וויפט למכירה - פטפיינדר
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

וויפט.

בית > מידע גזעים > וויפט

וויפט

וויפט

וויפט Whippet

שייך לקבוצת כלבי הרוח – קבוצה 10

תוחלת חיים ממוצעת: 12-15 שנים

גובה ומשקל: גובה זכר בוגר 47-51 ס”מ גובה נקבה 44-47 ס”מ, משקל ממוצע 11-16 ק”ג

מידע כללי

הוויפט הוא גזע ספורטיבי ומראהו כפסל. הוא אינו כלב שמירה ואל תתפלאו אם תראו את הוויפט שלכם רודף אחר חתולים בשכונה, גונב אוכל מדלפק המטבח כשאף אחד לא מסתכל, ושומר על הבית שלך חופשי ממכרסמים כמו עכברים. כבונוס, הפרווה שלו קצרה וחלקה והיא קלה מאוד לתחזוקה. הגזע נערץ בזכות המבנה החינני והאתלטי שלו המאפשר לוויפאט להגיע למהירות של עד 56 קמ”ש, מה שאומר שזהו לא כלב שיש לאפשר לו לרוץ ללא רצועה בשטחים פתוחים.

הוויפט נוצר בסוף המאה ה -18 על ידי הרבעה סלקטיבית של גרייהאונד קטנים עם טריירים שונים, כשהמטרה הייתה ליצור זן שיוכל לתפוס ארנבים ולהרוג מכרסמים קטנים. עובדים וכורים נהגו להמר איזה מהוויפט שלהם יהרוג הכי הרבה חולדות, ובזמנם הפנוי נהגו להמר איזה מהוויפט שלהם יזכה בתחרות ריצה, מה שנקרה בפיהם: “מרוץ הסוסים של העניים”. כיום, הוויפט הוא עדיין צייד מהיר ויעיל, אבל בבית הוא בן לוויה רגוע ושקט שאוהב לא יותר מאשר להתכרבל על הספה.

וויפט למכירה

במבט ראשון, הוויפט נראה כמו הכלב המושלם – הוא ידידותי לאורחים ולזרים, לא אכפת לו להעביר את היום בנמנום, הוא לא גדול מדי ולא קטן מדי, והוא אינו נובח בצורה מוגזמת. במילים אחרות, הוא עשוי להתריע בפניך כאשר מישהו בפתח הבית, אבל הוא רחוק מלהיות כלב שמירה אמיתי. הוויפט מטבעם מעדיפים להיות חלק ממשפחה אנושית או חלק מלהקה שכוללת כלב נוסף או חיית מחמד נוספת, ולכן הם נקשרים מאוד למשפחות שלהם ואוהבים להיות ביחד עם ילדים וכלבים אחרים. בדרך כלל הוויפט יאהב מאוד להישאר בבית, והוא פחות יאהב את הרעיון של לצאת החוצה בגשם או בשלג.

אז מה יכול להיות החיסרון? המבנה השרירי והאתלטי של הוויפט הופך אותו לכלב שרץ מצוין ושקופץ בצורה מעוררת השתהות. אם הוא יראה משהו בתנועה, הוא ימריא אחריו – לא משנה כמה מאולף אתה חושב שהוא כמה שתקרא לו לחזור. מסיבה זו, חייבים תמיד להוביל את הוויפט מחוץ לבית באמצעות רצועה, ולעולם אסור לתת להם לשוטט חופשי, אלא אם כן הם נמצאים באזור סגור מגודר ובטוח (גדר בגובה של לפחות מטר וחצי).

בעוד שהוויפיט מתואר לרוב ככלב עדין, תכונה זו נעלמת כלא הייתה כאשר הוויפט נמצא במרדף אחר חתולים או יצורים קטנים ופרוותיים אחרים. אם יש לכם ארנבות או אוגרים, כדאי שתחשבו פעמיים לפני שאתם מכניסים וויפט לביתכם. גורי וויפט שגדלו ביחד עם חיות מחמד אחרות יכולים לחיות עימם ביחד בשלווה, אך אינסטינקט הוא דבר עוצמתי, ולכן חיוני להפריד אותם כשאתם לא בסביבה ולפקח על האינטראקציה ביניהם.

כמו רוב הכלבים, גם הוויפט יכולים להיות הרסניים כאשר הם משועממים ונותרים לבדם, במיוחד אם אין להם כלבים אחרים המשמשים להם כחברה או אם הם לא מקבלים מספיק תשומת לב מבני המשפחה. כדי לטפל בתופעה זו, מומלץ לצאת להליכה ארוכה עם הוויפט שלך מספר פעמים ביום, ולתת לו להשתחרר ולרוץ רק אם ישנו מקום בטוח בו אתם יכולים לשחררו. שימו לב שכלבים קטנים עשויים להידמות לוויפט כטרף.

וויפט אוהבים ריהוט רך ומרופד – מיטות, ספות וכסאות הופכים במהרה לבית השני שלהם. כמו עם החתול הממוצע, גם עם הוויפט לא יהיה לך הרבה סיכוי בניסיונות לאלף את הוויפט שישאיר את הרהיטים מחוץ לתחום המחייה שלו, ולכן כדאי מראש להקצות לוויפט ספה נוחה שתהיה רק שלו וכך יהיה ניתן לתעל את היצר ולא להילחם בו, מלחמה שנראית אבודה מראש. אם כבר מדברים על אילוף של הוויפט, ובכן הוויפט הוא כלב חכם מאוד – אבל זה לא אומר שהם קלים לאילוף. הם נוטים להיות בעלי דעה עצמאית משלהם, אך הם יכולים להירתם לפקודות האילוף על ידי טכניקות חיזוק חיוביות הכרוכות בתגמולים של אוכל. אל תצפו מהוויפט שלכם להצטיין בתחרויות ציות, אבל הוא בהחלט יכול להצטיין בספורט כלבים אחר כמו זריזות.

בכל הנוגע לתחזוקה הוויפט ידועים בפרווה הקצרה והנוחה לטיפול, והם רק זקוקים לסירוק קל פעם בשבוע. בכל אופן, חשוב לדעת כי למרות הפרווה הקצרה מאוד של הוויפט, הוא אינו כלב שנחשב ל”היפואלרגני” (למעשה אין כלב שהוא היפואלרגני לחלוטין, יש רק כאלו שהם פחות נשירים מאחרים) והפרווה שלו נשירה, אמנם בצורה מתונה אך עדיין סביר שתמצא שיערות על גבי הבגדים והרהיטים.

וויפט משחק בדשא

מיותר לציין שמקומו של הוויפט הוא בתוך הבית עם משפחתו האנושית, במיוחד בשל גופו העדין והגרמי שלא יכול להתמודד עם מזג אוויר קר, רצוי עם גישה לריהוט או מצעי קטיפה.

גורי וויפט הם בהחלט יצורים קטנים וערמומיים, ולכן אילוף וחשיפה מוקדמת ותכופה הם חיוניים. חשוב לרכוש גור ממגדל המגדל את הגורים בבית ומבטיח שהם ייחשפו למראות ולצלילים ביתיים רבים ומגוונים, כמו גם לאנשים, לפני שהם יוצאים לבתיהם החדשים.
ברגע שהווטרינר שלך נותן לך את האישור לכך, המשך לחשוף את הוויפט שלך לאורך חייו על ידי לקיחתו לשיעור אילוף עם גורים אחרים, ביקורים אצל חברים ושכנים וטיולים לחנויות ועסקים מקומיים. זו הדרך היחידה שהוא יכול ללמוד מה נחשב נורמלי ומה באמת מהווה איום.
לוויפט רמת פעילות גבוהה, הוא דורש ממך להפעיל אותו ברמה גבוהה, וזה יכול לבוא לידי ביטוי בכל פעולה שהיא במשך היום: החל מלהיות בן זוגך להליכה ועד לפעילויות אימונים יומיומיות.
כמו כל כלב, גם גורי הוויפט הם לעסנים לא מבוטלים של חפצים בבית או בחצר, והם בהחלט יכולים לגרום נזק רב. ולכן חשוב לנתב את יצר הלעסנות לטובת עצם לעיסה ייעודית לגורים, וכמובן לחנך את הגור באמצעות מאלף ולדאוג שהגור יהיה עסוק בפעילות רבה ומתאימה לגילו כדי לפרוק לו אנרגיה כדי למנוע תופעה של לעסנות, חפרנות, הרס והתנהגות לא רצויה אחרת.
הוויפט צריך לבלות זמן רב בבית ובחוץ עם משפחתו האנושית כדי לפתח עמם קשר טוב ובריא, וכמובן שמקום המחייה העיקרי של הוויפט הוא בתוך הבית עם בני המשפחה ולא בחצר. אם בכל זאת הוויפט מבלה שעות רבות בחצר, חשוב לתת לו תשומת לב רבה במשך היום, ובשום פנים ואופן, כמו לגבי כל כלב אחר, אין לקשור אותו בשרשרת כשהוא בחצר, שכן זה לא רק אכזרי, אלא זה יכול גם להביא לתוקפנות ולהתנהגות הרסנית.

ההיסטוריה של הוויפט

הוויפט הוא גרסה מיניאטורית של הגרייהאונד, אך הוא לא נולד ישירות מהגרייהאונד. האנגלים ממעמד הפועלים שהימרו על כמה חולדות וארנבים כל כלב יכול להרוג, הוופיט הושג ככל הנראה על ידי הרבעת גרייהאונד קטנים עם מנצ’סטר טריירס וגזעי טרייר מהירים אחרים. בסופו של דבר הכלבים שימשו ככלבי ספורט תחרות ריצה במסצ’וסטס ובמרילנד, שם הם נודעו כגרייהאונד של העניים.

הוויפט הוכר על ידי ה-AKC בשנת 1888 כאשר הכלב הוויפט הראשון שנרשם היה כלב בשם ג’ק דמפסי.

וויפט – אופי והתנהגות

הוויפט הוא זן נדיר: הם יפים ומספיק להביט בהם כדי להירגע. עם משקל ממוצע של 10 ק”ג הם גם בגודל מאוזן – לא גדולים מדי ולא קטנים מדי. חלקם רגישים, וחלקם נלהבים, אך רובם מתוקים ומלאי חיבה, ואל תתפלאו אם הוויפט שלכם ייתן לכם דחיפה עדינה עם האף שלו כדי לקבל את תשומת ליבכם. כלבים אלה הם גם נקיים מאוד וקל להסתובב עמם בחוץ, אלא אם כן יש גשם או קר בחוץ.

נשמע כמו הכלב המושלם, נכון? למרות שוויפט בוגרים הם יצורים שקטים, לוקח להם לפחות שלוש שנים להגיע למצב זה. גורי וויפט, לעומת זאת, רצים, חופרים, נובחים ולועסים – הכול במהירות מסחררת. וויפט בוגרים עדיין אוהבים לרוץ, אך הם חייבים לעשות זאת במתחם סגור מכיוון שהם חסרי חוש התמצאות ברחוב, ומכיוון שהם כלבים בעלי ראייה חדה מאוד, הם יכולים להבחין בבעלי חיים פרוותיים ממרחק רב מבלי שתוכל לראות את אותם בעלי חיים בעצמך.

זהו כלב אינטליגנטי, אך סביר יותר שהוא ישתמש בחכמות שלו לצרכיו האישיים(הוא מקצוען בפתיחת דלתות ומגירות) ולא כדי לרצות את בעליו ולהקשיב לפקודות שהוא מקבל ממנו. גם לסבלנותו כלפי ילדים יש גבולות. הוויפט אוהב ילדים שקטים, אבל הוא פחות חובב פעוטות שתופסים את אוזניו וזנבו. זהו גם לא כלב שיפגין אהבה כלפי כל אחד, ואפילו בתוך משפחתו שלו הוא עשוי לבחור באדם יחיד כחביב עליו – ולסבול את כולם.

וויפט לאימוץ

עם תשומת לב וחיבה מהגיל הרך המוקדם (החל מגיל חודשיים), הוויפט יפתח קשר חזק עם בני משפחתו. הוא פעיל ואתלטי (ככל שבריאותו הכללית הספציפית מתירה) והוא מתאים כפרטנר לג’וגינג או להתעמלות אחרת. בסיום היום, הוויפט ישמח להירגע איתך ולראות קצת איתך טלוויזיה בנחת.

חשוב לדעת: לא משנה כמה נחמד וחביב נראה גור הוויפט שרכשתם מהמגדל, הוא בהחלט יכול לפתח רמות שונות תוקפנות כלפי אנשים ובעלי חיים אחרים, נביחות, חפירות באדמה בחצר והתנהגויות לא רצויות אחרות אם הוא משועמם, לא מאולף או לא מפוקח.

התחל לאלף את הגור שלך כמה ימים לאחר הגעתו הביתה. זה אומר כבר בגיל שמונה שבועות. המתנה באילוף תגדיל את הסיכויים לקבל כלב עקשן וקשה לאילוף. התחילו את החשיפה לכלבים, חתולים, ילדים, רעשים, סביבה חדשה ואנשים זרים לאחר מספר ימים בודדים בו הגור הגיע אליכם. עשו זאת תחילה בביתכם או החצר ביתכם עד שהגור ישלים את כל חיסוני החובה שלו, ורק אח”כ צאו והפגישו את הגור עם סביבה וכלבים חדשים.

ואולי הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה מבית גידול מוכר של גזע הוויפט המפוקח על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

הוויפט – בריאות

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לכלבנות בודקים את כלבי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות, ומרביעים רק את הכלבים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים שגם כלבים החולים במחלה שברוב המקרים הכלבים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל כלב בריא.

בעיות בריאות שעלולות להופיע אצל הוויפט כוללות בין היתר ניוון קרנית, אטרופיה רשתית מתקדמת, היפותירודיזם וחירשות מולדת.

שימו לב כי הוויפט יכול להיות רגיש לחומר הרדמה בגלל יחס השומן הנמוך שלהם, ולכן וודאו כי הווטרינר שלכם מכיר תופעה זו של הגזע טרם הרדמה של הכלב מסיבה כלשהי.

ואל לנו לשכוח את אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בעולם: ההשמנה. שמירה על הוויפט במשקל המתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגן על הבריאות הכללית שלו, ובכך להבטיח כלב בריא לכל החיים.

וויפט – טיפוח

וויפט הם אחד הגזעים הקלים ביותר לטיפוח: הברש אותם פעם בכמה זמן עם מסרק גומי ולעתים רחוקות עשה להם מקלחת טובה, וזהו. ולמרות שהם לא מנשירים את פרוותם בכבדות כמו גזעים אחרים, עדיין תוכל למצוא שערות על הבגדים והרהיטים בבית.

כל השאר זה טיפול בסיסי. בדקו את האוזניים מדי שבוע ונקו אותן במידת הצורך, צחצחו את השיניים בתדירות גבוהה ככל האפשר, וקצצו את הציפורניים באופן קבוע, לרוב כל כמה שבועות.

 

החוג הישראלי לכלבי רוח – ההתאחדות הישראלית לכלבנות

יו”ר החוג:  רעות דישבק

0507799226, reut.rainbow@gmail.com

מזכירת חוג וגזברית: שיין קלי

0542428149, joyful.salukis@gmail.com

לשאלות לגבי הגזע והמלטות הקרובות  –

מקדמת גזע וויפט:  ציפורת כרמל

0528979286, carmitgreatdane@gmail.com

תכונות אופי:

Icon דורש פעילות
Icon דורש בעלים מנוסה ואסרטיבי
Icon ידידותי לילדים

תכונות

מתאים למגורים בדירה
מתאים לבעלים לא מנוסה (כלב ראשון) ופחות אסרטיבי
רמת רגישות של הכלב
מסוגלות להישאר לבד
התמודדות עם מזג אוויר קר
התמודדות עם מזג אוויר חם
הבעת חיבה לבני המשפחה
צרכים חברתיים
מתאים באופן יוצא מהכלל לילדים
ידידותי לזרים
טריטוריאלי
יכולת שמירה
ידידותי לכלבים אחרים
ידידותי לחתולים
רמת נשירה
רמת הזלת ריר
קל לטיפוח (בעיקר פרווה)
נטייה להשמנה
גודל
קל לאילוף
רמת השימוש בפה
יצר טרף
נטייה טבעית לנבחנות
נטייה טבעית לשוטטות
רמת אנרגיה
רמת נמרצות
רמת ההפעלה הנדרשת
נטייה טבעית למשחק

מודעות.

מאמרים שיכולים לעניין אותך.

דילוג לתוכן