סמויד למכירה - פטפיינדר
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

סמויד.

בית > מידע גזעים > סמויד

סמויד

סמויד Samoyed

שייך לקבוצת כלבי השפיץ קבוצה 5

תוחלת חיים ממוצעת: 12-14 שנים.

גובה ומשקל: זכר גובה 54-60 ס”מ, נקבה 50-56 ס”מ, משקל ממוצע 23-27 ק”ג

 

רקע כללי

הסמויד שמכונה גם “סמויד מחייך” הוא אחד הכלבים היפים בעולם. הוא בולט בפרוותו הפלאפית הלבנה, בראש בצורת טריז, באוזניים דוקרניות ובזנב שמתנדנד בעדינות על גבו. מאחורי המראה הארקטי הטהור הזה אורב כלב חכם, חובב שעשועים ואנרגטי. הסמויד הוא כלב עבודה חזק ויפה עם גוף שרירי, פרוותו הלבנה עבה ועמידה בפני מזג אוויר, יש לו עיניים בצבע שקד או בצבע חום כהה, אף שחור או לפעמים אף בצבע חום או בצבע גוף, ואוזניים זקופות. הפה שמתעקם בפינות נותן לסמויד הבעה חייכנית. שמו של הסמויד יכול להיות מסובך לביטוי ואולי זה המקום לעשות סדר: רוב האנשים מכנים אותו “Sa-MOY-ed”, אבל ההגייה הנכונה היא “Sam-a-YED”.

אמנם לסמויד יש הרבה תכונות מצוינות, אבל חשוב לדעת שהוא לא הזן המתאים לכולם. הסמויד הוא כלב עדין ורגוע. הוא יוצר קשר עמוק עם בני משפחתו  ויכול להיות בחירה טובה למשפחות עם ילדים. הוא נוטה להיות ידידותי כלפי זרים ובאופן כללי מסתדר היטב עם בעלי חיים אחרים, במיוחד אם הוא גדל איתם.

אבל חשוב לדעת: הסמויד הוא לא כלב “מחצלת”, הוא כלב מאוד פעיל הדורש פעילות גופנית ברמה גבוהה על בסיס יומי. הוא נוטה לנבוח הרבה יחסית לכלבים אחרים ולכן יש ללמד אותו מגיל צעיר מתי זה נכון ומתי לא. אם הסמויד משועמם הוא עשוי להחליט לעצב  מחדש את הבית או החצר שלך על ידי חפירת חורים שיתאימו לעיצוב החדש. הוא כלב שמאוד עצמאי בדעותיו והוא יכול להיות עקשן בכל מה שקשור לחינוך ואילוף. והפרווה הלבנה המהממת הזז? היא נשירה מאוד ודורשת הברשה על בסיס כמעט יומיומי כדי למזער את כמות הנשירה.

אך למי שבאמת רוצה את הסמויד ומבין את העבודה הכרוכה בגידולו צריך לומר שבהחלט ניתן להתגבר על הכול אם אתה מוכן להקדיש את הזמן שנדרש לאילוף מגיל צעיר, לפעילות גופנית יומיומית ולטיפוח הפרווה המהממת.

את הסמויד יש לאלף באסרטיביות ובעקביות כדי להתגבר על נטייתו להיות עקשן, ולשם קבלת התוצאות הטובות ביותר השתמש בטכניקות חיזוק חיוביות כמו שבחים, משחק ותגמולים באוכל (מומלץ להתייעץ עם מאלף כלבים שמכיר את הגזע עם קבלת הגור הביתה). היה מוכן לפעילות גופנית משותפת עם הסמויד כגון הליכה ארוכה או משחק פעיל בגינה, וזאת על בסיס יומיומי. הסמויד הוא כלב שבהחלט מתאים לספורט כלבני (אג’ליטי), אך חשוב לבקר אצל הווטרינר לפני שתתחיל עם כלבך בתוכנית האימונים כדי לוודא שהכלב אכן בריא ומתאים לפעילות זו.

סמויד בשלג

ההיסטוריה של הסמויד

השם סמויד נגזר מהשבטים הסמוידים בצפון רוסיה ובסיביר. בחלקים הדרומיים של האזור התושבים השתמשו בכלבים לבנים, שחורים וחומים ששימשו לרעיית איילים; בחלקים הצפוניים הכלבים היו לבנים טהורים, בעלי טמפרמנט עדין והם שימשו ככלבי ציד וככלבי מזחלות. הכלבים הסמויידים גרו קרוב לבעליהם, והם אפילו ישנו בתוך מקומות המגורים ושימשו כתנורי חימום. הבריטי הזואולוג ארנסט קילבורן סקוט בילה שלושה חודשים בקרב שבטי הסמויד בשנת 1889. בשובו לאנגליה הוא הביא עמו גור זכר בצבע חום שנקרא «Sabarka». מאוחר יותר הוא ייבא כלבה בצבע קרם צבעוני שנקראה «Whitey Petchora» ומהצד המערבי של האוראל בסיביר זכר לבן שלג בשם “מוסטי”. הכלבים המעטים האלו והכלבים שהובאו על ידי החוקרים הם הבסיס להתפתחות הסמויד במערב. התקן הראשון של הסמויד נכתב באנגליה בשנת 1909. מלכת בריטניה אלכסנדרה, אשתו של אדוארד השביעי, אהבה את הגזע ורבים מהכלבים שלה הם האבות הקדומים של הסמוידים האנגלים והאמריקאים.

סמויד – אופי והתנהגות

מי שמסתכל על החיוך של הסמויד יכול לראות מיד שהחיוך שלו הוא מכל הלב. הסמויד הוא כלב ידידותי והוא יהיה כלב מאושר אם הוא יהיה בן משפחה אהוב במשפחה פעילה שתשתף  אותו בכל מה שהם עושים. הסמויד עדין עם פעוטות ועם חיות מחמד אחרות, ובאותה מידה הוא חבר למשחק לילדים גדולים יותר.

הוא חכם ואוהב לעבוד, בין אם זה להכניס הביתה את העיתון בכל בוקר, ובין אם זה להיות שותף להליכה, לריצה קלה, לטיול אופניים או טיול רגלי, לאימונים מדי יום, או להשתתפות בספורט כלבני. באזורים מושלגים הוא בן הזוג המושלם (אם בריאותו מאפשרת זאת) לספורט גרירת מזחלות או סקיורינג (סקי קרוס קאנטרי שכולל משיכת כלב). לא משנה מה תפקידו או פעילותו, הוא עושה זאת בהתלהבות.

סמויד בטיול

אופיו הערני של הסמויד הופך אותו לכלב שמירה מצוין, אך הוא כל כך ידידותי לאנשים ובוטח בהם עד שהוא יקבל בברכה פורץ שנכנס לבית וייתכן שהוא גם יראה לו היכן הכסף.

הסמויד לא נוטה להיות ביישן או אגרסיבי. הוא נהנה לרדוף אחרי דברים ולנבוח ולכן הוא זקוק לחצר מגודרת ומאובטחת כדי לשמור עליו, וכן הוא זקוק לאילוף מגיל צעיר שיצמצם את רמת הנבחנות שלו.

הסמויד הוא כלב שעצמאי מאוד בדעותיו, ולכן אילופו יכול להיות בהחלט אתגר לא קטן. הוא משתעמם בקלות, לכן חשוב  להקפיד על אימונים קצרים, מהנים וחיוביים. לא משנה מה תעשה, אל תשאיר אותו לבד למשך זמן רב בתקווה שהוא יעסיק את עצמו אחרת תמצא את ביתך או את החצר מעוצבים מחדש.

כמו בכל כלב, גם כאן יש חשיבות מאוד גדולה לחשיפה מוקדמת ותכופה כדי למנוע מהסמויד לחשוד יתר על המידה או לפחד מכל דבר. חשוב לדעת: לא משנה כמה נחמד וחביב גור הסמויד שרכשתם מהמגדל, הוא בהחלט יכול לפתח רמות שונות של לעסנות, נביחות, חפירות באדמה בחצר והתנהגויות לא רצויות אחרות אם הוא משועמם, לא מאולף או לא מפוקח.

 

לאלף את הגור שלך כמה ימים לאחר הגעתו הביתה. זה אומר כבר בגיל שמונה שבועות. המתנה באילוף תגדיל את הסיכויים לקבל כלב עקשן וקשה לאילוף. התחילו את החשיפה לכלבים, חתולים, ילדים, רעשים, סביבה חדשה ואנשים זרים לאחר מספר ימים בודדים בו הגור הגיע אליכם. עשו זאת תחילה בביתכם או החצר ביתכם עד שהגור ישלים את כל חיסוני החובה שלו, ורק אח”כ צאו והפגישו את הגור עם סביבה וכלבים חדשים.

אם אתה חושב שהסמויד הוא כלב שנועד לחיות בחוץ, אזי אתה ממש טועה! הסמויד חייב לחיות בסביבת בני משפחתם וביחד עימם בתוך הבית! כמובן שניתן שתהיה להם גישה לחצר מגודרת ומאובטחת, אך כאשר המשפחה נמצאת בבית, הסמויד צריך להיות איתם.

ואולי הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה מבית  גידול מוכר של גזע הסמויד המפוקח על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

סמויד בדשא

סמויד – בריאות

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לכלבנות בודקים את כלבי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות, ומרביעים רק את הכלבים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים שגם כלבים החולים במחלה שברוב המקרים הכלבים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל כלב בריא.

הסמויד עלול לסבול מדיספלזיה של מפרק הירך, אטרופיה ברשתית פרוגרסיבית (PRA), בעיות לב (כמו אבי העורקים) היצרות והיצרות הריאה, סוכרת ותת פעילות של בלוטת התריס.

ואל לנו לשכוח את אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בעולם: ההשמנה. שמירה על הסמויד במשקל המתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגן על הבריאות הכללית שלו, ובכך  להבטיח כלב בריא לכל החיים.

 

המועדון הישראלי לכלבי שפיץ – ההתאחדות הישראלית לכלבנות

יו”ר: יוסי חדד

052-3996693 yossi2206@gmail.com

.

לשאלות לגבי הגזע והמלטות הקרובות נא לפנות ל:

מקדם הגזע שריף חלבי

0507100340, sharefhalaby@walla.com

תכונות אופי:

Icon מתאים לדירה
Icon דורש פעילות
Icon דורש בעלים מנוסה ואסרטיבי
Icon ידידותי לילדים

תכונות

מתאים למגורים בדירה
מתאים לבעלים לא מנוסה (כלב ראשון) ופחות אסרטיבי
רמת רגישות של הכלב
מסוגלות להישאר לבד
התמודדות עם מזג אוויר קר
התמודדות עם מזג אוויר חם
הבעת חיבה לבני המשפחה
צרכים חברתיים
מתאים באופן יוצא מהכלל לילדים
ידידותי לזרים
טריטוריאלי
יכולת שמירה
ידידותי לכלבים אחרים
ידידותי לחתולים
רמת נשירה
רמת הזלת ריר
קל לטיפוח (בעיקר פרווה)
נטייה להשמנה
גודל
קל לאילוף
רמת השימוש בפה
יצר טרף
נטייה טבעית לנבחנות
נטייה טבעית לשוטטות
רמת אנרגיה
רמת נמרצות
רמת ההפעלה הנדרשת
נטייה טבעית למשחק

מודעות.

לא נמצאו מודעות רלוונטיות לגזע הנבחר

מאמרים שיכולים לעניין אותך.

דילוג לתוכן