מלטז למכירה I מלטז למכירה בפיקוח ההתאחדות הישראלית - פטפיינדר
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

מלטז.

בית > מידע גזעים > מלטז

מלטז

מלטז Malatese

שייך לקבוצת כלבי הטוי/כלבי לוויה קבוצה 9

תוחלת חיים ממוצעת : 15-18 שנים

גובה ומשקל:  גובה זכרים 21-25 ס”מ ונקבות 20-23 ס”מ, משקל 3-4 ק”ג

רקע כללי

המלטז הוא כלב נוח מאוד, בעל אופי נהדר ושמחת חיים אך די מפונק בכל הקשור ליציאות לרחוב. למרות גודלם הזעיר כלבי המלטז הם כלבים מאוד שתלטנים.

מצד אחד המלטז ישמח מאוד להישאר בבית רוב שעות היום, מצד שני הוא מאוד אוהב לשחק ולהשתולל עם בעליו במשחקים בבית, ערני כלפי רעשים מבחוץ ויתריע מפני זרים. מלטזים אף עשויים לסבול מחרדת נטישה ובעת גידולו יש לשים לב לתכונתו זו.

המלטז נחשב כלב קל לגידול. כמו שאר הכלבים ארוכי השיער המלטז זקוק לטיפול יומי בהברשה של פרוותו. יש לזכור כי למלטז שיער ולא פרווה, בדיוק כמו שיער אנושי, ללא נשירה ,ולכן על מנת לשמור על פרווה לבנה יש לרחצו בתדירות גבוהה. לכלב המלטזי אין שכבת פרווה תחתונה והוא אינו משיר שיער. לאור העובדה כי למלטז שיער בדיוק כמו שיער אנושי ולא פרווה,  אזי אנשים רבים שהם אלרגיים לכלבים עשויים שלא להיות אלרגיים לכלב המלטזי.

הטיפול העיקרי בכלב צריך להתמקד בניקוי דמעות סביב ארובת העין כדי למנוע תופעה של הכתמת הפרווה. כתמים כהים סביב העיניים, המכונים “כתמי דמעות”, הם בעיה ידועה בגזע זה המשתנה בחומרתה מכלב לכלב. על מנת להתגבר על תופעה זאת יש לדאוג שהשיער באזור זה ישאר יבש, לכן כדאי ללמד את הכלב לשתות מפיה ולא מקערת מים.

בין מאפייניו הבולטים של המלטזי נמצא גולגולת עגלגלה. אפו שחור, אורך הזרבובית כשליש מאורך הגולגולת. אוזניו שמוטות, שערו ארוך ועיניו כהות מאד ומוקפות בעור שחרחר (פיגמנטציה).

פרוותו של המלטזי ארוכה ובעלת מרקם משי,  והוא חסר שכבת פרווה תחתונה. צבע פרוותו לבן טהור. אף שאוזניים בצבע שנהב מותרות בגזע, זאת אינה תכונה רצויה לגזע. שרידים של כתום בהיר בפרווה הם פגם.

משקלו של מלטזי בוגר נע בין 2.3 עד 5.4 ק”ג, אף שהתקנים המקובלים לגזע מגבילים את טווח המשקל בין 3 ל-4 ק”ג. התקן האמריקאי שונה במעט, לפיו מידות הכלב ומשקלו יכול ויהיו נמוכים מ-3 ק”ג, ולכן המלטזים האמריקאים במשקל נמוך מכ-3 ק”ג. חשוב לציין שמדובר בגזע אחד ומה שקובע פורמלית את גזעיות הכלב הנה תעודת היוחסין של ההתאחדות הישראלית לכלבנות הכפופה לתקן ה fci.

ילד משחק עם מלטז

ההיסטוריה של המלטזי

השם “מלטזי” ממש לא מלמד כי הגזע מקורו באי מלטה. הגזע אשר תואר “מלטזי” מקורו למעשה במילה השמית “מלטה” אשר פירושה “מקלט” או “נמל”,  והשורש השמי הזה עולה שוב בשלמותו בהיסטוריה בסדרת שמות של מקומות ימיים; כלומר בשם האי האדריאטי של Méléda, העיירה הסיציליאנית “מליטה”, וגם זו של האי “מלטה”.

אבות אבותיו של הכלב הקטן הזה התגוררו בנמלים ובערי הים במרכז הים התיכון, שם הם צדו עכברים וחולדות אשר נמצאו בשפע במחסני הנמלים ובתושבת של האניות. המלטזי מוזכר בתקופתו של אריסטו, בתקופת רומא העתיקה כשגזע זה היה בן הלוויה המועדף על המטרונים, ובתקופת הרנסנאס בה ציירים תיעדו את המלטזים בסלונים התקופתיים לצידן של נשים יפות.

הכלבים הלבנים והקטנים האלה היו פופולריים כאמצעי סחר בימי קדם. ומי לא ירצה להחליף גליל בד נחמד או צנצנות של שמן זית משובח או יין לאחד מהכלבים היפים האלה? כך, המלטזים הסתובבו ברחבי העולם והפיצו את קסמם ויופיים. הם קישטו את חיק הנשים הרומאיות והיוו נושא באמנות ובשירה ואף ידוע כי זוג מלטזים הוצג לקיסר סין על ידי הקיסר הרומי הקדוש. בסופו של דבר המלטזי פך לגזע הידוע בכל אירופה,  והוא צבר מוניטין של “כלב שמיכה”, כלומר כלב שמסוגל לרפא את החולים.

למרבה ההפתעה, המלטזים לא היו ידועים בארצות הברית עד שנות ה -70 של המאה ה -19 והמלטז הראשון נרשם ב akc רק בשנת 1888 אך מאז הפופולריות של הגזע עלתה משמעותית.

מלטזי – אופי והתנהגות

למרות גודלו הזעיר, המלטזי הוא כלב מלא חיים ונמרץ, ואין דבר שהוא אוהב לעשות יותר מאשר לבלות את היום עם משפחתו. הם בהחלט יכולים להצטיין בספורט כלבני, ויכולים להיות גם כלב סופר-תרפי.

כלבי המלטז הם שובבים, בעלי אופי טוב, חברותיים, מלאי אנרגיה, והם ישארו כאלו גם בגיל מבוגר. זהו בהחלט אינו כלב המתאים לגידול בחצר, שכן המלטז אוהב להיות בבית עם בני משפחתו האנושיים, והוא זקוק למקום חמים בימים קרים ולמקום צונן ומאוורר בימי הקיץ.

שמיעתם של כלבי הגזע רגישה, הם יזהו רחשים ממרחק רב וימהרו לנבוח, כלב שהורגל לרעשים בצעירותו לא אמור לעשות זאת. המלטז יכול להסתדר עם כלבים וחתולים במידה והוא נחשף אליהם כבר מגיל צעיר, אך חשוב לשים לב לכך שהוא איננו מודע לגודלו הזעיר ולכן יש להגן עליו מפני כלבים גדולים אשר עשויים לפגוע בו בשוגג.

חשוב לזכור: לא משנה כמה נחמד וחביב הגור שרכשתם מהמגדל, הוא בהחלט יכול לפתח רמות שונות של נביחות, חפירות באדמה בחצר והתנהגויות לא רצויות אחרות אם הוא משועמם, לא מאולף או לא מפוקח, כמו כל כלב מגזע אחר.

מלטז משחק

התחל לאלף את הגור שלך כמה ימים לאחר הגעתו הביתה. זה אומר כבר בגיל שמונה שבועות. המתנה באילוף תגדיל את הסיכויים לקבל כלב עקשן וקשה לאילוף. דבר חשוב מאוד הוא חשיפה, על מנת שהכלב ילמד להכיר את העולם וידע להתמודד איתו טוב יותר. התחילו את החשיפה לכלבים, חתולים, ילדים, רעשים, סביבה חדשה, משטחים שונים, נסיעה ברכב ואנשים זרים לאחר מספר ימים בודדים בו הגור הגיע אליכם. עשו זאת תחילה בביתכם או החצר ביתכם עד שהגור ישלים את כל חיסוני החובה שלו, ורק אח”כ צאו והפגישו את הגור עם סביבה וכלבים חדשים.

ואולי הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה מבית  גידול מוכר של גזע המלטזי המפוקח על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

מלטזי – טיפוח

למלטז יש שיער ארוך שצריך לטפח בעקביות. אף על פי שחלק ניכר הינם כלבים משפחתיים המסופרים יש לשמר את השיער הקצר הלבן  שיראה נקי ומבריק. יש לזכור כי למלטז שיער ולא פרווה (בדיוק כמו שיער אנושי) ללא נשירה ,לכן אין מניעה לרחיצה של המלטז בתדירות גבוהה. ממולץ לא לותר על רחיצה לפחות אחת לשבועיים. חשוב מאוד, לייבש את השיער לאחר הרחיצה בעזרת פן ואת זאת לעשות בזהירות רבה ובמרחק מתאים כדי לא “לשרוף” את השיערות ולא ליצור כוויות לכלב כתוצאה מחום גבוה או ממושך.

על מנת למנוע קשרים והסתבכויות בשיער הכלב, יש להקפיד לסרק את המלטז על בסיס יומי. הסרוק חייב להיות כאשר השיער לח כדי שהוא לא יישבר. מומלץ לרסס את שיער הכלב לפני ההברשה בתכשירים מתאימים המכילים לחות.

יש להבריש היטב את הפרווה בעזרת  מברשת (סילקר) ולאחר מכן לסרק עם מסרק זיפים בעל מרווחים משתנים. מתחילים עם החלק שבו השיניים רחוקות זו מזו ומסיימים עם החלק הצפוף וזאת לצורך הוצאת כל הקשרים הקטנים. מסיימים במברשת להחלקת השיער. יש להבריש היטב את שיער השפם והראש עם מסרק קטן וצפוף וזכרו תמיד להשתמש בציוד מתאים. סרוק נכון ומתמיד מגיל צעיר יקנה לכלב הרגלים לטיפול וטיפוח. למלטז עם שיער ארוך יש להתחיל להבריש מהחלק הפנימי והרגליים ורק בסיום לעבור להבריש את שאר הגוף. יש להיזהר מתלישת שיערות כתוצאה מסירוק לא נכון או אגרסיבי מידי.

 

יש בשוק מגוון רחב של שמפו לבעלי חיים והם יהיו  בדרך כלל בסביבות 7 pH. בדילולים שונים בין 1/1 עד 1/40. המרכיב החשוב ביותר של העור היא רמת ה PH המשמשת כמגן על השכבה העליונה הנקבובית של העור.

 

ערכי ה PH -נעים בין 0 ל – 14, כאשר רמת PH של פחות מ-6.4 נחשב כבר כחומציות גבוהה. הטווח הנורמלי של רמות pH בעור בני האדם הינו 5.2 עד ל – 6.2 רמות ה pH של הכלבים –הן בסיסיות  ונעות בין 5.5 עד ל 7.5,.שימוש במרכיבים חומציים עשויים לגרות את העור ולהוביל למצב של יובש, קשקשים, גרד, ריח לא נעים וכתוצאה מכך אפילו פציעות. חשוב למהול את השמפו לפי הוראות היצרן.

מלטז למכירה

קיימת עדיפות  לשמפו המכיל לחות טבעית כמו ויטמין E ואלוורה, שיבולת שועל וכדומה.
חשוב לזכור כי אחרי החפיפה עם שמפו ולשם מניעת שבירת השערה יש להשתמש אחרי כל חפיפה במרכך שיער כדי לסגור את מעטפת השערה, וכך נמנע ככל האפשר קשרים ונצליח להחזיר את השיער למראה הנקי והמבריק.

 

הרחצה צריכה להתבצע  במים פושרים נעימים. יש לחפוף היטב את כל הגוף כולל רגליים ושפם. בסיום החפיפה יש לשטוף היטב עם מים זורמים. כל מספר חפיפות מומלץ להשתמש בשמפו מלבין או מבהיר כאשר החפיפה הראשונית היא עם החומר המלבין או המבהיר הפותח את סיב השערה ולאחר מכן עם שמפו רגיל . לאחר השטיפה יש לשים מרכך מותאם , להשאיר על השיער מספר דקות ולשטוף היטב. בסיום התהליך מומלץ להשתמש בנוזל לשטיפת עיניים על מנת לבטל מצב  של גירוי העין וגרד.

 

יש לייבש את הכלב בסיום המקלחת. הייבוש כולל את הגוף ואת פני הכלב, מומלץ ליבש את הכלב עם מגבת ולאחר מכן עם מיבש שיער.

מומלץ מאוד לבצע את פעולת הסרוק במקום מוגדר וגבוה הנותן לכלב גבולות ברורים. למלטז פרווה עדינה ושברירית לכן יש להברישה ולייבשה בעדינות. יש לשים לב במיוחד לשיער סביב העיניים, לנקות ולסרק היטב. רק בסיום יש לסדר את הראש.

כל השאר זה טיפול בסיסי. גש לווטרינר שיגזור את ציפורני הרגליים כל כמה שבועות לפי הצורך, ציפורניים ארוכות יכולות להיתפס בדברים ולהיתלש, מה שיגרום לכאב רב ולדימום. צחצחו את השיניים לעיתים קרובות במשחת שיניים ייעודית לשם שמירה על בריאות השיניים. כדי לשמור על ניקיון הקצה האחורי, דאג לחתוך את הפרווה סביב פי הטבעת.

התוכן באדיבות המגדלת הגב’ שרה אפרתי מהמרכז הארצי לכלבים מתועדים: ישראל דוגסלייף / work on work / בית ארז

 

החוג הישראלי לכלבים זעירים – ההתאחדות הישראלית לכלבנות

רכזת הגזע אינה דרעי

054-7321602

 deriinna33@gmail.com

 

בתי גידול/מגדלים

Magic White Song Kennel

המרכז הישראלי לכלבים מתועדים: ישראל דוגסלייף / work on work / בית ארז

תכונות אופי:

Icon היפואלרגני
Icon מתאים לדירה
Icon ידידותי לילדים
Icon קל לאילוף

תכונות

מתאים למגורים בדירה
מתאים לבעלים לא מנוסה (כלב ראשון) ופחות אסרטיבי
רמת רגישות של הכלב
מסוגלות להישאר לבד
התמודדות עם מזג אוויר קר
התמודדות עם מזג אוויר חם
הבעת חיבה לבני המשפחה
צרכים חברתיים
מתאים באופן יוצא מהכלל לילדים
ידידותי לזרים
טריטוריאלי
יכולת שמירה
ידידותי לכלבים אחרים
ידידותי לחתולים
רמת נשירה
רמת הזלת ריר
קל לטיפוח (בעיקר פרווה)
נטייה להשמנה
גודל
קל לאילוף
רמת השימוש בפה
יצר טרף
נטייה טבעית לנבחנות
נטייה טבעית לשוטטות
רמת אנרגיה
רמת נמרצות
רמת ההפעלה הנדרשת
נטייה טבעית למשחק

מודעות.

מאמרים שיכולים לעניין אותך.

דילוג לתוכן