קולי למכירה I כלבי קולי למכירה מתועדת בפיקוח מלא - פטפיינדר
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

קולי.

בית > מידע גזעים > קולי

קולי

קולי

קולי Collie

שייך לקבוצה 1 – קבוצת כלבי הרועים, קטגוריית כלבי צאן

תוחלת חיים ממוצעת: 10-14 שנים

גובה ומשקל: גובה זכר בוגר 56-61 ס”מ גובה נקבה 51-56 ס”מ, משקל 22-31 ק”ג.

מידע כללי

הודות להצלחה המתמשכת של הסדרה “לאסי שובי הביתה” של אריק נייט, לגזע הקולי יצא מוניטין של כלב בעל כוחות-על, המסוגל לקפוץ בארות עמוקות בכפיפה אחת ולהעביר מסרים מורכבים, אפילו ללא סיוע בדיבור. למרות שלגזע בהחלט יש איכויות המחזקות את הרושם הזה, לפעמים יש בכך כדי לעשות עוול לגזע שמייחסים לו תכונות לא מציאותיות. הקולי הוא כלב עדין, מלא חיבה ורגיש, אך חשוב לזכור שגורי הקולי לא מגיעים מאולפים ומוכנים להציל את טימי מהבאר, ויש לעבוד איתם כדי להגיע לתוצאות טובות של ציות ומשמעת.

ישנם שני סוגים של כלבי קולי: הראשון והנפוץ ביותר הוא ה-שהוא Rough Collie הלאסי הקלאסי בעל הפרווה הארוכה. השני הוא הקולי החלק בעל הפרווה הקצרה. הצבעים לשני הזנים הם סייבל ולבן, לבן, טריקולור, וכחול-מרל .בזירת הערוכות שני הסוגים נחשבים לאותו הגזע והם נשפטים לפי אותו סטנדרט.

הקולי אוהבים ילדים, אוהבים לשחק איתם, ומתקשרים היטב עם כל בני המשפחה. הם אינם כלב של בעלים אחד והם מגנים על כל בני המשפחה. הם בחירה מצוינת ככלב משפחה והם מסתדרים עם חיות מחמד אחרות. שימו לב שהיותם שושלת לכלבי רועים עשויה לגרום להם לנגוס בעקבים, מה שעלול להפחיד ילדים מסוימים. הקולי יכול לתפוס את התרנגולות של השכן, את ילדי השכונה וכלבים וחתולים אחרים כעדר שיש להגן עליו ולסדר אותו.

הקולי בעלי הפרווה הארוכה הם לא בחירה טובה עבור מי שאלרגי לכלבים. הם מנשירים במשך כל השנה ומחליפים פרווה פעמיים בשנה, במהלכם תוכלו לשלוף גושי שיער החוצה בעזרת האצבעות. יש צורך להבריש אותם בתדירות גבוהה יותר כשהם מחליפים פרווה. קולי קצר שיער לא מחליפים את פרוותם פעמיים בשנה, אך הם מנשירים יותר מהקולי ארוך השיער.

בהיותו גזע רועים, הקולי הוא במקור כלב עבודה והוא זקוק ללא מעט פעילות גופנית. הליכה של 30-45 דקות או זמן משחק פעמיים ביום זו התחלה טובה. הקולי אינו הבחירה הטובה למי שגר בדירה, אלא אם כן יהיה מישהו בבית כדי למנוע ממנו לנבוח וכדי להפעיל אותו כדי לפרוק לו אנרגיה. כשהקולי יסיים את הפעילות היומית שלו, הוא הופך להיות כלב ביתי רגוע.

הקולי שואף להיות עם אנשים ועם בני משפחתו הקרובה, ואם נשאיר אותו לבד למשך שעות ארוכות ללא פעילות כלשהי, הוא ישתעמם וימלא את הזמן הפנוי שלו נביחות, והרבה!

קולי למכירה

חשוב לרכוש גור ממגדל המגדל את הגורים בבית ומבטיח שהם ייחשפו למראות ולצלילים ביתיים רבים ומגוונים, כמו גם לאנשים, לפני שהם יוצאים לבתיהם החדשים.

ברגע שהווטרינר שלך נותן לך את האישור לכך, המשך לחשוף את הקולי שלך לאורך חייו על ידי לקיחתו לשיעור אילוף עם גורים אחרים, ביקורים אצל חברים ושכנים וטיולים לחנויות ועסקים מקומיים. זו הדרך היחידה שהוא יכול ללמוד מה נחשב נורמלי ומה באמת מהווה איום.

לקולי רמת פעילות גבוהה, וזה ידרוש ממך להפעיל אותו ברמה גבוהה. זה יכול לבוא לידי ביטוי בכל פעולה שהיא במשך היום: החל מלהיות בן זוגך להליכה ועד לפעילויות אימונים יומיומיות.

כמו כל כלב, גם גורי הקולי הם לעסנים לא מבוטלים של חפצים בבית או בחצר, והם בהחלט יכולים לגרום נזק רב. ולכן חשוב לנתב את יצר הלעסנות לטובת עצם לעיסה ייעודית לגורים, וכמובן לחנך את הגור באמצעות מאלף ולדאוג שהגור יהיה עסוק בפעילות רבה ומתאימה לגילו כדי לפרוק לו אנרגיה כדי למנוע תופעה של לעסנות, חפרנות, הרס והתנהגות לא רצויה אחרת.

הקולי צריך לבלות זמן רב בבית ובחוץ עם משפחתו האנושית כדי לפתח עמם קשר טוב ובריא, וכמובן שמקום המחייה העיקרי של הקולי הוא בתוך הבית עם בני המשפחה ולא בחצר. אם בכל זאת הקולי מבלה שעות רבות בחצר, חשוב לתת לו תשומת לב רבה במשך היום, ובשום פנים ואופן, כמו לגבי כל כלב אחר, אין לקשור אותו בשרשרת כשהוא בחצר, שכן זה לא רק אכזרי, אלא זה יכול גם להביא לתוקפנות ולהתנהגות הרסנית.

קולי משחק בדשא

ההיסטוריה של הקולי

אבות אבותיו של הקולי של ימינו עבדו ברמות הסקוטיות ככלבי רועים, והנהיגו בקר וצאן לשוק. ייתכן והם קיבלו את שמם מגזע סקוטי של כבשים עם פנים שחורות בשם הקולי. למעשה, לא ידוע הרבה על מקורותיהם, שכן הרועים מתעניינים יותר בכושר העבודה של הגזע ופחות בשמירה על אילן יוחסין או ספרים.

יתכן והקולי היה שאר כלב רועים צנוע ופחות ידוע, אך לגורל היה תוכנית אחרת עבורו. המלכה ויקטוריה, שנהגה לנפוש לעיתים קרובות בסקוטלנד בטירת בלמורל, התאהבה בקולי בשנות השישים של המאה ה -19, וכך,החסות המלכותית גרמה לעליית הביקוש לגזע הקולי. הקולי עברו מלהיות כלבי העבודה של הרועים הצנועים לבני לוויה של בעלי ההון. עד שנת 1877, הקולי הוצגו בתערוכה של הווסטמינסטר, והם הובאו על ידי אוהבי כלבים עשירים, כולל ג’יי פ. מורגן. בשנת 1886, שנתיים לאחר הקמת ה-AKC, מועדון הקולי של אמריקה הפך למועדון השני שהצטרף ל- AKC.

הקולי נחשב והוצג ככלב משפחתי מושלם בספרים כמו “Lad of Sunnybank” של אלברט פייסון טרהון ו”לאסי שובי הביתה” של אריק נייט. הפופולריות של הקולי זינקה לשמיים כמעט בכל התקופה בה שודרה סדרת הטלוויזיה “לאסי”, ששודרה משנת 1954 עד 1973.

קולי – אופי והתנהגות

הקולי הוא כלב רועים, מה שאומר שהוא חכם, מהיר ללמוד ומאוד מחובר לבני משפחתו. בעוד שהוא לא אינטנסיבי כמו הבורדר קולי או הרועה האוסטרלי, הקולי עדיין זקוק לתרגול יומיומי כמו גם לאימונים ולמשחק שיאתגרו את מוחו.

הקולי מגיבים בצורה הטובה ביותר לאימונים עקביים, מבוססי תגמול, והם נהנים מתשומת הלב שמגיעה עם ביצוע, בין אם הם מבצעים טריקים או מתחרים בתרגילי זריזות וציות. הקולי יכול להיות גם כלב טיפולי מצוין, והוא מספיק גבוה כדי לעמוד ליד המיטה לצורך ליטוף, עם אישיות רגועה ומסבירת פנים.

מבחינת הצדדים הפחות מחמיאים של הקולי, הקולי הוא כלב שנוטה לנבחנות שיכולה להיות מעצבנת במיוחד, אך חשוב לדעת שבעצם הקולי מנסה לומר לך שהוא משועמם, משועמם, משועמם.

כפי שכבר אמרנו, לקולי יש נטייה לנגוס בעקבים בתור משחק, וזהו סימן נוסף להיותו כלב רועים מובהק. אמנם זה מעניין ולפעמים משעשע לראות אינסטינקט כגון זה בפעולה, אך זו בהחלט התנהגות שאסור להתיר, שכן זו יכולה להיות מפחידה לילדים מסוימים ומעצבנת כמעט כלפי כולם, כולל בעלי חיים אחרים.

הקולי לומד במהירות והם להוטים לרצות, אך הם משתעממים מתרגילי צייתנות חוזרים ונשנים. מצא דרכים לשנות את השגרה ולגרום להם להתעניין בשיעור האילוף כדי להגיע לתוצאות טובות וכדי לפרוק לו מספיק אנרגיה.

הקולי ידוע ככלב שנוטה לרצות את בני משפחתו, אך יש לו גם אישיות עצמאית שעלולה לגרום לו לעקשנות. עצם המיומנות שלו ככלב רועים דורשת ממנו לקבל החלטות ללא תלות באנשים, ולכן כדאי שתלמד להעריך את העצמאות הזו ולעבוד איתה, לא נגדה.

קולי עם גורים

עם תשומת לב וחיבה מהגיל הרך המוקדם (החל מגיל חודשיים), הקולי יפתח קשר חזק עם בני משפחתו ויגן עליהם מפני כל איום. הוא פעיל ואתלטי (ככל שבריאותו הכללית הספציפית מתירה) והוא מתאים כפרטנר לג’וגינג או להתעמלות אחרת. בסיום היום, הקולי ישמח להירגע איתך ולראות קצת איתך טלוויזיה בנחת.

חשוב לדעת: לא משנה כמה נחמד וחביב נראה גור הקולי שרכשתם מהמגדל, הוא בהחלט יכול לפתח רמות שונות תוקפנות כלפי אנשים ובעלי חיים אחרים, נביחות, חפירות באדמה בחצר והתנהגויות לא רצויות אחרות אם הוא משועמם, לא מאולף או לא מפוקח.

התחל לאלף את הגור שלך כמה ימים לאחר הגעתו הביתה. זה אומר כבר בגיל שמונה שבועות. המתנה באילוף תגדיל את הסיכויים לקבל כלב עקשן וקשה לאילוף. התחילו את החשיפה לכלבים, חתולים, ילדים, רעשים, סביבה חדשה ואנשים זרים לאחר מספר ימים בודדים בו הגור הגיע אליכם. עשו זאת תחילה בביתכם או החצר ביתכם עד שהגור ישלים את כל חיסוני החובה שלו, ורק אח”כ צאו והפגישו את הגור עם סביבה וכלבים חדשים.

ואולי הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה מבית גידול מוכר של גזע הקולי המפוקח על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

קולי – בריאות

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לכלבנות בודקים את כלבי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות, ומרביעים רק את הכלבים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים שגם כלבים החולים במחלה שברוב המקרים הכלבים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל כלב בריא.

בעיות בריאות שעלולות להופיע בקולי כוללות רגישויות מרובות לתרופות בגלל מוטציה בגן התנגדות רב-תרופתית (MDR1). כלבים הסובלים ממוטציה זו יכולים להיות בעלי תגובות חמורות או קטלניות למספר תרופות שכיחות, כולל איברמקטין שנפוץ בתרופות נגד תולעים.

בעיות עיניים מעוררות דאגה רצינית גם בגזע. אחד מהם הוא אטרופיה רשתית פרוגרסיבית (PRA), אך למרבה המזל הגן לאיתורו זוהה לאחרונה ובדיקת סקר גנטית כבר זמינה.

למרבה הצער, הקולי יכול לסבול גם מאפילפסיה, היפוך ופיתול קיבה.

ואל לנו לשכוח את אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בעולם: ההשמנה. שמירה על הקולי במשקל המתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגן על הבריאות הכללית שלו, ובכך להבטיח כלב בריא לכל החיים.

קולי – טיפוח

לשני הזנים של הקולי יש פרווה כפולה, כלומר יש להם פרווה תחתונה עבה ורכה יותר ופרווה דקה יותר. הקולי בעלי הפרווה הארוכה הם לא בחירה טובה עבור מי שאלרגי לכלבים. הם מנשירים במשך כל השנה ומחילפים פרווה פעמיים בשנה, במהלכם תוכלו לשלוף גושי שיער החוצה בעזרת האצבעות. יש צורך להבריש אותם בתדירות גבוהה יותר כשהם מחליפים פרווה. קולי קצר שיער לא מחליפים את פרוותם פעמיים בשנה, אך הם מנשירים יותר מהקולי ארוך השיער.

המראה החיצוני המרשים של הקולי עשוי להטעות רבים באשר למידת הטיפוח הנדרשת לפרוותו. פרוות קולי נכונה היא פרווה שעליה לשמש כלב עבודה, כזה שייעודו לרוץ בשדות ולרעות כבשים גם דרך סבך ושיחים לעיתים. על כן, קולי עם פרווה נכונה אינו דורש כלל רחצה ושעות טיפוח רבות כי אם הברשה במידה נורמאלית לכלבים בעלי פרווה כפולה, ולעיתים תכופות יותר בעת הנשירה. פרוותו הארוכה של הקולי מטעה אנשים לחשוב שהגזע נוטה לנשור יותר מאחרים אך למעשה הנשירה בקולי אינה שונה מרוב הגזעים, אלא שאורך כל שערה ארוך יותר ונוח לאיסוף והברשה.

השאר זה טיפול בסיסי. בדקו את האוזניים מדי שבוע ונקו אותן במידת הצורך, צחצחו את השיניים בתדירות גבוהה ככל האפשר, וקצצו את הציפורניים באופן קבוע, לרוב כל כמה שבועות.

הקולי בישראל

שנות ה-70 היו תור הזהב של הקולי בעולם ובכלבנות בישראל. שופטת הקולי הראשונה בישראל הייתה הגב’ דבורה פורמנסקי שגידלה את הגזע והנחתה שופטים רבים לשיפוט. הקולי השתייכו למועדון הקולי-שלטי שמנה מעל למאה חברים והיה ממועדוני הגזע המייסדים של ההתאחדות הישראלית לכלבנות. תערוכות של מאה ועשרים כלבי קולי היו אז לדבר שבשגרה.

עד תחילת שנות התשעים כבר מנה המועדון פחות מעשרים חברים ועל כן התאחד עם גזעים נוספים בקבוצה ליצירת המועדון הישראלי לגידול וטיפוח כלבי רועים. העלייה מבריה”מ לשעבר בשנות התשעים, שהייתה מבחינת דחיפה רבה לכלבנות בישראל, תרמה רבות גם לגזע הקולי בכניסתם של שחקנים רבים וטובים מאז ועד היום למשפחת הקולי והרחבת אוכלוסיית כלבי הקולי בישראל באופן משמעותי, אם בכלבים שהגיעו עם בעליהם ממדינות מזרח אירופה ואם ביבוא מתמיד של כלבים ממדינות שונות ובעיקר בריטניה מדינת המוצא של הגזע. בשנת 2000 אירח החוג את ה- International Collie Society לשבוע של סמינרים, טיולים ותערוכות. כיום מדובר באחד הגזעים המובילים במועדון הישראלי לכלבי רועים ומדי פעם אף מתקיימת במועדון תערוכה מיוחדת לקולי עם שופט מוצחה לגזע זה.

 

החוג הישראלי לכלבי רועים – ההתאחדות הישראלית לכלבנות

יו”ר: אופיר פז

052-5611745 noa-ofir@mh.org.il

.

לשאלות לגבי הגזע וההמלטות הקרובות נא לפנות ל:

מקדמת הגזע קולי אינה סימקין

054-6306999

תכונות אופי:

Icon דורש פעילות
Icon ידידותי לילדים
Icon קל לאילוף

תכונות

מתאים למגורים בדירה
מתאים לבעלים לא מנוסה (כלב ראשון) ופחות אסרטיבי
רמת רגישות של הכלב
מסוגלות להישאר לבד
התמודדות עם מזג אוויר קר
התמודדות עם מזג אוויר חם
הבעת חיבה לבני המשפחה
צרכים חברתיים
מתאים באופן יוצא מהכלל לילדים
ידידותי לזרים
טריטוריאלי
יכולת שמירה
ידידותי לכלבים אחרים
ידידותי לחתולים
רמת נשירה
רמת הזלת ריר
קל לטיפוח (בעיקר פרווה)
נטייה להשמנה
גודל
קל לאילוף
רמת השימוש בפה
יצר טרף
נטייה טבעית לנבחנות
נטייה טבעית לשוטטות
רמת אנרגיה
רמת נמרצות
רמת ההפעלה הנדרשת
נטייה טבעית למשחק

מודעות.

לא נמצאו מודעות רלוונטיות לגזע הנבחר

מאמרים שיכולים לעניין אותך.

דילוג לתוכן