יורקשייר טרייר למכירה I יורקשייר טריירים למכירה - פטפיינדר
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

יורקשייר טרייר.

בית > מידע גזעים > יורקשייר טרייר

יורקשייר טרייר

יורקשייר טרייר

יורקשייר טרייר  Yorkshire Terrier

שייך לקבוצת כלבי הטרייר (טוי טרייר) – קבוצה 3

תוחלת חיים ממוצעת: 12-16 שנים

גובה ומשקל: משקל עד 3.2 ק”ג (אין התייחסות בתקן לגובה).

רקע כללי

היורקשייר טרייר הוא אמנם כלב טוי זעיר בגודלו, אבל האישיות שלו היא של טרייר טהור, ומה זה אומר? שלמרות גודלם הזעיר כלבי היורקשייר טרייר הם כלבים מאוד שתלטנים. זהו כלב חכם, מפונק, אוהב לשחק, מסתדר טוב עם חתולים, ויש לו את היכולת לשלוט בכלבי משפחה גדולים יותר ביד ברזל. אזהרה אחת: הפרווה היפה שלו מחייבת תחזוקה גבוהה, גם אם היא קצרה.

היורקשייר טרייר תויג זה מכבר בעולם כבן לוויה מועדף של נשים מבוגרות עם נעלי עקב, אך  האמת היא שהוא פונה למגוון רחב של חובבי כלבים, בזכות עיני הכפתור שלו והפרווה בעלת מרקם המשי הרך למגע.

היורקשייר טרייר הוא כלב ערני, מתאים לאילוף ובעל סקרנות שלא יודעת שובע, מה שהופך אותו ל”כלב גדול בגוף של כלב קטן”. אלו כלבים שבשיא בגרותם שוקלים בדרך כלל פחות משלושה קילוגרמים, ושלמרות שהם יכולים להסתפק בעשיית צרכים על גבי משטח מתאים בבית, הם עדיין חייבים גם זמן ניכר לטיולים באוויר הפתוח. היורקשייר טרייר ייצא בשמחה לטיולים ארוכים, והוא יכול להיות גם כלב שמירה נחוש וסוער (התראה בלבד).

ישנם שני פרמטרים שכדאי לקחת בחשבון בנוגע ליורקשייר טרייר: ראשית, אישיותו הקשוחה של היורקשייר טרייר שמה אותו במקום של בחירה פחות טובה כשמדובר במשפחות עם ילדים קטנים, מכיוון שגודלו הקטן מציב אותו בסיכון לפציעה. מה גם שהוא יכול להיות נשכן עם ילדים קנאים יתר על המידה, תוקפני עם כלבים אחרים, ועקשן באילוף להרגלי הבית. אילוף עקבי ומובנה הוא בגדר חובה עבור היורקשייר טרייר שצריך ללמוד שהוא לא יכול לאתגר כל כלב שחוצה את דרכו. שנית, היורקשייר טרייר הוא כלב שלעולם לא יכול להיות מושתק לחלוטין.

מצד אחד היורקשייר טרייר ישמח מאוד להישאר בבית רוב שעות היום, מצד שני הוא מאוד אוהב לשחק ולהשתולל עם בעליו במשחקים בבית, ערני כלפי רעשים מבחוץ ויתריע מפני זרים. חלק מכלבי היורקשייר טרייר עשויים להיות תוקפניים ויש להשגיח על ילדים קטנים בקרבתם, וחלקם אף עשוי לסבול מחרדת נטישה כך שבעת גידולם יש לשים לב לתכונה זו.

התמונה באדיבות בית הגידול “כוכב הכרמל”

היורקשייר טרייר נחשב כלב קל לגידול. כמו שאר הכלבים ארוכי השיער היורקשייר טרייר זקוק לטיפול יומי בהברשה של פרוותו. יש לזכור כי ליורקשייר טרייר יש שיער ולא פרווה, בדיוק כמו שיער אנושי, ללא נשירה, ולכן על מנת לשמור על פרווה מבריקה יש לרחצו בתדירות גבוהה. ליורקשייר טרייר אין שכבת פרווה תחתונה והוא אינו משיר שיער, ולאור העובדה כי ליורקשייר טרייר שיער בדיוק כמו שיער אנושי ולא פרווה,  אזי אנשים רבים שהם אלרגיים לכלבים עשויים שלא להיות אלרגיים לגזע זה (מה שנקרא עם ההסתייגויות הראויות: “כלב היפואלרגני”).

לפי התקן שיערו של היורקשייר טרייר חייב להיות נופל על הגוף, ארוך עד בינוני, חלק לחלוטין (לא גלי), מבריק; מרקם משיי עדין, לא צמרני, אסור לעולם שהשיער יעכב תנועה. שיער על הראש ארוך ונופל, שזוף זהוב ועשיר, עמוק יותר בצבע באזור הראש. הצבע של השיער הינו כחול פלדה כהה (לא כחול כסוף), ומשתרע בין העורף לשורש הזנב, מעולם לא מעורבב עם שערות חום, ברונזה או כהה.

ההיסטוריה של היורקשייר טרייר

המזג הנועז של היורקשייר טרייר מגיע ישירות מאבותיו, הכוללים את הקליידסדייל טרייר שנכחד מזמן והטרייר השחור-טאן. אורגים סקוטים שנדדו דרומה לאנגליה בתקופות כלכליות קשות לקחו איתם את הטריירים לערים האנגליות יורק, מנצ’סטר ולידס. בסופו של דבר האורגים הרביעו את הטריירים הקטנים שלהם עם כלבים מקומיים, ויצרו את הטרייר הקטן אך הערמומי המוכר  היום בפרוותו הכחולה והזהובה.

היורקשייר טרייר התגלו כלוכדי חולדות מוכשרים במפעלי הצמר באנגליה, וזו מיומנות שמוטמעת בהם עד היום. ככל שהם הפכו יותר ויותר לכלבי לוויה, המגדלים החלו לעשות הרבעות סלקטיביות כדי להשיג כלבים בגודל קטן יותר. הכלב שנחשב לאבי היורקשייר טרייר המודרני, האדרספילד בן, נולד בשנת 1865. באותה תקופה כלבים אלו נקראו “סקוטש טרייר שבור שיער” או “טוי טרייר”, אך בשנת 1870 הם קיבלו את שמם “יורקשייר טרייר” על שם האזור בו הם נוצרו לראשונה. לא עבר זמן רב והכלבים הקשוחים לוכדי החולדות הללו הפכו לכלבים  ביתיים ולכלבי לוויה לנשים אופנתיות.

בשנת 1872 עשו היורקשייר טרייר את דרכם לארה”ב, שם הם הפכו במהרה לחביבי האלפיון העליון ואפילו לקמעות פוליטיים. משפחת ניקסון חלקה את הבית הלבן עם היורקשייר טרייר האהובה שלהם “פאשה”.

התמונה באדיבות בית הגידול “כוכב הכרמל”

יורקשייר טרייר – אופי והתנהגות

אף על פי שהיורקשייר טרייר הוא גזע מסוג טוי, הוא בהחלט לא יסתפק בחיים משעממים. היורקשייר טרייר הוא כלב חכם ועצמאי, מה שהופך אותו לכלב שהוא גם מבדר מצד אחד וגם עקשן מאוד מצד שני. היורקשייר טרייר שואף לרצות את בעליו עד שהוא יגלה משהו אחר מעניין יותר. אז אם אתם באמת רוצים כלב עצלן שישכב על הברכיים ויבקש שילטפו אותו כל היום, אולי כדאי שתבחרו בגזע אחר. יש בעלי כלבים שאומרים שזכרים נוחים יותר ואיתם יש יותר סיכוי להנות מהתרפקות, בעוד שנקבות יותר בררניות לגבי מתי, ואם בכלל, הן יתרפקו בחיקך.

היורקשייר טרייר הם אולי כלבים זעירים, אבל האומץ שלהם הוא אגדי: הכלב סמוקי, גיבור מלחמת העולם השנייה, הצליח למשוך יותר מ-20 מטר חוט דרך מנהרה תת קרקעית. אוליבר, שהתגורר בצפון מדינת ניו יורק, הציל אישה מהטרדה בכך שהפנה את תשומת ליבו של הכלב השני שהגיע לסייע. למעשה, אופיו חסר הפחד של הגזע מהווה לעתים קרובות בעיה עבור הבעלים – היורקשייר טרייר אינם מתביישים לקחת על עצמם מטלות של כלבים שהם פי שלושה מגודלם!

מרבית כלבי היורקשייר טרייר מגיבים היטב לאימונים מכיוון שהם מומרצים מתשומת הלב שהם מקבלים על ביצוע טריקים והתמודדות בניסיונות זריזות. שבחים חיוביים ופרסי מזון הם המפתח לאילוף גזע זה. ואולם, זה מאוד קל לקלקל את אופיו והתנהגותו של היורקשייר טרייר, שכן זהו אמנם כלב שמסוגל ללמוד כללי התנהגות בדיוק כמו כל כלב אחר, אבל אם הבעלים יוותר לכלב מגיל צעיר מאוד בגלל שהוא קטן וחמוד ולא יקפיד על חינוך נכון ועקבי מגיל גורות, הוא  יגלה שקשה מאוד לשנות הרגלים רעים כאשר הכלב מבוגר.

כלבי היורקשייר טרייר הם שובבים, בעלי אופי טוב, חברותיים, מלאי אנרגיה, והם יישארו כאלו גם בגיל מבוגר. זהו בהחלט אינו כלב המתאים לגידול בחצר, שכן היורקשייר טרייר אוהב להיות בבית עם בני משפחתו האנושיים, והוא זקוק למקום חמים בימים קרים ולמקום צונן ומאוורר בימי הקיץ.

התמונה באדיבות בית הגידול “כוכב הכרמל”

שמיעתם של כלבי הגזע רגישה, הם יזהו רחשים ממרחק רב וימהרו לנבוח. היורקשייר טרייר יכול להסתדר עם כלבים וחתולים במידה והוא נחשף אליהם כבר מגיל צעיר, אך חשוב לשים לב לכך שהוא איננו מודע לגודלו הזעיר ולכן יש להגן עליו מפני כלבים גדולים אשר עשויים לפגוע בו בשוגג.

חשוב לדעת: לא משנה כמה נחמד וחביב גור היורקשייר טרייר שרכשתם מהמגדל, הוא בהחלט יכול לפתח רמות שונות של נביחות, חפירות באדמה בחצר והתנהגויות לא רצויות אחרות אם הוא משועמם, לא מאולף או לא מפוקח.

התחל לאלף את הגור שלך כמה ימים לאחר הגעתו הביתה. זה אומר כבר בגיל שמונה שבועות. המתנה באילוף תגדיל את הסיכויים לקבל כלב עקשן וקשה לאילוף. התחילו את החשיפה לכלבים, חתולים, ילדים, רעשים, סביבה חדשה ואנשים זרים לאחר מספר ימים בודדים בו הגור הגיע אליכם. עשו זאת תחילה בביתכם או החצר ביתכם עד שהגור ישלים את כל חיסוני החובה שלו, ורק אח”כ צאו והפגישו את הגור עם סביבה וכלבים חדשים.

ואולי הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה מבית  גידול מוכר של גזע היורקשייר טרייר המפוקח על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

 

התמונה באדיבות בית הגידול “כוכב הכרמל”

יורקשייר טרייר – בריאות

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לכלבנות בודקים את כלבי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות, ומרביעים רק את הכלבים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים שגם כלבים החולים במחלה שברוב המקרים הכלבים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל כלב בריא.

בעיות בריאות שעלולות להופיע ביורקשייר טרייר עלולות לכלול בעיות בקנה הנשימה, בעיות שיניים, תת פעילות של בלוטת התריס ומחלת Legg-Calve-Perthes ורמת סוכר נמוכה בדם (היפוגליקמיה) כמו גם סוגים מסוימים של אבנים בשלפוחית ​​השתן, נשירת שיער, קטרקט וריסים חודרניים, וכן מום בכבד המכונה shunt portosystemic.

ואל לנו לשכוח את אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בעולם: ההשמנה. שמירה על היורקשייר טרייר במשקל המתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגן על הבריאות הכללית שלו, ובכך  להבטיח כלב בריא לכל החיים.

יורקשייר טרייר- טיפוח

ליורקשייר טרייר יש שיער ארוך שצריך לטפח בעקביות. ליורקשייר טרייר שיער ולא פרווה (בדיוק כמו שיער אנושי) ללא נשירה, לכן אין מניעה לרחיצה של היורקשייר טרייר בתדירות גבוהה.

יש להקפיד לסרק את היורקשייר טרייר על בסיס יומי. הסרוק חייב להיות כאשר השיער לח כדי שהוא לא יישבר. יש לרסס את שיער הכלב לפני ההברשה  בתכשירים מתאימים המכילים לחות.

יש להבריש היטב את הפרווה בעזרת  מברשת (סליקר) ולאחר מכן לסרק עם מסרק זיפים בעל מרווחים משתנים. מתחילים עם החלק שבו השיניים רחוקות זו מזו ומסיימים עם החלק הצפוף וזאת לצורך הוצאת כל הקשרים הקטנים. מסיימים במברשת להחלקת השיער. יש להבריש היטב את שיער השפם והראש עם מסרק קטן וצפוף וזכרו תמיד להשתמש בציוד מתאים. סרוק נכון ומתמיד מגיל צעיר יקנה לכלב הרגלים לטיפול וטיפוח. את השיער הארוך יש להתחיל להבריש מהחלק הפנימי והרגליים ורק בסיום לעבור להבריש את שאר הגוף.

 

יש בשוק מגוון רחב של שמפו לבעלי חיים והם יהיו  בדרך כלל בסביבות 7 pH. בדילולים שונים בין 1/1 עד 1/40. המרכיב החשוב ביותר של העור היא רמת ה PH  המשמשת כמגן על השכבה העליונה הנקבובית של העור.

 

ערכי ה PH -נעים בין 0 ל – 14, כאשר רמת PH של פחות מ-6.4 נחשב כבר כחומציות גבוהה. הטווח הנורמלי של רמות pH בעור בני האדם הינו 5.2 עד ל – 6.2 רמות ה pH של הכלבים –הן בסיסיות  ונעות בין 5.5 עד ל 7.5,.שימוש במרכיבים חומציים עשויים לגרות את העור ולהוביל למצב של יובש, קשקשים, גרד, ריח לא נעים וכתוצאה מכך אפילו פציעות. חשוב למהול את השמפו לפי הוראות היצרן.

 

קיימת עדיפות  לשמפו המכיל לחות טבעית כמו ויטמין E ואלוורה, שיבולת שועל וכדומה.
חשוב לזכור כי אחרי החפיפה עם שמפו ולשם מניעת שבירת השערה יש להשתמש אחרי כל חפיפה במרכך שיער כדי לסגור את מעטפת השערה, וכך נמנע ככל האפשר קשרים ונצליח להחזיר את השיער למראה הנקי והמבריק.

 

הרחצה צריכה להתבצע  במים פושרים נעימים. יש לחפוף היטב את כל הגוף כולל רגליים ושפם. בסיום החפיפה יש לשטוף היטב עם מים זורמים. לאחר השטיפה יש לשים מרכך מותאם, להשאיר על השיער מספר דקות ולשטוף היטב. בסיום התהליך מומלץ להשתמש בנוזל לשטיפת עיניים על מנת לבטל מצב  של גירוי העין וגרד.

 

יש לייבש את הכלב בסיום המקלחת. הייבוש כולל את הגוף ואת פני הכלב,  מומלץ ליבש את הכלב עם מגבת ולאחר מכן אם מיבש שיער.

מומלץ מאוד לבצע את פעולת הסרוק במקום מוגדר וגבוה הנותן לכלב גבולות ברורים. ליורקשייר טרייר פרווה עדינה ושברירית לכן יש להברישה ולייבשה בעדינות. יש לשים לב במיוחד לשיער סביב העיניים, לנקות ולסרק היטב. רק בסיום יש לסדר את הראש.

כל השאר זה טיפול בסיסי. גש לווטרינר שיגזור את ציפורני הרגליים כל כמה שבועות לפי הצורך, ציפורניים ארוכות יכולות להיתפס בדברים ולהיתלש, מה שיגרום לכאב רב ולדימום. צחצחו את השיניים לעיתים קרובות במשחת שיניים ייעודית לשם שמירה על בריאות השיניים. כדי לשמור על ניקיון הקצה האחורי, דאג לחתוך את הפרווה סביב פי הטבעת.

 

התמונות באדיבות צלמים:

דניאל דנילוב

בוריס קולמנגטוב

מאיר גור

 

המועדון הישראלי לטריירים – ההתאחדות הישראלית לכלבנות

לבירור לגבי ההמלטות ושאלות על הגזע, נא לפנות ל:

מקדמת הגזע של יורקשייר טרייר: אילנה משבסקי

052-2568356, ilana.nessland@gmail.com

.

בית גידול/מגדלים

כוכב הכרמל

.

תכונות אופי:

Icon היפואלרגני
Icon מתאים לדירה
Icon ידידותי לילדים
Icon קל לאילוף

תכונות

מתאים למגורים בדירה
מתאים לבעלים לא מנוסה (כלב ראשון) ופחות אסרטיבי
רמת רגישות של הכלב
מסוגלות להישאר לבד
התמודדות עם מזג אוויר קר
התמודדות עם מזג אוויר חם
הבעת חיבה לבני המשפחה
צרכים חברתיים
מתאים באופן יוצא מהכלל לילדים
ידידותי לזרים
טריטוריאלי
יכולת שמירה
ידידותי לכלבים אחרים
ידידותי לחתולים
רמת נשירה
רמת הזלת ריר
קל לטיפוח (בעיקר פרווה)
נטייה להשמנה
גודל
קל לאילוף
רמת השימוש בפה
יצר טרף
נטייה טבעית לנבחנות
נטייה טבעית לשוטטות
רמת אנרגיה
רמת נמרצות
רמת ההפעלה הנדרשת
נטייה טבעית למשחק

מודעות.

לא נמצאו מודעות רלוונטיות לגזע הנבחר

מאמרים שיכולים לעניין אותך.

דילוג לתוכן