רועה בלגי למכירה I כלבי מלינואה למכירה מתועדת - פטפיינדר
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

רועה בלגי – מלינואה.

בית > מידע גזעים > רועה בלגי – מלינואה

רועה בלגי – מלינואה

מלינואה

מלינואה למכירה (רועה בלגי) Belgian Malinois

שייך לקבוצת כלבי הרועים

תוחלת חיים ממוצעת: 14-16 שנים

גובה ומשקל: 61-66 ס”מ לזכר, 56-61 ס”מ לנקבה, 27-36 ק”ג לזכר, 18-27 ק”ג לנקבה.

 

רקע כללי

אף על פי שפרוותו בצבע חום כהה ועל פניו מסיכה שחורה, אנשים רבים נוטים להתבלבל וסבורים שהמלינוואה הוא רועה גרמני קטן, אך המלינוואה הבלגי הוא גזע נפרד ומובהק שמקום מולדתו הוא בלגיה. שמו של הגזע הוא על שם העיירה Malines הבלגית שממנה הוא מגיע, והוא אחד מארבעה סוגי כלבי רועים הקיימים בבלגיה כאשר המלינוואה הוא הסוג בעל הפרווה הקצרה.

המלינוואה הוא כלב בגודל בינוני עם אישיות מגוננת אשר הוכיח מיומנויות בלתי רגילות בעבודת המשטרה והצבא. למלינוואה יש רמות אנרגיה גבוהות וטיול פשוט סביב השכונה בטח שלא יפרקו את האנרגיה העצומה שיש לגזע זה. לכן, חשוב מאוד לבחור בגזע זה רק אם אתה בעצמך אדם בעל רמות אנרגיה גבוהות במיוחד אשר נהנה מפעילות גופנית יומיומית כגון ריצה, רכיבה על אופניים, וטיולים. הוא מתאים לכל סוג ספורט וכמעט לכל שימוש, לרבות תרגילי זריזות, משחק כדור עף, רעיית צאן, ציות, חיפוש, הצלה ומעקב.

המלינוואה יכול לרוץ בקלות חמישה קילומטרים או יותר, אך לפני כן הקפד לבדוק את הכלב על ידי הווטרינר שלך, ורק אם הוא חסר מגבלה פיזית או רפואית התחל לקחת אותו לטיולים מאומצים או לתת לו לרוץ לצד האופניים שלך.

רועה בלגי (מלינואה)

ההיסטוריה של המלינוואה

המלינוואה המכונה אירופה בשמו המלא Chien de Berger (bair-zhay) Belge (belzh) הוא כלב שרואים לעתים קרובות במכוניות משטרה, צבא וכוחות מיוחדים. המלינוואה הוא גזע רועים מבלגיה ושמו קרוי ע”ש העיירה מאלינס. למעשה, בקשר למלינוואה אין היסטוריה ידועה לפני סוף המאה ה -19 וסוף שנת 1800. יתכן שהוא עזר לרועים לטפל בעדרים במשך מאות שנים, אך רק בשנת 1891, בפרץ של התלהבות לאומית, כלבי הרועים הבלגיים חולקו לסוגים וניתנו להם גם שמות.

המלינוואה קצר השיער היה פופולרי למדי ככלב רועים, ויכולותיו הופנו לימים לעבודה במשטרה ובצבא. בתמונות של אימוני כלבי המשטרה בשנת 1903 נראים כלבי מלינוואה אשר מטפסים על סולמות בגובה רב ומציגים תכונות זריזות אחרות. אין זה מפתיע שרבים מהכלבים גויסו במהלך מלחמת העולם הראשונה.

ה- AKC האמריקני קלט את הגזע בשנת 1911 וכינה אותם כלבי רועים בלגיים ולא הפריד ביניהם לפי סוג הפרווה. עם זאת, בתקופה זו היה רק מעט עניין בגזע זה והם די נעלמו בארצות הברית עד 1939. לאחר מלחמת העולם השנייה יובאו עוד כלבים, ובשנת 1959 ה- AKC החליט להפריד אותם לשלושה גזעים שונים (הזן הרביעי, הלאקנוייז, עדיין לא מוכר על ידי ה- AKC מכיוון שקיימים רק מעט כלבים מסוג במדינה בארה”ב). דווקא המלינוואה היה פחות פופולרי מטרוורן וכלב הצאן הבלגי, ולכן הוא לא זכה להכרה מלאה עד 1965.

כיום המלינוואה הוא כלב משטרה וצבא פופולרי, והוא יכול להיות בן לוויה משפחתי טוב בבית הנכון ותחת מרותו של הבעלים מתאים.

מלינוואה – אופי והתנהגות

חשוב מאוד להתחיל בסוציאליזציה, חשיפה והכשרה מוקדמת כדי להפיק את המרב מהאינטליגנציה של המלינוואה, והכוונה כבר בהיותו גור בן חודשיים. יכולת הלמידה שלו מהירה ובמיוחד, אך יש לשים לב שהוא רגיש ל”תיקונים” קשים במסגרת האילוף. היו נחושים, ועקביים בחינוכו, ועשו שימוש בטכניקות חיזוק חיוביות כגון שבחים, משחק ותגמולי מזון – בכל מקרה מומלץ מאוד להסתייע במאלף מקצועי החל משלבי חייו המוקדמים של המלינוואה כדי להפיק ממנו את המיטב.

מלינוואה מאוזן איננו כלב מפוחד, ביישן או תוקפני, ועם חינוך נכון המלינוואה הוא כלב שמירה מעולה ויש לו את גם את הגודל וגם את היכולת להגן בשעת ​​הצורך.

מלינוואה יכול להסתדר היטב עם ילדים, אם הוא גדל עימם מגיל צעיר ועם חינוך נכון, אבל אל תשכח שהמלינוואה הוא גזע רועים וקיימת בו הנטייה הטבעית לרדוף אחר ילדים או לנשוך אותם קלות. התנהגות כזו אסורה בשום מקרה ויש לעקור אותה מהשורש בצורה נכונה! המלינוואה מתאים יותר למשפחה עם ילדים גדולים (ולא קטנים) אשר מבינים את האופן בו יש להתייחס אל המלינוואה (בכבוד ובאסרטיביות).

מלינוואה עם חשיפה נכונה מגיל צעיר ואילוף נכון יכול להסתדר עם חתולים באופן כללי. צריך לזכור למלינוואה יצר טרף חזק והוא יתקשה לשלוט על הדחף הטבעי שלו לרדוף אחרי חתולים או בעלי חיים פרוותיים קטנים אחרים, אך יחד עם זאת ידוע על כלבי מלינוואה שמסתדרים היטב עם חתולים בתוך הבית אם הם גדלו יחד.

המלינוואה יכול להיות תוקפני מאוד כלפי כלבים או בעלי חיים אחרים שהוא לא מכיר. אם המלינוואה גדל בבית עם חצר, חשוב שהחצר תהיה מגודרת היטב (גם לגובה) כדי למנוע את מהכלב אפשרות לצאת החוצה ללא פיקוח, וגם כדי לשמור על כלבים אחרים מלהיכנס אל החצר. את המלינוואה אפשר לגדל בתוך הבית או בחצר המגודרת היטב, אך חשוב להקפיד שהמלינוואה ישהה מספיק שעות במשך היום עם משפחתו.

חשוב שהמלינוואה יהיה חלק מהמשפחה, זהו כלב שאוהב את תשומת לבם של בני משפחתו, הלהקה שלו. מצד אחד המלינוואה נזהר מפני זרים וזה הופך אותו לכלב שמירה מעולה, אך מצד שני הוא זקוק להרבה חשיפה לבני אדם כדי לוודא שהוא יהיה חשדן יתר על המידה. ככל שהמלינוואה יפגוש יותר אנשים מגיל צעיר יותר, כך ייטב שיפוטו בעתיד. מלינוואה שעבר חשיפה נכונה וסוציאליזציה מגיל צעיר הוא בהחלט כלב בטוח.

ועוד דבר, אם הגעתם אל המגדל והורי הגור נראים לכם תוקפניים מדי ולא נגישים, ואם נראה לכם שהגור בעצמו תוקפן מדי – ההצעה שלנו היא: אל תקנה את הגור אלא אם אתה מנוסה מאוד בגידול ואילוף גזע זה!

וזכרו: לא משנה כמה נחמד וחביב גור המלינוואה שרכשתם מהמגדל, הוא בהחלט יכול לפתח רמות שונות של נביחות, חפירות באדמה בחצר, נשכנות, רודנות ועוד התנהגויות לא רצויות אחרות אם הוא משועמם, לא מאולף או לא מפוקח – וזה נכון שבעתיים בנוגע למלינוואה.

רועה בלגי - למכירה

התחל לאלף את הגור שלך כמה ימים לאחר הגעתו הביתה. זה אומר כבר בגיל שמונה שבועות. המתנה באילוף תגדיל את הסיכויים לקבל כלב עקשן וקשה לאילוף. התחילו את החשיפה לכלבים, חתולים, ילדים, רעשים, סביבה חדשה ואנשים זרים לאחר מספר ימים בודדים בו הגור הגיע אליכם. עשו זאת תחילה בביתכם או החצר ביתכם עד שהגור ישלים את כל חיסוני החובה שלו, ורק אח”כ צאו והפגישו את הגור עם סביבה וכלבים חדשים.

ואולי הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה מבית גידול מוכר של גזע המלינוואה המפוקח על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

וזכור: אם אתה נעדר מהבית למשך שעות רבות במשך היום, כדאי לתזמן את הטיול והפעילות היומית של כלבך לזמן קבוע כדי שיהיה לו למה לצפות, כי מלינוואה משועמם יכול לעשות הרבה נזק לבית ולחצר.

מלינוואה – בריאות

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לכלבנות בודקים את כלבי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות, ומרביעים רק את הכלבים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים שגם כלבים החולים במחלה שברוב המקרים הכלבים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל כלב בריא.

בעיות בריאותיות המאפיינות את גזע המלינוואה כוללות דיספלסיה של מפרק הירך והמרפק, ניוון רשתית מתקדמת, קטרקט, פאנוס ואפילפסיה.

ואל לנו לשכוח את אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בעולם: ההשמנה. שמירה על המלינוואה במשקל המתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגן על הבריאות הכללית שלו, ובכך  להבטיח כלב בריא לכל החיים.

מלינוואה – טיפוח

הברישו את פרוות הכלב פעם בשבוע כדי להסיר שיער מת, ובתקופות הנשירה הקפידו להבריש את הפרווה לפחות פעמיים בשבוע. יש לגזוז את הציפורניים של המלינוואה לפי הצורך אצל הווטרינר, לשמור על אוזניו נקיות ויבשות כדי למנוע זיהומים, וכן יש לשמור על היגיינת השיניים של הכלב.

 

החוג הישראלי לכלבי רועים בלגים – ההתאחדות הישראלית לכלבנות

יו”ר – חיים אליהו

0508899656 ‪haimleron@gmail.com‬‏

מזכיר וגזבר –ערן קראיף –

0545555895   eran@kle.co.il

.

מקדם גזע ואחראי ועדת אימון –

עוז כהן dogs4human@gmail.com

0525857728

.

תכונות אופי:

Icon מתאים לשמירה
Icon דורש פעילות
Icon דורש בעלים מנוסה ואסרטיבי

תכונות

מתאים למגורים בדירה
מתאים לבעלים לא מנוסה (כלב ראשון) ופחות אסרטיבי
רמת רגישות של הכלב
מסוגלות להישאר לבד
התמודדות עם מזג אוויר קר
התמודדות עם מזג אוויר חם
הבעת חיבה לבני המשפחה
צרכים חברתיים
מתאים באופן יוצא מהכלל לילדים
ידידותי לזרים
טריטוריאלי
יכולת שמירה
ידידותי לכלבים אחרים
ידידותי לחתולים
רמת נשירה
רמת הזלת ריר
קל לטיפוח (בעיקר פרווה)
נטייה להשמנה
גודל
קל לאילוף
רמת השימוש בפה
יצר טרף
נטייה טבעית לנבחנות
נטייה טבעית לשוטטות
רמת אנרגיה
רמת נמרצות
רמת ההפעלה הנדרשת
נטייה טבעית למשחק

מודעות.

מאמרים שיכולים לעניין אותך.

דילוג לתוכן