קוקר ספניאל אמריקאי למכירה - פטפיינדר
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

קוקר ספניאל אמריקאי.

בית > מידע גזעים > קוקר ספניאל אמריקאי

קוקר ספניאל אמריקאי

קוקר ספניאל אמריקאי

קוקר ספניאל אמריקאי  American Coker Spaniel

שייך לקבוצה 8 כלבי ציד, ספורט, רטריבר

תוחלת חיים ממוצעת: 12-15 שנים

גובה ומשקל:

הגובה האידיאלי לכלב בוגר הוא 15 אינץ’ (38.1 ס”מ) ועבור כלבה בוגרת 14 אינץ’ (35.5 ס”מ). הגובה עשוי להשתנות חצי אינץ’ ( 1.27 ס”מ) מעלה או מטה. כלב שגובהו עולה על 15.5 אינץ’ או כלבה שגובהה עולה על 14.5 אינץ’ ייפסלו. כלב בוגר שגובהו פחות מ-14.5 אינץ’ וכלבה בוגרת שגובהה קטן מ-13.5 אינץ’ ייפסלו. הגובה הוא נקבע על ידי קו מאונך לקרקע מהחלק העליון של השכמות, כאשר הכלב עומד בטבעיות עם רגליו הקדמיות והרגליים האחוריות במקביל לקו המדידה.

אין תקן למשקל.

כללי

הקוקר ספניאל הוא כלב שישמח לצוד ציפורים או להסתובב בבית. הוא קל לאילוף, עדין ושובב, ואוהב להשתכשך במים. הזנב שלו תמיד מכשכש בין אם הוא עוקב אחר שובל של ריח או בין אם הוא בודק מתחת לספה כדי לראות מה יש תחתיה.

לפני שהגולדן רטריבר והלברדור קבעו את המודל המודרני למה הוא כלב משפחתי “הנהדר עם ילדים”, אף גזע לא היה אהוב או פופולרי יותר מהקוקר ספניאל. הפופולריות של הקוקר ככלב יפה, מתוק ובעל גודל בינוני רק עלתה לאחר מלחמת העולם השנייה עם זכיית גזע זה פעמיים בתחרות Westminster Best in Show Ch. במיטבו, הקוקר ספניאל הוא כלב עדין, המגלה המון חיבה, עם עיניים רכות וכהות.

במשקל של פחות מ-15 ק”ג (אם כי עם נטייה למשקל עודף), עם פרווה רכה וגלית בשלל צבעים ודוגמאות, אוזניים ארוכות, ועיניים הנחשבות להכי אקספרסיביות, הקוקר ספניאל הוא חיית מחמד משפחתית אידיאלית המגלה המון חיבה, מתוקה וקלה לאימון. אבל, ללא הרבעה מבוקרת הקוקר ספניאל יכול להפוך לסיוט.

דווקא הפופולריות של הקוקר ספניאל הפכה להיות בעוכריו, שכן הוא הפך להיות אחד הגזעים האהובים על בעלי מטחנות הגורים והמרביעים הפיראטיים, שמכרו בכל צורה גורים עם עיניים עצובות ואוזניים מקסימות, שלעתים קרובות מדי גדלו להיות בעלי אופי לא יציב ועצבניים, קשים לאילוף ובעלי נטייה לחטוף חפצים ואפילו לנשוך.

רכישה של גור מתועד ממגדל מוכר של ההתאחדות הישראלית לכלבנות תבטיח כלב המתאים לאופי הנכון של הגזע, כלב שהוא קל לאילוף ביתי, ששמח להיות איתך ועם בני משפחתך, ושלהוט לחוות דברים חדשים גם אם זה אומר ללכת ברצועה, לנסוע במכונית או ללכת לשיעורי אילוף לגורים.

מכיוון שכלבי קוקר ספניאל באופיים נקשרים מאוד לאנשים, אפילו כלבים בוגרים וחברתיים נוטים להיות קצת אומללים כשהם נשארים לבד. עבור חלקם, זה בא לידי ביטוי בחרדת נטישה המלווה בנביחות, בכי, וההתנהגות ההרסנית. לכן חשוב מאוד להרגיל את הכלב שלך מהיותו גור להישאר לבד מדי פעם. עם זאת, אם אתה מצפה שהשארת הקוקר ספניאל לבדו למשך שעות ארוכות יהיו חלק מהשגרה הרגילה של הקוקר ספניאל, אז כנראה שזה לא הגזע המתאים לך.

גורים של קוקר ספניאל אמריקאי בצבע שחור לבן וחום

הקוקר ספניאלים הם בדרך כלל ידידותיים עם כלבים אחרים ועם חתולים. הם בעלי רמת נשירה ברמה בינונית, והפרווה שלהם דורשת הברשה מספר פעמים בשבוע. ניתן לספר את הקוקר ספניאל, ובמקרה כזה יהיה צורך בטיפוח מקצועי או ביתי כל ארבעה עד שישה שבועות.

בעוד שהקוקר ספניאל הוא כלב יחסית קטן, אל תשכח שהוא גזע ספורטיבי. למרות שהוא לא זקוק לפריקת אנרגיה גבוהה כמו כמה מגזעי הספורט האחרים, הוא עדיין צריך לשרוף הרבה אנרגיה מכיוון שזהו כלב שביסודו יועד לרוץ כל היום – אחרי הכל. עם זאת, הליכה של חצי שעה או משחק של להביא את הכדור פעם או פעמיים ביום עשויים להתאים לפריקת אנרגיה, למרות שהוא ישמח לצאת איתך לטיולים ארוכים יותר. אימון יומי של תרגילי צייתנות עשויים אף הם להמריץ את הנפש של הקוקר ספניאל כמו גם את הגוף שלו, ובכך לסייע בפריקת האנרגיה.

הקוקר ספניאל מגיע במגוון צבעים של פרווה:

גוון שחור:

שחור בצבע אחיד, כולל שחור עם נקודות שזופות. השחור צריך להיות סילוני; גוונים של חום או כבד  על הפרווה לא רצויים. כמות קטנה של לבן על החזה ו/או הגרון מותרת; צבע לבן בכל מקום אחר יפסל.

כל צבע אחיד מלבד שחור (ASCOB):

כל צבע אחיד מלבד שחור, החל מהקרם הבהיר ביותר לאדום הכהה ביותר, כולל חום וחום עם נקודות שיזוף. הצבע יהיה בגוון אחיד, אך צבע בהיר יותר של הקצוות מותר. כמות קטנה של לבן על החזה ו/או הגרון מותרת; לבן בכל מקום אחר יפסל.

וריאנט בעל חלקי-צבע:

שניים או יותר של צבעים מוצקים, שבורים היטב, אחד מתוכם חייב להיות לבן; שחור ולבן, אדום ולבן (האדום עשוי לנוע מהקרם הבהיר ביותר לאדום הכהה ביותר), חום ולבן, ורואנס, לכלול כל שילוב צבעים כזה עם שיזוף נקודות. עדיף שסימוני השיזוף יהיו ממוקמים ב אותו דפוס כמו עבור נקודות השיזוף ב-Black ו-ASCOB. רואן מסווגים כצבעים חלקים ועשויים להיות מכל אחד של הדפוסים הרגילים. צבע עיקרי שהוא תשעים אחוז (90%) או יותר יפסל.

נקודות שיזוף:

צבע השיזוף עשוי להיות מהקרם הבהיר ביותר לאדום הכהה ביותר והוא מוגבל לעשרה אחוזים (10%) או פחות; סימני שיזוף העולים על כמות זו יביאו לפסילה. במקרה של נקודות שיזוף ב-Black או ASCOB, הסימונים ימוקמו באופן הבא:

1) כתם שזוף ברור מעל כל עין; 2) בצידי הלוע ועל הלחיים; 3) בצד התחתון של האוזניים; 4) על כל הרגליים ו/או הרגליים; 5) מתחת לזנב; 6) על החזה, אופציונלי: נוכחות או היעדרות לא יביאו לפסילה.

סימני שיזוף שאינם נראים בקלות, או שהם מסתכמים רק בעקבות, יביאו לפסילה. שזוף על הלוע המתפרש כלפי מעלה, גם מעל, יביא לפסילה.

הקוקר ספניאל הוא קודם כל כלב לוויה, וכשכזה יכול להתאים לדירה קטנה בעיר ובאותה מידה גם לבית פרטי או משק חקלאי אולם הוא לא יוכל בשום אופן להסתגל לבדידות ולכן מקומו של הקוקר ספניאל הוא בתוך הבית עם בני משפחתו האנושית. הקוקר ספניאל הם כלבים פעילים הזקוקים לתרגול יומיומי ולגירוי מנטלי,  בלי אלו הם יכולים להיות משועממים והרסניים כלפי חפצים בבית ובגינה. אז או שתעניקו להם את מלוא תשומת הלב והפעילות שהם צריכים, או שתסבלו מהתוצאות – קחו זאת בחשבון מראש.

גור קוקר ספניאל אמריקאי בצבע חום לבן

הקוקר ספניאל יכול להתחרות במבחני שדה, מבחני ציד, צייתנות, ראלי, זריזות, סגנון חופשי וצורות אחרות של ספורט כלבני,  והוא יכול להיות גם כלב טיפולי נהדר.

סתם לדעת: מנחת תוכניות אירוח לשעבר ואיל התקשורת אופרה ווינפרי מחזיקה בשני כלבי קוקר ספניאל, סופי וסולומון. בשנת 2010, המעצב ראלף לורן עיצב בהתאמה אישית סוודר קשמיר בצבע של Oprah’s Cockers, אותו היא נתנה לאחד מאנשי הקהל באולפן באקסטרווגנזה “הדברים האהובים”.

ההיסטוריה של הקוקר ספניאל

הפניות ל”ספניילס” מתוארכות למאה ה-14. סוגים שונים של ספניאלים התפתחו במשך מאות שנים, חלקם עבדו ביבשה וחלקם חילצו מהמים. הקוקר, שמאתר ציד ומחזיר אותו לבעליו בפקודה, שואב את שמו ממיומנותו בציד סוג מסוים של ציפור המכונה woodcock והוא הכלב הקטן ביותר בקבוצת הספורטינג.

ספניאלים היו מסווגים לפי גודל, וסוגים שונים של ספניאלים עשויים להיוולד באותה המלטה. בסופו של דבר, סוגי הספניאל השונים הפכו לגזעים נבדלים, וכך היה גם עם הקוקר. עד 1946 השתנו הגודל והמראה של הקוקר (מה שהוא כיום הקוקר ספניאל האנגלי) עד כדי כך שהשניים פוצלו לגזעים נפרדים.

הפופולריות של הקוקר ספניאל זינקה לאחר יציאת הסרט הקלאסי של דיסני “הגברת והנוודת” בשנת 1955. עד 1990, הקוקר היה הגזע הפופולרי ביותר שנרשם על ידי מועדון הכלבנות האמריקאי AKC. הפופולריות העצומה עוררה עלייה בגידול ובהרבעות הלא מפוקחות, דבר אשר הביא בסופו של דבר ליצירת פרטים בעלי טמפרמנט רע, אבל עבודה קשה של המגדלים המפוקחים של הקוקר ספניאל הביאה לתיקון את המצב. עם זאת, עדיין חשוב היום למצוא מגדל אחראי ששומר על הנטייה העליזה של הגזע, במקום להמשיך ולהרביע את הכלבים הפחדנים והחרדתיים שכמעט הרסו את הגזע.

קוקר ספניאל אמריקאי – אופי והתנהגות

עליז ומלא חיים, הקוקר ספניאל הוא גם כלב אינטליגנטי הבוטח בבעליו. למרות שהוא עדיין שומר על אינסטינקט ציד חזק, הוא לרוב בן לוויה לבית. עם משפחתו הוא יפגין הרב חיבה ויהיה צייתן. הקוקר ספניאל עשוי להיות קצת מסויג בהתחלה עם זרים, אבל עם חלוף זמן קצר הוא מתחבר. קוקר ספניאל אמריקאי עשויים להיות בני לוויה טובים לילדים: מצד אחד הם לא כל כך גדולים עד שהם קשים לשליטה, ומצד שני הם ולא כל כך קטנים שהם נפגעים מילדים בקלות. כאשר הם גדלים יחד, הם יכולים להתיידד עם חיות מחמד אחרות, כולל חתולים, אבל ציפורים עשויות להיות פיתוי שאי אפשר לעמוד בפניו – ולא במובן הטוב של המילה.

למרבה הצער, הפופולריות של הגזע הביאה לכך שבעבר אנשים רשלניים או חסרי מושג בכלבנות החלו להרביע את הקוקר ספניאל בלי שום ניסיון לשמור על אופיו הרך, המתוק והעדין שלהם. חיזוק תכונות של ביישנות או תוקפנות יכול לגרום לשלל בעיות, ולהוביל לנשכנות מתוך פחד מאנשים וכלבים אחרים.

הקוקר ספניאל הוא בעל יכולת אימון גבוהה, אבל יש לו נשמה רגישה. סוציאליזציה מוקדמת היא קריטית, וגם איתה חלק מהקוקרים ישתינו בכניעה כשבני משפחתם שבים הביתה, או כשהם פוגשים אנשים או כלבים חדשים או הולכים למקומות חדשים. האימון צריך להיות בשיטות של חיזוק חיובי, במיוחד שבחים ותגמול מזון. חשוב מאוד להתחיל את אילופו של הקוקר ספניאל מגיל מוקדם ככל האפשר,  להיות סבלניים ועקביים באילופו.

וזכרו: לא משנה כמה נחמד וחביב גור הקוקר ספניאל שרכשתם מהמגדל, הוא בהחלט יכול לפתח רמות שונות של נביחות, חפירות באדמה בחצר, נשכנות, רודנות ועוד התנהגויות לא רצויות אחרות אם הוא משועמם, לא מאולף או לא מפוקח – וזה נכון שבעתיים בנוגע לקוקר ספניאל.  תופעות אלו עלולות להופיע אצל הקוקר ספניאל בין הגילאים 6 חודשים לשנה, בעיקר נבחנות, אז קחו זאת בחשבון כשאתם מאמצים קוקר ספניאל אל חיק משפחתכם ודאגו לאלפו בצורה מקצועית כדי לעקר תופעות התנהגותיות שליליות.

גור קוקר ספניאל אמריקאי בצבע חום לבן

התחל לאלף את הגור שלך כמה ימים לאחר הגעתו הביתה. זה אומר כבר בגיל שמונה שבועות. המתנה באילוף תגדיל את הסיכויים לקבל כלב עקשן וקשה לאילוף. התחילו את החשיפה לכלבים, חתולים, ילדים, רעשים, סביבה חדשה ואנשים זרים לאחר מספר ימים בודדים בו הגור הגיע אליכם. עשו זאת תחילה בביתכם או החצר ביתכם עד שהגור ישלים את כל חיסוני החובה שלו, ורק אח”כ צאו והפגישו את הגור עם סביבה וכלבים חדשים.

ואולי הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה מבית  גידול מוכר של גזע הקוקר ספניאל אמריקאי מפוקח על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

וזכור: אם אתה נעדר מהבית למשך שעות רבות במשך היום, כדאי לתזמן את הטיול והפעילות היומית של כלבך לזמן קבוע כדי שיהיה לו למה לצפות, כי קוקר ספניאל משועמם יכול לעשות הרבה נזק לבית ולחצר, לפתח חרדת נטישה ולסבול מנבחנות יתר.

קוקר ספניאל אמריקאי – בריאות

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לכלבנות בודקים את כלבי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות, ומרביעים רק את הכלבים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים שגם כלבים החולים במחלה שברוב המקרים הכלבים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל כלב בריא.

בנוגע לקוקר ספניאל, מדובר בסה”כ בכלב די בריא, אך מספר בעיות בריאותיות עדיין יכולות לצוץ: קוקר ספניאלים רגישים למספר בעיות בריאות שהן לפחות בחלקן גנטיות. אלו כוללות הפרעות עיניים רבות ושונות, כולל “עין דובדבן”, קטרקט וגלאוקומה, כמו גם פגמים וכאבים של הירכיים והברכיים.

פריצת דיסק יכולה לגרום לכאבים בתנועה  עבור הקוקר ספניאל, שהוא מטבעו כלב פעיל שאוהב לרוץ ולשחק. מחלות לב, מחלות כבד, אפילפסיה – הקוקר נמצא בסיכון לגבי כולם.

מגוון בעיות העיניים שעלולות להשפיע על הקוקר ספניאל נע בין בעיה קוסמטית – מצב הנקרא  “עין דובדבן” שניתן לתקן בניתוח – ועד לבעיה מסכנת ראייה, כולל קטרקט וגלאוקומה. בעוד שקוקרים רבים מאבדים את ראייתם לחלוטין בגיל מבוגר, חלקם יכולים לאבד את ראייתם כבר בגיל שנתיים עקב ניוון רשתית מתקדם. קוקרים נוטים גם ל- keratoconjunctivitis sicca, מצב המכונה עין יבשה, מחסור בדמעות שעלול להוביל לבעיות בקרנית.

הקפד לבדוק את עיני הקוקר ספניאל שלך פעם בשנה על ידי רופא עיניים וטרינרי מוסמך, ופנה לטיפול וטרינרי מיד בכל סימן של אובדן ראייה, עכירות, אדמומיות, גירוי בעיניים או אם הכלב פוזל.

לקוקר ספניאלים יכולה להיות גם תת פעילות של בלוטת התריס, שהיא תת-ייצור של הורמון בלוטת התריס. זה יכול לגרום לעלייה במשקל, עייפות, נשירת שיער, רעד וזיהומים בעור. קוקרים צריכים לבדוק את בלוטת התריס שלהם עם בדיקת דם פשוטה בכל פעם שיש חשד למחלת בלוטת התריס. בעיות עור עשויות להעיד גם על אלרגיות, הנפוצות בגזע, וכך גם גידולי עור, שעלולים להיות שפירים או סרטניים.

נראה שחלק מהקוקרים נוטים לחירשות מולדת, הקשורה לשיער לבן ועיניים כחולות, כאשר בגיל שלושה או ארבעה שבועות בחלק מהכלבים הללו מתנוונת אספקת הדם לאוזן הפנימית. זה יכול להופיע באוזן אחת או בשתי האוזניים והוא קבוע.

אוזני הספניאל הארוכות הללו נוטות ללכוד אוויר חם ולח בתוך תעלות האוזן, ויוצרות את הסביבה המושלמת לצמיחה של חיידקים ושמרים, מה שמוביל לדלקות אוזניים. דלקות אוזניים יכולות להיות כרוניות אצל חלק מהכלבים עם אוזניים ארוכות, ולכן יש צורך לשמור על טיפול באוזן ולנקות אותן באדיקות. זיהומים חוזרים ונשנים עלולים לגרום נזק רב כל כך לתעלת האוזן עד שהכלב יאבד את שמיעתו. אוזניים שנפגעו קשות עשויות לדרוש ניתוח. טיפול מעקב חשוב במיוחד בענייני אוזן למניעת התלקחויות חדשות של בעיות ישנות.

לקוקרים יש יותר מחלות אוטואימוניות מאשר גזעים רבים אחרים, מסיבות שאינן ברורות. קוקר ספניאלים רבים נוטים לאנמיה המוליטית אוטואימונית (AIHA), שבה המערכת החיסונית של הכלב תוקפת את תאי הדם האדומים שלו עד כדי כך שהכלב הופך אֲנֵמִי. בעוד שיש טיפול, שיעור התמותה גבוה.

ואל לנו לשכוח את אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בעולם: ההשמנה. שמירה על הקוקר ספניאל במשקל המתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגן על הבריאות הכללית שלו, ובכך  להבטיח כלב בריא לכל החיים.

קוקר ספניאל אמריקאי – טיפוח

הפרווה היפה והמשיית שרואים אצל כלבי התערוכות לא מגיע יש מאין. נדרשת עבודה רבה כדי לשמור עליה מבריקה וללא קשרים. אם אתם רוצים שלקוקר ספניאל שלכם תהיה פרווה ארוכה וזורמת, יש להקפיד יותר רחצה והברשה. רוב האנשים בוחרים לקחת את הקוקר ספניאל שלהם לגרומר מקצועי, כך שהכלב יראה במיטבו כל הזמן. עם זאת, כלב הדורש טיפוח ברמה גבוהה לא מתאים לכל אחד, הן מבחינת ההוצאות והן מבחינת הזמן, אז כדאי שתיקחו זאת בחשבון לפני שאתם מכניסים קוקר ספניאל אמריקאי למשפחתכם.

מכיוון שאוזני קוקר נוטות לזיהום, בדוק אותן מדי שבוע כדי לוודא שהחלק הפנימי ורוד בריא ואין לו ריח רע. אם לא, גשו לווטרינר במהירות לפני שדלקת האוזניים תהפוך לנושא מרכזי. הקפידו במיוחד לבדוק את אוזניו של הקוקר ספניאל בהיותו גור שכן יש הצטברות שעווה משמעותית בזמן שתעלת האוזן מתפתחת. נקה את האוזניים באמצעות תמיסה המומלצת על ידי הווטרינר שלך.

כל השאר הוא בעצם תחזוקה בסיסית. יש לקצוץ את כל שבוע או שבועיים, לפי הצורך, ולדאוג  לצחצוח השיניים לעתים קרובות עם משחת שיניים ייעודית לכלבים כדי לשמור על בריאות השיניים והחניכיים.

 

המועדון הישראלי לספניאל – ההתאחדות הישראלית לכלבנות

 

יו”ר המועדון ומקדם גזע קוקר ספניאל אמריקאי:

שי גרייפנר 054-587-6884

מזכירה וגזברית המועדון:

הילה הדר 052-771-2720

מקדמת גזע שאר גזעי המועדון: (לפניה לגבי המלטות עתידיות וקיימות)

טלי יהודה 052-384-21-09

גזעי המועדון:
קוקר ספניאל אמריקאי
קוקר ספניאל אנגלי
ספרינגר ספניאל אנגלי
וולש ספרינגר ספניאל
לגוטו רומניולו
כלב מים ספרדי
כלב מים פורטוגזי

ועדת ביקורת: יותם בן-אורן

אתר המועדון

www.israel-spaniel-club.org.il
כתובת אימייל המועדון

Spaniel.israel@gmail.com

תכונות אופי:

Icon מתאים לדירה
Icon ידידותי לילדים
Icon קל לאילוף

תכונות

מתאים למגורים בדירה
מתאים לבעלים לא מנוסה (כלב ראשון) ופחות אסרטיבי
רמת רגישות של הכלב
מסוגלות להישאר לבד
התמודדות עם מזג אוויר קר
התמודדות עם מזג אוויר חם
הבעת חיבה לבני המשפחה
צרכים חברתיים
מתאים באופן יוצא מהכלל לילדים
ידידותי לזרים
טריטוריאלי
יכולת שמירה
ידידותי לכלבים אחרים
ידידותי לחתולים
רמת נשירה
רמת הזלת ריר
קל לטיפוח (בעיקר פרווה)
נטייה להשמנה
גודל
קל לאילוף
רמת השימוש בפה
יצר טרף
נטייה טבעית לנבחנות
נטייה טבעית לשוטטות
רמת אנרגיה
רמת נמרצות
רמת ההפעלה הנדרשת
נטייה טבעית למשחק

מודעות.

לא נמצאו מודעות רלוונטיות לגזע הנבחר

מאמרים שיכולים לעניין אותך.

דילוג לתוכן