אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות

רועה גרמני קצר שיער.

בית > מידע גזעים > רועה גרמני קצר שיער

רועה גרמני

רועה גרמני Shepherd German

שייך לקבוצת כלבי הרועים

תוחלת חיים ממוצעת: 7-10 שנים

גובה ומשקל: 60-66 ס"מ לזכר, 56-60 ס"מ לנקבה, 30-40 ק"ג לזכר, 22-31 ק"ג לנקבה.

רקע כללי

לא רבים זוכרים או יודעים, אבל רין טין טין, גור שנמצא באזור קרב של מלחמת העולם הראשונה, הפך לכוכב הקולנוע הראשון בעולם, וסימן לעד את כלב הרועים הגרמני כאחד הגזעים המוכרים ביותר בעולם. מגודלו המרשים לאוזניו הזקופות ולעיניים הכהות והאינטליגנטיות שלו, הוא השיג מעמד אגדי של הכלב האידיאלי. כלב עבודה רב-תכליתי, אתלטי וחסר פחד, הרועה הגרמני יעשה כמעט כל עבודה שכלב יכול לעשות, מלהוביל את העיוורים ולגלות סמים לא חוקיים, ועד כדי ביצוע משימות בשירות הצבא והמשטרה. חבר נמרץ, נאמן ומסור, הרועה הגרמני אינו גזע אלא ללא ספק מסמל אורח חיים.

יכולותיו של גזע זה חורגות הרבה מעבר למקורו ככלב רועים. הרועה הגרמני הפך להיות מזוהה ככלב משטרה וככלב צבאי, ככלב הדרכה, ככלב חיפוש והצלה, וככלב גישוש. הוא הצטיין בכל ספורט כלבי, כולל תרגילי זריזות, ציות, וכמובן תרגילי רעייה. למעשה, עדיין ניתן לראות את הרועים הגרמנים ככלבי עבודה בחוות סוסים או בקר ומרעה בכל ברחבי העולם, כולל ארצות הברית.

מי שמתכוון לחיות עם הרועה הגרמני צריך לקחת בחשבון שידרשו ממנו מסירות ותשומת לב עצומה כלפי הכלב,  והוא צריך להיות מוכן לספק שפע של תרגילים לגירוי נפשי וגופני. הליכה של חצי שעה פעמיים ביום, בתוספת הפעלה נמרצת או אילוף משמעת, היא בהחלט התחלה טובה.

הרועה הגרמני הוא בחירה מצוינת עבור משפחות עם ילדים, וגם עבור רווקים וזוגות צעירים שאוהבים לבלות את זמנם בחיק הטבע. עם חשיפה נכונה מגיל צעיר ופעילות גופנית ומנטאלית מתאימה, הרועה הגרמני יכול לגדול בכל סביבת מגורים: החל בדירה בעיר קטנה ועד לווילה מרווחת, אבל חשוב לדעת שהרועה הגרמני מתאים פחות לחיים בחצר האחורית ללא חשיפה ממושכת לבני המשפחה, "הלהקה" – חשוב שכלב זה יחיה בתוך הבית כחלק מבני המשפחה.

הרועה הגרמני הוא כלב אינטליגנטי מאוד והוא לא יהיה מרוצה עם חיים בטלניים על הספה. הוא כלב פעולה, והוא צריך לחיות עם אדם פעיל שיידע להפעיל אותו באופן המתאים לכישרונותיו.

היסטוריה של הרועה הגרמני

כפי ששמו מרמז, מקורו של הרועה הגרמני בגרמניה. במאה התשע עשרה רצה סרן מקס פון סטפניץ לפתח כלב שיכול לשמש לעבודה צבאית ומשטרתית, והתוצאה הייתה כלב בעל מראה יפהפה, בעל אינטליגנציה ורבגוניות.

האטרקטיביות של הרועה הגרמני משכה את תשומת ליבם של אוהבי הכלבים במדינות אחרות, ובעוד שרין טין טין הוא המפורסם ביותר מבין הרועים הגרמנים הקדומים, הוא לא היה הראשון שהגיע לארצות הברית. ידוע כי אחד מהם הובא לארה"ב בשנת 1906, וההתאחדות האמריקנית רשמה את גזע הרועה הגרמני כבר בשנת 1912, ובשנה שלאחר מכן אנשים שהתעניינו בגזע הקימו את מועדון כלבי הרועים הגרמניים של אמריקה.

מלחמת העולם הראשונה פגעה בפופולריות הגואה של הגזע מכיוון שהכלבים נקשרו לאויב הגרמני,  שכן כלבי רועה גרמני שימשו את הצבא הגרמני לצורך אספקת משלוחי מזון וצרכים אחרים לחיילים הגרמנים ששהו בתעלות.

לאחר המלחמה, סרטי קולנוע בהם נעשה שימוש בכלב הרועה הגרמני החזירו לגזע את הפופולריות לה זכה קודם המלחמה, ואף יותר! האמריקאים התאהבו ברועה הגרמני ובמשך תקופה ארוכה היה הרועה הגרמני לגזע הפופולרי ביותר בארצות הברית.

גם בימינו גזע הרוע גרמני נחשב לפופולרי ביותר, והוא מדורג במקום השני בדירוג הכלבים הפופולריים ביותר בארצות הברית, מיד לאחר גזע הלברדור רטריבר.

אופי והתנהגות

הרועה הגרמני לא צריך להיות מופנם, עצבני או תוקפני כלפי בני אדם או חיות אחרות.  הרועה הגרמני האידיאלי המגיע מבית גידול טוב והורים בעלי מזג נוח הוא ישיר, חסר פחד ובטוח בעצמו, אינטליגנטי, קל לאילוף, מסור, מגונן ואוהב.

הרועה הגרמני מגן באופן טבעי על ביתו ועל רכושו, ותמיד יזהיר אותך מפני זרים או פולשים לא רצויים, אך הוא ידע גם לקדם בברכה אורחים שיתקבלו על ידך באישור וברוגע. הרוע הגרמני יכול להסתדר היטב עם חיות מחמד אחרות, כלבים וחתולים, וזאת במיוחד אם הוא גדל איתם מהיותו גור.

הרועה הגרמני צריך עבודה ופעילות. אלו כלבים שאוהבים לבצע משימות תובעניות ומעניינות, ויש לתת להם לעשות את זה שיפרקו אנרגיה מנטאלית ופיזית, אחרת הוא יהיה בודד, משועמם והרסני.

אם הרועה שלך הוא בן לוויה משפחתי המתגורר עמכם בבית, יש לאפשר לו ככל האפשר לממש את יכולותיו וכישוריו המגוונים על ידי אילוף משמעת, לימוד טריקים, איסוף דברים והבאתם אליך, רדיפה אחרי כדור, וכדומה. אם אינכם מוכנים לרמה זו של מחויבות, מצאו גזע אחר.

אנשים רבים רוצים רועה גרמני למטרות הגנה, אבל האמת היא שכמעט אף אחד לא באמת צריך כלב הגנה מאומן - רוב האנשים פשוט צריכים כלב שמירה ומרתיע. גודל הרועה הגרמני, שפת הגוף, המוניטין וההגנה האינסטינקטיבית הם כל מה שצריך כדי להשיג את המטרות האלה, לכן אל תשאף להביא את הכלב לרמת "כלב הגנה מאומן" שאינך זקוק לו וכנראה גם לא יכול לשלוט בו כראוי.

רועה גרמני המתגורר עם משפחתו יגן עליהם באופן טבעי כחלק מאופיו ככלב רועים וללא כל אילוף ייעודי לצורך זה. רועה גרמני תמיד ידאג שתהיה בטווח ראייה וצליל והוא לעולם לא יניח לך להתרחק ממנו מעבר לטווח זה.

כל כלב, ולא משנה כמה מזג נוח יש לו מטבעו, יכול לפתח בעיות התנהגות שבאות לידי ביטוי בנביחות, חפירת בורות בגינה, גניבה של מזון, ועוד התנהגויות לא רצויות, וזאת אם הוא משועמם, לא מחונך או ללא פיקוח. תופעות אלו עלולות להופיע אצל הרועה הגרמני בין הגילאים 6 חודשים לשנתיים, לכן, חשוב להתחיל לאלף ולחנך את הגור שלך ביום שאתה מביא אותו הביתה, גם אם זה בגיל 8 שבועות, ואין לחכות עד שהוא יגיע לגיל  6 חודשים כפי שרבים נוטים בטעות לחשוב, אחרת תתקל בכלב עקשן שקשה יותר להתמודד עמו.

ואולי הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה של גזע הרועה גרמני בהתאחדות הישראלית לכלבנות, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

בהקשר של הרועה הגרמני חשוב מאוד להיות מודע לכך שהמזג של הרועה הגרמני יכול להשתנות בהתאם לרקע שלו. לרועים גרמניים מקווי דם עבודה יש ​​צורך  חזק מאוד לעבודה, מה שיקשה מאוד על בעלים לא פעלתן ולא מנוסה להתמודד עמו. אם אתה רוצה כלב שיהיה בן משפחה, כדאי לבחור כלב ממגדל שיידע להתאים לך כלב בעל קו דם נוח יותר (קו דם תערוכות לדוגמא).

בריאות

מגדלים אחראיים בודקים את כלבי הרבייה שלהם ומרביעים רק את הכלבים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים שגם כלבים החולים במחלה שברוב המקרים הכלבים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל כלב בריא.

ואל לנו לשכוח את אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בעולם: ההשמנה. שמירה על הרועה גרמני במשקל המתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגן על הבריאות הכללית שלו, ובכך  להבטיח כלב בריא לכל החיים.

טיפוח

לרועה הגרמני יש פרווה כפולה, עבה, באורך בינוני, שנושרת הרבה, וכל הזמן. הפרווה נושרת בכבדות בעונות אביב ובסתיו, וחובה להבריש את הפרווה ולרחוץ את הכלב לעתים תכופות במשך תקופה זו כדי להוציא את כל השיער העודף. במשך שאר השנה, סירוק שבועי יספיק בדרך כלל כדי לשמור אותו נקי. אם הרועה הגרמני הוא הגזע בו בחרת, כדאי שתרכוש שואב אבק רציני, וכדאי שתבדוק שאין למי מבני המשפחה אלרגיות לפרווה או לניקיון הבית.

כל השאר הוא בעצם תחזוקה בסיסית. יש לקצוץ את ציפורניו לפי הצורך, ולדאוג  לצחצוח השיניים לעתים קרובות עם משחת שיניים ייעודית לכלבים כדי לשמור על בריאות השיניים והחניכיים.

תכונות אופי:

Icon מתאים לשמירה
Icon דורש פעילות
Icon דורש בעלים מנוסה ואסרטיבי
Icon ידידותי לילדים
Icon קל לאילוף
רועה גרמני קצר שיער

מודעות.

מאמרים שיכולים לעניין אותך.