינצ’ר (אשר לא נקרא פינצ’ר משנת 94 אלא רק דוברמן) או בשמו המקוצר – דוברמן, לאחד מסוגי הכלבים המוצלחים ביותר, הממלאים את המשימה שלשמה הם פותחו בצורה הטובה והאמינה ביותר. למרות שמלכתחילה יועד הכלב הנפלא הזה עבור פעילות של שמירה ועבודה, הוא הפך בתוך שנים ספורות לכלב לוויה נוח מאד לאדם, המשתלב בצורה נפלאה בכל משפחה שאליה הוא מגיע. אילוף של כלב דוברמן מתבצע בקלות, אם כי הוא דורש מקצועיות. טיפוח הדוברמן הוא קל יחסית, ואין צורך להרבות בפעולות על מנת לשמור עליו בריא וחיוני.

ההיסטוריה של הדוברמן

כלב הדוברמן פותח בסוף המאה התשע עשרה על ידי קרל פרידריך לואיס דוברמן, מומחה גרמני לכלבים. הדוברמן הוא הכלב היחיד שקיבל את שמו של מי שפיתח וטיפח אותו. המטרה שלשמה פותח הדוברמן הייתה הצורך בכלב עבודה ושמירה אינטליגנטי מצד אחד, ודרוך ופעיל מצד שני. בניגוד למה שרבים חושבים, דווקא גזע הפינצ’ר, הוא הכלב ממנו פותח הדוברמן ולא ההיפך. בתוך מספר שנים בלבד הוכר הכלב הזה כאיכותי ויעיל, וגופים פרטיים ושלטוניים כאחד התחילו לטפח ולאלף כלבים מהסוג הזה. אף שיש מספר סוגים של כלבים שכל אחד הם יכול להיחשב כדוברמן, מה שמשותף לכל הכלבים הן התכונות הבסיסיות המאפיינות את הפינצ’ר – ערנות וחשדנות מצד אחד ושקט נפשי והיעדר אלימות מצד שני. בשנות השבעים של המאה הקודמת היה הכלב הזה נפוץ מאד בישראל. גם היום מעדיפים יחידים ומשפחות להחזיק כלבי דוברמן, הן לשמירה והגנה והן משום שמדובר בחבר אמיתי, שלעולם איננו מאכזב.

הדוברמן מחזיק בשילוב מנצח של תכונות: זריזות, כוח אדיר,נאמנות, תבונה וידידותיות. כל אלו הופכים את הכלב שפותח בגרמניה של המאה ה-19 כמושלם עבור כוחות החילוץ ההצלה והגנה ולכן שימש בעבר כוחות משטרה וצבא רבים בעולם. כיום, מרביעי כלבים מקצועיים מודרניים אינם מעודדים את המזג התוקפני של הדוברמן והוא מושלם ככלב משפחתי לבית.

דוברמן פינצ'ר

מאפיינים גופניים של הדוברמן

הדוברמן הוא כלב בינוני ופרוותו הקצרה הינה בצבעי חום ושחור עם ברק כחלחל. גופו ריבועי ומבנה עמוד השדרה שלו מעוגל. אוזניו נותרות טבעיות ובגודל מתאים, מונחות משני הצדדים בנקודה הגבוהה ביותר של הגולגולת, והמיקום האידאלי שלהן הוא כשהן מונחות צמוד ללחיים.

מבנה גופו שרירי ומוצק. פרוותו הקצרה והדקה קלה מאוד לטיפול ויש רק להברישה ולרחוץ אותה לעתים רחוקות ולפי הצורך. הדוברמן רגיש לטמפרטורות קרות ולכן יש לדאוג שהדוברמן לא יישאר מחוץ לבית בימי החורף.

דוברמן – אופי והתנהגות

כשמחפשים דוברמן חשוב לדעת כי כלב הדוברמן הוא כלב בית מהסוג האיכותי והטוב ביותר. אף שבעבר התעוררו בעיות בהקשר לסוג הזה של כלבים, בוצעו בשנים האחרונות שורה של תיקונים והכלאות גנטיות, שעידנו את התכונות המחוספסות משהו של הכלב הזה. עם היתרונות הרבים של הכלב הזה ניתן למנות אילוף קל יחסית, כמו גם טיפוח שאיננו דורש השקעה מיותרת. באשר לתזונה – חשובה מאד לתת לכלב אך ורק תזונה מאוזנת, הכוללת את מנת המזון היומית שלו ולעיתים גם תוספות שונות האמורות לסייע לו להתפתח. אין לאפשר לדוברמן, שהוא בעל קיבה רגישה למדיי, לאכול מזון רגיל. זאת, כיון שהמזון המיוחד לכלב מכיל את כל הוויטמינים הנדרשים לכלב, הן בשלבי ההתפתחות והן בבגרותו. כלבי הדוברמן, בדומה לפינצ’רים הקטנים, הם מאד קפריזיים כשמדובר באוכל. לכן, חשוב לערוך ניסוי וטעיה, עד שמגיעים לסוג המזון המועדף על הכלב.

דוברמן פינצ'ר בדשא

כלבי הדוברמן אינטליגנטיים, גאים וחדים מאוד. האסרטיביות, הנחישות והעובדה כי אינם יודעים כל פחד הופכת אותם לכלבי שמירה מושלמים מטבעם ללא צורך לאלפם לכך. הם נוחים מאוד לאילוף ואוהבים לקבל משימות ולציית לפקודות. הם כלבים משפחתיים וחברותיים מאוד ונאמנים למשפחתם בצורה מוחלטת. למרות שהנם חשדנים מול זרים, הדוברמן לא יתקוף ללא תחושת איום מהצד השני. על מנת לאלפם בצורה יעילה חשוב מאוד להציב גבולות ברורים ולהישאר עקביים בהם, שכן הוא ינסה לבחון אותם ולבוא בדרישות (כלב עבודה מטבעו רוצה לרצות והוא לא נחשב לכלב שבודק גבולות). את הכלב האנרגטי חשוב להוציא לשחק ולרוץ הרבה על מנת לפרוק מתחים ואנרגיות ולשמור על כושר.

היתרון החשוב ביותר של הדוברמן הוא החשדנות שלו, והעובדה שלא ניתן לפתות אותו בקלות במזון או בדברי מתיקה. הנאמנות שלו לבעלים היא מן המפורסמות, ומרגע שאדם מסוים זכה לאמונו של הדוברמן, הכלב לעולם לא ינטוש אותו, גם במצבים הקיצוניים ביותר. יתרון חשוב של הכלב הזה הוא, כאמור, הערנות שלו והיכולת שלו להגיב במהירות במקרה הצורך.

דוברמן פינצ'ר משחק בדשא

גורי הדוברמן, כמעט כמו כל כלב, הם לעסנים לא מבוטלים של חפצים בבית או בחצר, אך בשל גודלם והלסתות החזקות שלהם הם בהחלט יכולים לגרום נזק רב, ולכן חשוב לנתב את יצר הלעסנות לטובת עצם לעיסה ייעודית לגורים, וכמובן לחנך את הגור באמצעות מאלף ולדאוג שהגור יהיה עסוק בפעילות רבה ומתאימה לגילו כדי לפרוק לו אנרגיה כדי למנוע תופעה של לעסנות, חפרנות, הרס והתנהגות לא רצויה אחרת.

כמו כל כלב, הדוברמן צריך לבלות זמן רב בבית ובחוץ עם משפחתו האנושית כדי לפתח עמם קשר טוב ובריא, וכמובן שמקום המחיה העיקרי של הפרסה הוא בתוך הבית עם בני המשפחה ולא בחצר. אם בכל זאת הדוברמן מבלה שעות רבות בחצר, חשוב לתת לו תשומת לב רבה במשך היום, ובשום פנים ואופן, כמו לגבי כל כלב אחר, אין לקשור אותו בשרשרת כשהוא בחצר, שכן זה לא רק אכזרי, אלא זה יכול גם להביא לתוקפנות ולהתנהגות הרסנית.

חשוב לדעת: לא משנה כמה נחמד וחביב נראה גור הדוברמן שרכשתם מהמגדל, הוא בהחלט יכול לפתח רמות שונות תוקפנות כלפי אנשים ובעלי חיים אחרים, נביחות, חפירות באדמה בחצר והתנהגויות לא רצויות אחרות אם הוא משועמם, לא מאולף או לא מפוקח.

התחל לאלף את הגור שלך כמה ימים לאחר הגעתו הביתה. זה אומר כבר בגיל שמונה שבועות. המתנה באילוף תגדיל את הסיכויים לקבל כלב עקשן וקשה לאילוף. התחילו את החשיפה לכלבים, חתולים, ילדים, רעשים, סביבה חדשה ואנשים זרים לאחר מספר ימים בודדים בו הגור הגיע אליכם. עשו זאת תחילה בביתכם או החצר ביתכם עד שהגור ישלים את כל חיסוני החובה שלו, ורק אח”כ צאו והפגישו את הגור עם סביבה וכלבים חדשים.

ואולי הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה מבית גידול מוכר של גזע הדוברמן המפוקח על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

מגדל דוברמן פינצ'ר

בעיות רפואיות נפוצות

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לכלבנות בודקים את כלבי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות, ומרביעים רק את הכלבים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים שגם כלבים החולים במחלה שברוב המקרים הכלבים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל כלב בריא.

לרוב הדוברמן הוא גזע כלבים די בריא. עם זאת, מבנה עמוד השדרה המעוגל שלו וגופו המוארך עשוי לגרום לו לבעיות גב ולהיפדיספלסיה – מחלה במפרק הירך אשר כמעט ואינה נפוצה כיום – אך לאחרונה ישנה מחלת לב איומה בגזע בשם:

DCM- DILATED CARDIOMYOPATHY

בגילאים בוגרים יותר הם עלולים לנטות להשמנה ולפתח בעיות לב והפרעות גנטיות בזרימת הדם.

ואל לנו לשכוח את אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בעולם: ההשמנה. שמירה על הדוברמן במשקל המתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגן על הבריאות הכללית שלו, ובכך להבטיח כלב בריא לכל החיים.

דוברמן – טיפוח

הפרווה הקצרה הלא כפולה של הדוברמן קלה לטיפוח. הברשה בתדירות של פעמיים בשבוע במברשת ייעודית תסייע בהסרת שערות מתות ובהפחתת כמות השיער שתמצאו בבית.

כל השאר זה טיפול בסיסי. בדקו את האוזניים מדי שבוע ונקו אותן במידת הצורך, צחצחו את השיניים בתדירות גבוהה ככל האפשר, וקצצו את הציפורניים באופן קבוע, לרוב כל כמה שבועות.

התוכן באדיבות מר רועי מלכיור, מגדל, רכז גזע ושופט של גזע הדוברמן טלפון 052-4065444

 

המועדון הישראלי לדוברמן – ההתאחדות הישראלית לכלבנות

יו”ר המועדון, מזכיר וגזבר : רן שור

0507401101  RanShor83@gmail.com

מקדם הגזע : רועי מלכיור

0524065444  malkyman33@gmail.com

בתי גידול/מגדלים

דוברמן – MELBERMAN KENNEL

 

 

תכונות אופי:

Icon מתאים לשמירה
Icon מתאים לדירה
Icon דורש פעילות
Icon דורש בעלים מנוסה ואסרטיבי
Icon ידידותי לילדים

תכונות

מתאים למגורים בדירה
מתאים לבעלים לא מנוסה (כלב ראשון) ופחות אסרטיבי
רמת רגישות של הכלב
מסוגלות להישאר לבד
התמודדות עם מזג אוויר קר
התמודדות עם מזג אוויר חם
הבעת חיבה לבני המשפחה
צרכים חברתיים
מתאים באופן יוצא מהכלל לילדים
ידידותי לזרים
טריטוריאלי
יכולת שמירה
ידידותי לכלבים אחרים
ידידותי לחתולים
רמת נשירה
רמת הזלת ריר
קל לטיפוח (בעיקר פרווה)
נטייה להשמנה
גודל
קל לאילוף
רמת השימוש בפה
יצר טרף
נטייה טבעית לנבחנות
נטייה טבעית לשוטטות
רמת אנרגיה
רמת נמרצות
רמת ההפעלה הנדרשת
נטייה טבעית למשחק

מודעות.

לא נמצאו מודעות רלוונטיות לגזע הנבחר

מאמרים שיכולים לעניין אותך.

דילוג לתוכן