טרייר טיבטי למכירה I טריירים טבטים למכירה - פטפיינדר
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

טרייר טיבטי.

בית > מידע גזעים > טרייר טיבטי

טרייר טיבטי

טרייר טיבטי

טרייר טיבטי Tibetan Terrier

שייך לקבוצת כלבי הטוי/כלבי לוויה קבוצה 9

תוחלת חיים ממוצעת: 12-18 שנים

גובה ומשקל: גובה עד 36-41 ס”מ (נקבה נמוכה מעט), משקל 9-11 ק”ג

 

רקע כללי

למרות שמו, הטרייר הטיבטי הוא לא טרייר (שם זה ניתן לו בשל גודלו),  ובארץ מולדתו טיבט הוא נקרא “מביא המזל”. זהו כלב שבמקור טייל ברמות הגבוהות והקרות של טיבט עם רועים נוודים ושמר על אוהליהם. מחשש שמכירת הכלב תביא לאיבוד “המזל”, כלבים אלו לא נמכרו מעולם על ידי בעליהם,  אלא במקום זאת ניתנו תמורת טובות הנאה או כמתנות מיוחדות. כלבים אלו אשר הינם בגודל בינוני גודלו על ידי לאמות בודהיסטיות טיבטיות, או נזירים, ונשאו גם את הכינוי Holy Dog  (כלב קדוש).

לטרייר הטיבטי אופי מתון והחביב, והוא לרוב מכונה גם “TT” בפי המגדלים. גודלו הופך אותו לבן לוויה נהדר לנסיעות, ורמת הפעילות המתונה שלו והיותו אתלטי וחסון הופכים אותו למתאים כחבר הליכה, טיול או ריצה קלה. הוא מסוגל לביצועים טובים בספורט כלבים כמו זריזות וציות, אך צריך לזכור שיש לאלף אותו בסבלנות ובעקביות, תוך שימוש בטכניקות חיזוק חיוביות כמו שבח, משחק ותגמולים לאוכל.

האקלים הקיצוני של טיבט ותנאי השטח הקשים מילאו תפקיד ביצירת כלב עם פרווה כפולה שתשמש כמגן, בעל גודל קומפקטי, ובעל כף רגל ייחודית המקנה לו זריזות רבה. לטרייר הטיבטי רגליים גדולות עגולות ושטוחות שפועלות כמו נעלי שלג ומעניקות לכלב יכולת תנועה בתנאי שלג.

למרות ששיערו של הטרייר הטיבטי מכסה את עיניו הכהות, הוא יכול לראות בצורה מושלמת בזכות הריסים הארוכים שלו. הפרווה של הטרייר הטיבטי יכולה להיות בכל צבע או שילוב של צבעים. הצבעים והדפוסים כוללים צבע לבן, זהב, טריקולור, ברינדל, כסף, שחור וחלקי (צבע בתוספת לבן).

טרייר טיבטי למכירה

ההיסטוריה של הטרייר הטיבטי

המדינה הקרה וההררית של טיבט ייצרה כמה גזעי כלבים מעניינים. לשלושה מהם – הלאסה אפסו, הטרייר הטיבטי והספניאל הטיבטי – יש ככל הנראה אב קדמון משותף. בתקופות קדומות יותר, האפסו והטרייר הטיבטי נחשבו לעיתים קרובות כאותו גזע, אך בסופו של דבר הם הופרדו על ידי ביצוע אבחנה בין גובהם, כאשר הכלב הגבוה הפך להיות הטרייר הטיבטי והנמוך יותר ללאסה אפסו.

הטרייר הטיבטי גדל במנזרים על ידי לאמות טיבטיות, או נזירים, ונסע במישור הגבוה של ארצו ההררית, תוך שמירה על האוהלים ורעיית עדריהם של הנוודים. כלבים אלו נחשבו כ”כלבים קדושים” בשל היותם בני בית של הלאמות והנזירים, ולכן גם מעולם לא נמכרו, רק הוענקו כמתנות תמורת טובות הנאה או כאות הערכה.

אחד מברי המזל שקיבל טרייר טיבטי במתנה הייתה רופאה בריטי בשם אגנס ר’ גריג אשר עבדה בהודו וקיבלה גור ממין נקבה ממשפחה אסירת תודה של מטופלת. גריג נתנה לגור את השם “בונטי”, רכשה כלב זכר והרביעה בין השניים. משום שלכלבים מסוג זה לא היה שם של גזע מסוים, החליטה הרופאה הבריטית לקרוא לגזע זה “טרייר טיבטי”, למרות העובדה שבין גזע זה לבין  הטריירים לא היה כל קשר.

ההתאחדות לכלבנות של הודו כתבה תקן גזע לכלבים אלו בשנת 1930,  ואילו ההתאחדות לכלבנות באנגליה החלה לרשום את הכלבים בספר הגידול שלה כעבור שבע שנים. גריג חזרה לאנגליה והקימה את קו הדם של הטרייר הטיבטי שנקרא “למלה”. ההתאחדות הכלבנית האמריקאית הכירה בגזע זה בשנת 1973.

טרייר טיבטי רץ בחצר

טרייר טיבטי – אופי והתנהגות

לטרייר הטיבטי יש מזג נעים ומאוזן שיכול להפוך אותם לבני לוויה מצוינים לכל סוגי האנשים והמשפחות. הם אינם פעילים מדי או נינוחים מדי. הם לא נובחים בצורה מוגזמת, אבל הם ערניים ועושים עבודה של כלבי שמירה גדולים, כיאה למורשת שלהם. גורי הטרייר הטיבטי   הם גורים שובבים ושמחים, בעוד שטרייר טיבטי בוגר הוא כלב מאוזן ונוח.

משום שממדובר בגזע סקרן מאוד, חשוב מאוד שהכלב יהיה תחת פיקוח כשהוא בחצר או מחוץ לבית, וכמוכן שיש לוודא שהחצר מגודרת ולא מאשפרת לו לצאת החוצה לטיול לבדו.

הטרייר הטיבטי הוא כלב אינטליגנטי ביותר  עם מזג שובב. ייתכנו מקרים בהם הטרייר הטיבטי יהיה חשדן או מסויד כלפי אנשים שהוא לא מכיר, זהו כנראה עוד שריד לרקע שלו ככלב שמירה. הוא טוב בקריאת רגשות ויתאים את מצב הרוח שלו לשלך, כך שאם אתה זקוק לעידוד הטרייר הטיבטי יעשה כמיטב יכולתו להתמסר אליך, ואם אתה במצב רוח נהדר, הוא ישמח יחד איתך.

זהו כלב זריז, אתלטי שיכול להרשים בפעילויות שונות ובספורט כלבני בביצוע פעולות זריזות וצייתנות. הוא בן לוויה מצוין לטיולים והוא אף משמש ככלב טיפול נפלא. דרך החשיבה של הטרייר הטיבטי היא “אם הבעלים שלי עושה משהו, אז גם אני רוצה להיות מעורב”. וודאו שהוא מקבל מספיק שעות הליכה ושעות משחק בכל יום, ובנוסף יש לאפשר בכל יום זמן לאינטראקציה בינכם לבין הכלב, בין אם זה כשהוא מפקח על הכנת הארוחות בבית ובין אם זה קשור לצפייה משותפת בטלוויזיה.

טרייר טיבטי בשלג

חשוב לדעת: לא משנה כמה נחמד וחביב גור הטרייר הטיבטי שרכשתם מהמגדל, הוא בהחלט יכול לפתח רמות שונות של נביחות, חפירות באדמה בחצר והתנהגויות לא רצויות אחרות אם הוא משועמם, לא מאולף או לא מפוקח.

התחל לאלף את הגור שלך כמה ימים לאחר הגעתו הביתה. זה אומר כבר בגיל שמונה שבועות. המתנה באילוף תגדיל את הסיכויים לקבל כלב עקשן וקשה לאילוף. התחילו את החשיפה לכלבים, חתולים, ילדים, רעשים, סביבה חדשה ואנשים זרים לאחר מספר ימים בודדים בו הגור הגיע אליכם. עשו זאת תחילה בביתכם או החצר ביתכם עד שהגור ישלים את כל חיסוני החובה שלו, ורק אח”כ צאו והפגישו את הגור עם סביבה וכלבים חדשים.

ואולי הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה מבית  גידול מוכר של גזע הטרייר הטיבטי המפוקח על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

טרייר טיבטי – בריאות

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לכלבנות בודקים את כלבי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות, ומרביעים רק את הכלבים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים שגם כלבים החולים במחלה שברוב המקרים הכלבים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל כלב בריא.

בעיות בריאות שנצפו  בטרייר הטיבטי כוללות דיספלזיה של מפרק הירך, תת פעילות של בלוטת התריס, בעיות עיניים כמו אטרופיה של הרשתית, חירשות מולדת, ליפופוסינוזיס מוח עצבי כלבי (מחלה נדירה בה הימצאות של פיגמנטים שומניים במוח ובעיניים גורמים למחלה).

ואל לנו לשכוח את אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בעולם: ההשמנה. שמירה על הטרייר הטיבטי במשקל המתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגן על הבריאות הכללית שלו, ובכך  להבטיח כלב בריא לכל החיים.

טרייר טיבטי – טיפוח

יש להבריש את הפרווה הכפולה והכבדה של הטרייר הטיבטי פעם או פעמיים בשבוע כדי להסיר שיער מת ולשמור עליה מפני סבכים וראסטות שנוצרים בעיקר באזור המפגש של הרגליים עם הגוף ומאחורי האוזניים.

כשאתה מסרק את הטרייר הטיבטי, כדאי לרסס את הפרווה בתערובת של מים וכמות קטנה של מרכך פרווה לכלבים כדי להפחית חשמל סטטי ולמנוע את נשירת השיער. התחל ברגליים הקדמיות ועשה דרכך למעלה ואז אחורה, עד שתסיים בזנב. הקפידו לסרק את הפרווה עם כיוון צמיחת השיער. את טרייר הטיבטי ניתן לרחוץ כל שבעה עד עשרה  ימים אם תרצה, אך חשוב מאוד להקפיד לסרק את כל הקשרים והסבכים לפני שתרחץ אותו,  אחרת הם יתהדקו כאשר הם יירטבו. בתום הרחצה יש לייבש את הפרווה ביסודיות באמצעות “פן” כדי למנוע מהטיבטי שלך להצטנן.

כל השאר זה טיפול בסיסי. גש לווטרינר שיגזור את ציפורני הרגליים כל כמה שבועות לפי הצורך, ציפורניים ארוכות יכולות להיתפס בדברים ולהיתלש, מה שיגרום לכאב רב ולדימום. צחצחו את השיניים לעיתים קרובות במשחת שיניים ייעודית לשם שמירה על בריאות השיניים. כדי לשמור על ניקיון הקצה האחורי, דאג לחתוך את הפרווה סביב פי הטבעת.

 

החוג הישראלי לכלבים זעירים – ההתאחדות הישראלית לכלבנות

לשאלות לגבי ההמלטות ושאלות על הגזע נא לפנות ל:

מקדמת הגזע של טרייר טיבטי: ריטה באידק

0547585761  rita_b@bezeqint.net

תכונות אופי:

Icon מתאים לדירה
Icon ידידותי לילדים
Icon קל לאילוף

תכונות

מתאים למגורים בדירה
מתאים לבעלים לא מנוסה (כלב ראשון) ופחות אסרטיבי
רמת רגישות של הכלב
מסוגלות להישאר לבד
התמודדות עם מזג אוויר קר
התמודדות עם מזג אוויר חם
הבעת חיבה לבני המשפחה
צרכים חברתיים
מתאים באופן יוצא מהכלל לילדים
ידידותי לזרים
טריטוריאלי
יכולת שמירה
ידידותי לכלבים אחרים
ידידותי לחתולים
רמת נשירה
רמת הזלת ריר
קל לטיפוח (בעיקר פרווה)
נטייה להשמנה
גודל
קל לאילוף
רמת השימוש בפה
יצר טרף
נטייה טבעית לנבחנות
נטייה טבעית לשוטטות
רמת אנרגיה
רמת נמרצות
רמת ההפעלה הנדרשת
נטייה טבעית למשחק

מודעות.

לא נמצאו מודעות רלוונטיות לגזע הנבחר

מאמרים שיכולים לעניין אותך.

דילוג לתוכן