סן ברנרד למכירה I סן ברנרדים למכירה בפיקוח ההתאחדות - פטפיינדר
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

סאן ברנרד.

בית > מידע גזעים > סאן ברנרד

סאן ברנרד

סן ברנרד

סן ברנארד Saint Bernard

שייך לקבוצת כלבי העבודה, מולוסר מטיפוס הררי

תוחלת חיים ממוצעת: 8-10 שנים.

גובה ומשקל: 70-90- ס”מ לכלב זכר,  65-80 ס”מ לנקבה, 58-81 ק”ג לכלב בוגר.

מידע כללי

הסן ברנארד הוא ללא ספק כלב ענק, מסיבי, בעל ראש גדול ומרשים, צבע לבן עם כתמים חומים ומסיכה כהה. הוא קיים בשני וריאנטים: ארוך שיער וקצר שיער, כאשר לקצר-השיער פרווה כפולה: פרווה עליונה צפופה, חלקה, צמודה וגסה לא ארוכה. לארוך-השיער: פרווה עליונה חלקה, באורך בינוני עם הרבה פרווה תחתונה.

הוא התפרסם בעולם ככלב הצלה בהרים, כאשר סביב צווארו תלויה חבית קטנה של ברנדי, ונעשו עליו לא מעט סרטי קולנוע, הידוע שבהם הוא “קוראים לי בטהובן”. זה נכון שהסן ברנארד היה מושיע מטיילים תקועים באלפים השוויצרים, אך למעשה הוא מעולם לא ענד חבית ברנדי סביב צווארו. דימוי זה היה רק ​​תוצר של רישום אומנותי שצילם אדווין לנדסר, שצייר דיוקן של הגזע בעת ביקורו בשוויץ בשנת 1819. הציבור אהב את זה, וחבית הברנדי נותרה סמל לגזע עד היום.

גופו גדול מכיל לב גדול ורגיש, והענק החביב הזה הוא גם  חבר משפחה ומגן נהדר. הוא מתוק, לפעמים ביישן ולעיתים קרובות עקשן. הגזע פותח על מנת להציל בני אדם, הוא צריך להיות ידידותי מטבעו, רגוע, ועם זאת מסוגל גם לשמור. הסן ברנארד המפורסם ביותר היה “בארי” שחי מ-1800 עד 1810 והוא הציל בחייו 40 איש ממוות!

סן ברנרד משחק בדשא

הסן ברנארד הוא בן למשפחת המסטיף, כפי שמעידים ראשו הענק וגופו הגבוה והחזק. הוא עדין, אך גודלו לבדו מספיק בכדי להרתיע פורצים או תוקפים רבים. הוא פעיל באופן בינוני בלבד, מה שהופך אותו למתאים לבתים עם חצרות קטנות. הוא מזיל ריר (כן, לא מעט, וצריך לקחת את זה בחשבון) והוא רגיש לחום, ולכן עליו לחיות בסביבה ממוזגת באקלים חם.

בניגוד למידותיו, צרכי האוכל והפעילות הגופנית של הסן ברנארד הם צנועים. הוא לא אוכל יותר מכל כלב גדול אחר, והוא יסתפק בכמה טיולים קצרים מדי יום. כמו כל כלב. גורי הסן ברנארד הם לעסנים לא קטנים, ובשל גודלם יכולים לגרום נזק רב יותר מאשר גורים מגזעים אחרים. הם מועדים לבליעה של פריטים כמו גרביים ופרטי לבוש אחרים, מה שבקלות יכול להביא לחסימת מעיים.

למרות שניתן לחשוב על הסן ברנארד כעל כלב החי בחוץ, הסן ברנארד אוהב את בני משפחתו אהבה עזה והוא יתקשה לחיות בלעדיהם מחוץ לבית. הם רגישים למכת חום ולכן לעולם אין להשאיר אותם בחוץ זמן רב במזג אוויר חם. צריכה להיות להם גישה לחצר מגודרת ומאובטחת, אך כאשר בני המשפחה בבית, הסן ברנארד צריך להיות איתם בתוך הבית.

ההיסטוריה של הסן ברנארד

הסן ברנארד המקורי הוחזק ופותח במנזר-אכסניית דרכים בשם זה, בהרי האלפים במעבר שבין צרפת ואיטליה, והרישומים הראשונים על הסן ברנארד הינם מ-1760. נראה שכלבי הסן ברנארד  הראשונים שהיו קצרי שיער גויסו מתוך אוכלוסיית כלבי המשק השוויצריים, במטרה לשמש כשומרים ובני לוויה לנזירים בחודשי החורף הקרים. הנזירים המבודדים שלקחו את הכלבים למסעות ההצלה שלהם, גילו עד מהרה שהכלבים הגדולים מצטיינים בניווט בנתיבים המושלגים בתקופות סערה, וכי חוש הריח המפותח שלהם מאפשר להם לגלות נוסעים שנקברו תחת השלג. עונת החורף הקשה בשנים 1814-1816 דלדלה את אוכלוסיית כלבי ההצלה באכסניה, שחודשה באמצעות כלבים ממשקי העמק בשנת 1830. בחורף קשה במיוחד בחרו המגדלים לטפל בדלדול על ידי הרבעה מכוונת עם כלבים מגזע ניופאונדלנד. ההצלבה הוכחה כמוצלחת במיוחד והיא שהולידה את הסן-ברנארד בגרסת השיער הארוך אשר זכה להצלחה רבה מבחינת יופי ואופי כאחד.

סן ברנרד בשלג

אופי והתנהגות

הסן ברנארד האידיאלי הוא רגוע, סבלני ועדין. הוא לא צריך להיות אגרסיבי כלפי זרים; הגודל שלו בלבד מספיק כדי להפחיד את רוב האנשים.

הסן ברנארד יכול להיות בחירה מצוינת למשפחות עם ילדים. הוא בהחלט מספיק גדול לספוג מגע פחות רך של ילדים,  אך מצד שני הוא גדול דיו כדי להפיל בטעות פעוט, כך שעדיף להכניס את גור הסן ברנארד למשפחה בה הילדים כבר בגיל בית ספר.

הסן ברנארד פעילים רק במתינות ואינם זקוקים לחצרות גדולות או להמון פעילות גופנית, אם כי כמו כל כלב הם נהנים מטיול טוב בכל יום. ספורט כלבים בו הם יכולים להצטיין כוללים משיכה בחבל של חפצים בעלי משקל כגון עגלה.

הסן ברנארד דורש חינוך אסרטיבי כבר מגיל צעיר, כאשר שנות ה”עשרה “יכולות להתחיל בגיל 9 חודשים ולהמשיך עד שהכלב כבן 18 חודשים. למרבה המזל, הסן ברנארד רגישים, חכמים ורוצים לרצות.

מומלץ להתחיל לאלף את הסן ברנארד ברגע שהוא מגיע הביתה מהמגדל, בעוד הוא עדיין בגיל הניתן לאילוף. הסן ברנרד הם מתוקים, אך הם יכולים גם להיות עקשניים. הם אוהבים לחשוב על על הדברים לפני שהם פועלים, ולכן מומלץ להשתמש בטכניקות אימון חיזוק חיוביות כמו שבחים, משחק ותגמולים לאוכל. אפילו אם שימוש בכוח יעבוד עם הסן ברנארד, וזה לא, הגור שלך יהיה בקרוב גדול מכדי שתוכל להמשיך כך.

התחל לאלף את הגור שלך ביום שאתה מביא אותו הביתה, וזה אומר כבר בגיל שמונה שבועות. המתנה באילוף תגדיל את הסיכויים לקבל כלב עקשן וקשה לאילוף. התחילו את החשיפה לכלבים, חתולים, ילדים, רעשים, סביבה חדשה ואנשים זרים כבר מהיום הראשון בו הגור הגיע אליכם. עשו זאת תחילה בביתכם או החצר ביתכם עד שהגור ישלים את כל חיסוני החובה שלו, ורק אח”כ צאו והפגישו את הגור עם סביבה וכלבים חדשים.

ואולי הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה של גזע הסן ברנרד, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

סן ברנרד עם גורים

טיפוח

הסן ברנארד קיים בשני וריאנטים: ארוך שיער וקצר שיער, ושני הזנים מנשירים פרווה בכבדות באביב ובסתיו ונזקקים להברשה לפחות פעם בשבוע במשך כל השנה בכדי לשמור על מינימום נשירה.

נקה את האוזניים, קצץ את הציפורניים לפי הצורך, ורחץ את הסן ברנארד כשהוא מלוכלך. אין ספק שתרצה לנגב את פיו אחרי שהוא אוכל או שותה – לפני שהוא ינענע בראשו ויעיף  מים, ריר או שאריות אוכל בכל מקום. צחצח את שיניו במשחת שיניים של חיות מחמד שאושרה על ידי וטרינר לשם בריאות כללית טובה ונשימה רעננה.

למי מתאים?

הגזע שפותח ככלב הצלה ממפולות שלג משמש היום לרוב ככלב משפחה. הסן ברנארד הוא כלב משפחה נהדר, מתנהג יפה עם ילדים, אך הוא פחות  מתאים לדירה בעיר עם ריצפה חלקה ומדרגות.

בריאות/בדיקות טרם הרבעה

לפי תקנון הגידול, לפני מתן אישור הרבעה ישנה חובה לבצע צילום וסווג אגן  (HD) ולאחרונה מומלץ גם על צילום וסיווג מרפקים (ED). הסן ברנארד אינו ידוע כנשא מחלות ספציפיות אך ישנה רגישות לחום הקיץ הישראלי וישנה, כמו לעוד הרבה גזעים גדולים, נטייה להיפוך קיבה.

הגזע בישראל

הסן ברנארד היה די פופולארי בישראל עד שבשלב מסוים הגיעו לארץ פרטים בעלי אופי לא טיפוסי. כלבים אלו הגיעו מקווים בהם נהגו להכליא את הסן ברנארד עם “כלב השמירה ממוסקבה”, בעל האופי התקיף יותר. הדבר הביא לכך שהסן ברנארד נעלם מהנוף שלנו למשך שנים ורק לאחרונה זכה הגזע לצמיחה מחדש עם הבאתם של מספר לא מבוטל של פריטים איכותיים באופי וביופי והיום קיים בארץ בית גידול חדש ומתפתח לגזע.

המידע מובא באדיבותה של ד”ר מירי אברמסון 

 

החוג הישראלי לסן ברנרד וניו פאונדלנד – ההתאחדות הישראלית לכלבנות

 

יו”ר, גזבר ומקדם גזע סן ברנרד:  אילן יעקובי

050-4646214  leonbergerbhgalil@gmail.com

.

בתי גידול/מגדלים מפוקחים

סאן ברנרד – Navotsan

.

 

תכונות אופי:

Icon דורש בעלים מנוסה ואסרטיבי
Icon ידידותי לילדים

תכונות

מתאים למגורים בדירה
מתאים לבעלים לא מנוסה (כלב ראשון) ופחות אסרטיבי
רמת רגישות של הכלב
מסוגלות להישאר לבד
התמודדות עם מזג אוויר קר
התמודדות עם מזג אוויר חם
הבעת חיבה לבני המשפחה
צרכים חברתיים
מתאים באופן יוצא מהכלל לילדים
ידידותי לזרים
טריטוריאלי
יכולת שמירה
ידידותי לכלבים אחרים
ידידותי לחתולים
רמת נשירה
רמת הזלת ריר
קל לטיפוח (בעיקר פרווה)
נטייה להשמנה
גודל
קל לאילוף
רמת השימוש בפה
יצר טרף
נטייה טבעית לנבחנות
נטייה טבעית לשוטטות
רמת אנרגיה
רמת נמרצות
רמת ההפעלה הנדרשת
נטייה טבעית למשחק

מודעות.

מאמרים שיכולים לעניין אותך.

דילוג לתוכן