אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות

רועה בלגי (מלינואה).

בית > מידע גזעים > רועה בלגי (מלינואה)

מלינואה

מלינואה (רועה בלגי) Belgian Malinois

שייך לקבוצת כלבי הרועים

תוחלת חיים ממוצעת: 14-16 שנים

גובה ומשקל: 61-66 ס"מ לזכר, 56-61 ס"מ לנקבה, 27-36 ק"ג לזכר, 18-27 ק"ג לנקבה.

אף על פי שפרוותו בצבע חום כהה ועל פניו מסיכה שחורה, אנשים רבים נוטים להתבלבל וסבורים שהמלינוואה הוא רועה גרמני קטן, אך המלינוואה הבלגי הוא גזע נפרד ומובהק שמקום מולדתו הוא בלגיה. שמו של הגזע הוא על שם העיירה Malines הבלגית שממנה הוא מגיע, והוא אחד מארבעה סוגי כלבי רועים הקיימים בבלגיה כאשר המלינוואה הוא הסוג בעל הפרווה הקצרה.

המלינוואה הוא כלב בגודל בינוני עם אישיות מגוננת אשר הוכיח מיומנויות בלתי רגילות בעבודת המשטרה והצבא. למלינוואה יש רמות אנרגיה גבוהות וטיול פשוט סביב השכונה בטח שלא יפרקו את האנרגיה העצומה שיש לגזע זה. לכן, חשוב מאוד לבחור בגזע זה רק אם אתה בעצמך אדם בעל רמות אנרגיה גבוהות במיוחד אשר נהנה מפעילות גופנית יומיומית כגון ריצה, רכיבה על אופניים, וטיולים. הוא מתאים לכל סוג ספורט וכמעט לכל שימוש, לרבות תרגילי זריזות, משחק כדור עף, רעיית צאן, ציות, חיפוש, הצלה ומעקב.

המלינוואה יכול לרוץ בקלות חמישה קילומטרים או יותר, אך לפני כן הקפד לבדוק את הכלב על ידי הווטרינר שלך, ורק  אם הוא חסר מגבלה פיזית או רפואית התחל לקחת אותו לטיולים מאומצים או לתת לו לרוץ לצד האופניים שלך.

אופי והתנהגות

חשוב מאוד להתחיל בסוציאליזציה, חשיפה והכשרה מוקדמת כדי להפיק את המרב מהאינטליגנציה של המלינוואה, והכוונה כבר בהיותו גור בן חודשיים. יכולת הלמידה שלו מהירה ובמיוחד, אך יש לשים לב שהוא רגיש ל"תיקונים" קשים במסגרת האילוף. היו נחושים, ועקביים בחינוכו, ועשו שימוש בטכניקות חיזוק חיוביות כגון שבחים, משחק ותגמולי מזון – בכל מקרה מומלץ מאוד להסתייע במאלף מקצועי החל משלבי חייו המוקדמים של המלינוואה כדי להפיק ממנו את המיטב.

מלינוואה מאוזן איננו כלב מפוחד, ביישן או תוקפני, ועם חינוך נכון המלינוואה הוא כלב שמירה מעולה ויש לו את גם את הגודל וגם את היכולת להגן בשעת ​​הצורך.

מלינוואה יכול להסתדר היטב עם ילדים, אם הוא גדל עימם מגיל צעיר ועם חינוך נכון, אבל אל תשכח שהמלינוואה הוא גזע רועים וקיימת בו הנטייה הטבעית לרדוף אחר ילדים או לנשוך אותם קלות. התנהגות כזו אסורה בשום מקרה ויש לעקור אותה מהשורש בצורה נכונה! המלינוואה מתאים יותר למשפחה עם ילדים גדולים (ולא קטנים) אשר מבינים את האופן בו יש להתייחס אל המלינוואה (בכבוד ובאסרטיביות).

מלינוואה עם חשיפה נכונה מגיל צעיר ואילוף נכון יכול להסתדר עם חתולים באופן כללי. צריך לזכור למלינוואה יצר טרף חזק והוא יתקשה לשלוט על הדחף הטבעי שלו לרדוף אחרי חתולים או בעלי חיים פרוותיים קטנים אחרים, אך יחד עם זאת ידוע על כלבי מלינוואה שמסתדרים היטב עם חתולים בתוך הבית אם הם גדלו יחד.

המלינוואה יכול להיות תוקפני מאוד כלפי כלבים או בעלי חיים אחרים שהוא לא מכיר. אם המלינוואה גדל בבית עם חצר, חשוב שהחצר תהיה מגודרת היטב (גם לגובה) כדי למנוע את מהכלב אפשרות לצאת החוצה ללא פיקוח, וגם כדי לשמור על כלבים אחרים מלהיכנס אל החצר. את המלינוואה אפשר לגדל בתוך הבית או בחצר המגודרת היטב, אך חשוב להקפיד שהמלינוואה ישהה מספיק שעות במשך היום עם משפחתו.

חשוב שהמלינוואה יהיה חלק מהמשפחה, זהו כלב שאוהב את תשומת לבם של בני משפחתו, הלהקה שלו. מצד אחד המלינוואה נזהר מפני זרים וזה הופך אותו  לכלב שמירה מעולה, אך מצד שני הוא זקוק להרבה חשיפה לבני אדם כדי לוודא שהוא יהיה חשדן יתר על המידה. ככל שהמלינוואה יפגוש יותר אנשים מגיל צעיר יותר, כך ייטב שיפוטו בעתיד. מלינואווה שעבר חשיפה נכונה וסוציאליזציה מגיל צעיר הוא בהחלט כלב בטוח.

ועוד דבר, אם הגעתם אל המגדל והורי הגור נראים לכם תוקפניים מדי ולא נגישים, ואם נראה לכם שהגור בעצמו תוקפן מדי – ההצעה שלנו היא: אל תקנה  את הגור אלא אם אתה מנוסה מאוד בגידול ואילוף גזע זה!

התחל לאלף את הגור שלך ביום שאתה מביא אותו הביתה, וזה אומר כבר בגיל שמונה שבועות. המתנה באילוף תגדיל את הסיכויים לקבל כלב עקשן וקשה לאילוף. התחילו את החשיפה לכלבים, חתולים, ילדים, רעשים, סביבה חדשה ואנשים זרים כבר מהיום הראשון בו הגור הגיע אליכם. עשו זאת תחילה בביתכם או החצר ביתכם עד שהגור ישלים את כל חיסוני החובה שלו, ורק אח"כ צאו והפגישו את הגור עם סביבה וכלבים חדשים.

אם אתה נעדר מהבית למשך שעות רבות במשך היום, כדאי לתזמן את הטיול והפעילות היומית של כלבך לזמן קבוע כדי שיהיה לו למה לצפות, כי מלינוואה משועמם יכול לעשות הרבה נזק לבית ולחצר.

רועה בלגי מלינואה

למציאת רועה בלגי למכירה >> לחצו כאן

בריאות

באופן עקרוני לכל הכלבים טהורי גזע יש פוטנציאל לפתח בעיות בריאות גנטיות, בדיוק כמו שלכל האנשים יש פוטנציאל לרשת מחלה מסוימת. היזהר ממגדל אשר אינו מציע ערבות בריאותית על גורים שהוא מוכר, והיזהר ממגדל שאומר לך כי הגזע הזה הוא בריא במאה אחוזים. מגדל אחראי יהיה כן ופתוח לספר על בעיות בריאות המאפיינות את הגזע וההיתכנות שאלו יופיעו בקו הדם של בית הגידול. לא מומלץ לרכוש גור ממגדל שאינו יכול לספק לך תיעוד בכתב לפיו להורים של הגור אין בעיות בריאות המשפיעות על גזע, וחשוב לדעת כי "בדיקת הווטרינר" איננה תחליף לבדיקות בריאות גנטיות ו/או צילומים ובדיקות מעבדה אחרות.

בעיות בריאותיות המאפיינות את גזע המלינוואה כוללות דיספלסיה של מפרק הירך והמרפק, ניוון רשתית מתקדמת, קטרקט, פאנוס ואפילפסיה.

ואל לנו לשכוח את אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בעולם: ההשמנה. שמירה על המלינוואה במשקל המתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגן על הבריאות הכללית שלו, ובכך  להבטיח כלב בריא לכל החיים.

הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל כלב בריא.

טיפוח

הברישו את פרוות הכלב פעם בשבוע כדי להסיר שיער מת, ובתקופות הנשירה הקפידו להבריש את הפרווה לפחות פעמיים בשבוע. יש לגזוז את הציפורניים של המלינוואה לפי הצורך אצל הווטרינר, לשמור על אוזניו נקיות ויבשות כדי למנוע זיהומים,  וכן יש לשמור על היגיינת השיניים של הכלב.

אולי יעניין אתכם גם: כלבים למכירה I כלבים לאימוץ

קצת על רועה בלגי מ-ויקיפידיה

תכונות אופי:

Icon מתאים לשמירה
Icon דורש פעילות
Icon דורש בעלים מנוסה ואסרטיבי
רועה בלגי (מלינואה)

מודעות.

לא נמצאו מודעות רלוונטיות לגזע הנבחר

מאמרים שיכולים לעניין אותך.