רועה קווקזי למכירה - פטפיינדר
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

רועה קווקזי.

בית > מידע גזעים > רועה קווקזי

רועה קווקזי

רועה קווקזי

רועה קווקזי Ovtcharka Shepherd Caucasian

שייך לקבוצה 2 כלבי המולוסר/פינצ’ר-שנאוצר/ הרים שוויצרי וכלבי רועי

תוחלת חיים ממוצעת: 10-12שנים

גובה ומשקל: 72-75 ס”מ ולא פחות מ-68 ס”מ לזכר, 67-70 ס”מ ולא פחות מ-64 ס”מ לנקבה, לא פחות מ-50 ק”ג לזכר, לא פחות מ-45 ק”ג לנקבה.

רקע כללי

נקדים ונאמר: הרועה הקווקזי לא מתאים לכל אחד ולכל בית, הוא דורש בעלים אסרטיבי ומנוסה, והוא יגדל בצורה הכי טובה בבית שיספק לו מרחב רב תוך ניצול יכולות השמירה שלו על בעלי חיים אחרים או על רכוש הבעלים.

האובצ’ארקה הקווקזי (ברוסית פירוש המילה Ovcharka הוא “רועה” או “כלב רועים”) עם הפרווה הכפולה הצפופה והזנב הפרוותי שלו, הוא כלב שמיועד מטבעו לשמירה על עדרי צאן, ומקורו באזור הר הקווקז בין אירופה לאסיה. תפקידו שם הוא כפול: הגנה על צאן מפני זאבים, וכן על שמירה על הרכוש.

הרועה הקווקזי יתאים ביותר לבית בו הוא יוכל להשתמש בכישורי השמירה שלו על בעלי חיים, אם כי הוא גם יכול להיות כלב תערוכות נהדר או בן לוויה. הרועה הקווקזי נקשר בקשר חזק עם בני משפחתו האנושית – כולל ילדים וחיות מחמד אחרות – והוא לוקח על עצמו את תפקיד המבוגר האחראי ברצינות רבה. עם אנשים שהוא מכיר, הרועה הקווקזי הוא כלב יציב, מתוק וחביב. כשמדובר בזרים הוא חשדן, והוא עלול להיות אגרסיבי כלפי כלבים לא מוכרים. למי ששנתו קלה והוא מתעורר בקלות שימו לב: לרועה הקווקזי יש נטייה לנבוח בלילה, ומתריעה על סכנות אפשריות.

רועה קווקאזי למכירה

הרועה הקווקזי הוא בהחלט איננו בחירה הולמת עבור בעלים שאין לו ניסיון קודם בגידול כלבים בכלל, ובגזע אסרטיבי בפרט. בעלי כלבים זהו להם הפעם הראשונה לגדל כלב, וכן אנשים שגידלו קודם לכן גזעים “רכים” בלבד כמו כלבי רטריברס, ספניאל או גזעי טוי למיניהם צריכים לחשוב שבעתיים טרם גידולו של כלב עצמתי זה. בידיים הלא נכונות, הקווקזי (למעשה כמו כל כלב אחר) יכול להפוך לכלב מסוכן, ובשל אופיו ועוצמתו הוא יכול להפוך לכלב קטלני וקשה לשליטה. אם אינך מסוגל לשאת באחריות לגידול כלב מסוג כדאי מאוד שלא תגדל כלב מסוג זה!

הרועה הקווקזי הוא כלב חכם, אך בשל היותו שומר עדרים שמטבעו צריך היה לקבל החלטות לבד הקווקזי הוא בעל חשיבה עצמאית, ולכן הוא זקוק לבעלים אסרטיבי שיידע לאלף אותו באמצעות אימונים עקביים, אוהבים וסבלניים, אך מבלי להשתמש בכוח או באכזריות. מומלץ בעיקר בגזע זה להיות מלווה לאורך כל הדרך על ידי מאלף מנוסה שיבנה לקווקזי תוכנית אימונים המתאימה לו, לרבות תוכנית המחייבת את הגור “לעבוד” באופן של ביצוע פקודה לפני שהוא מקבל ארוחות, צעצועים, פינוקים או משחק.

חשיפה מוקדמת ותכופה היא חיונית. חשוב לרכוש גור ממגדל המגדל את הגורים בבית ומבטיח שהם ייחשפו למראות ולצלילים ביתיים רבים ומגוונים, כמו גם לאנשים, לפני שהם יוצאים לבתיהם החדשים.

ברגע שהווטרינר שלך נותן לך את האישור לכך, המשך לחשוף את הרועה הקווקזי שלך לאורך חייו על ידי לקיחתו לשיעור אילוף עם גורים אחרים, ביקורים אצל חברים ושכנים וטיולים לחנויות ועסקים מקומיים. זו הדרך היחידה שהוא יכול ללמוד מה נחשב נורמלי ומה באמת מהווה איום. עם זאת, קחו בחשבון ששום מידה של סוציאליזציה לא תגרום לו להיות ידידותי כלפי כל אחד אחר, שכן הקווקזי הוא בראש ובראשונה כלב שמירה בעל יצר טריטוריה גבוה ביותר, והוא לוקח את התפקיד שלו ברצינות.

הרועה הקווקזי הבוגר הוא בעל רמת פעילות נמוכה, כך שהוא יכול להתגורר בשטח מגורים קטן יחסית לגודלו. עם זאת, הוא מעדיף בית עם חצר גדולה הסגורה הרמטית עם חומה שגובהה מטר וחצי לפחות. זהו זן טריטוריאלי, ולכן עליו ללמוד גבולות.

כמו כל כלב, גם גורי הרועה הקווקזי הם לעסנים לא מבוטלים של חפצים בבית או בחצר, אך בשל גודלם והלסתות החזקות שלהם הם בהחלט יכולים לגרום נזק רב, ולכן חשוב לנתב את יצר הלעסנות לטובת עצם לעיסה ייעודית לגורים, וכמובן לחנך את הגור באמצעות מאלף ולדאוג שהגור יהיה עסוק בפעילות רבה ומתאימה לגילו כדי לפרוק לו אנרגיה כדי למנוע תופעה של לעסנות, חפרנות, הרס והתנהגות לא רצויה אחרת

הרועה הקווקזי צריך לבלות זמן רב בבית ובחוץ עם משפחתו האנושית כדי לפתח עמם קשר טוב ובריא, וכמובן שמקום המחייה העיקרי של הפרסה הוא בתוך הבית עם בני המשפחה ולא בחצר. אם בכל זאת הקווקזי מבלה שעות רבות בחצר, חשוב לתת לו תשומת לב רבה במשך היום, ובשום פנים ואופן, כמו לגבי כל כלב אחר, אין לקשור אותו בשרשרת כשהוא בחצר, שכן זה לא רק אכזרי, אלא זה יכול גם להביא לתוקפנות ולהתנהגות הרסנית.

הפרווה של הרועה הקווקזי מגיעה בגוון אפור, קרם, בהיר או אדמדם, שזוף שזוף או אדמדם, ולבן, כמו גם ברינדל, פייבלד (טלאים גדולים בשני צבעים או יותר), ולבן עם טלאים אפורים. פרווה שחורה, שזופה או חומה לחלוטין איננה רצויה ויש להיזהר ממי שטוען שצבעים אלו הם “נדירים”.

הידעתם? נקבות הרועה הקווקזי ממליטות רק פעם בשנה ולא פעמיים כמו בשאר הגזעים.

רועה קווקאזי עם גורים

ההיסטוריה של הרועה הקווקזי

ההערכה היא שהרועה הקווקזי קיים כבר למעלה מ -2,000 שנה, ונראה שהוא קשור למסטיף הטיבטי או לרועה האנטולי. הכלבים הגדולים והמדובללים הללו שמרו על עדרים מפני טורפים, כמו גם על בעליהם ועל רכושם, בעיקר באזורים של דרום רוסיה.

בשנת 1990, זוג ממוצא אוהיו, סטייסי וראסל קובין, ייבא לארצות הברית את האובצ’ארקים הראשונים, והקימו את מועדון הרועה הקווקזי של אמריקה שנה לאחר מכן. ה-AKC הכיר בגזע בשנת 1995, ובשנת 2010 פורסם התקן הרשמי של הגזע ב-FCI.

רועה קווקזי – אופי והתנהגות

הרועה הקווקזי הוא גזע שנועד לשמור ולהגן על הרכוש והבעלים בשטח בו הוא חי. למרות שיש לו חוסר אמון מולדת בזרים, הוא עדין כלפי אנשים שהוא מכיר. הרועה הקווקזי נאמן להפליא למשפחתו – אך קנאי להגנתם. עם זאת, כאשר אין ממה להגן, הוא נינוח ומביע יחס מתוק לאהוביו.

הרועה הקווקזי הוא כלב אינטליגנטי ובעל אופי עצמאי, לכן עליכם לאלף אותו בסבלנות, בתקיפות ובעקביות, אך לעולם אל תשתמשו במילים קשות או בטכניקות הכוללות הכאת הכלב באמצעות הידיים.

בסולם של 1 עד 5, הרועה הקווקזי מדורג 2 על היותו ידידותי לילדים, כך שיש לנקוט משנה זהירות כאשר חושפים את הרועה הקווקזי לילדים. עם זאת, יש לחשוף את הרועה הקווקזי בצורה מבוקרת לילדים כבר מהיותו בגיל צעיר כדי למנוע התנהגות לא רצויה כלפיהם בהיותו בוגר, וניתן לעשות זאת על ידי כך שהילדים יעזרו להאכיל אותו, לטפח אותו, ולשחק אתו, כך שהוא ילמד שהם חלק מהמשפחה. יש לעודד גם ילדים של שכנים לשחק עם הגור, וגם זאת בצורה מבוקרת. בעזרת אימונים והשגחה נאותה, הפרסה יכולה להסתדר היטב במשפחה עם ילדים, אך חשוב לזכור שמדובר בכלב עצמתי שבקלות בהתנהלות רגילה יכול להפיל פעוט.

הרועה הקווקזי עשוי להסתדר עם חיות מחמד אחרות אם הוא יגדל איתם מהיותו גור, וגם זאת כל עוד הם נותנים לו את הכבוד המגיע לו וכל עוד בעלים אסרטיבי ומיומן מנהל את מערכת היחסים הזו. עם זאת, שים לב כי לגזע זה ציון 2 (בסולם של 1 עד 5) בקריטריון של ידידותיות כלפי כלבים אחרים, והוא מקבל את אותו ציון נמוך על היותו “ידידותי לחתולים”. משום שהרועה הקווקזי עלול להיות אגרסיבי כלפי כלבים אחרים, זה לא יהיה חכם במיוחד לגדל הרועה הקווקזי עם כלב אחר מאותו המין או עם אותה מנטליות של “מאצ’ו”, אלא אם כן אתם מיומנים מאוד בגידול שכזה ומלווים על ידי מאלף מקצועי.

 רועה קווקאזי בשלג

חשוב לדעת:

לא משנה כמה נחמד וחביב נראה גור הרועה הקווקזי שרכשתם מהמגדל, הוא בהחלט יכול לפתח רמות שונות תוקפנות כלפי אנשים ובעלי חיים אחרים, נביחות, חפירות באדמה בחצר והתנהגויות לא רצויות אחרות אם הוא משועמם, לא מאולף או לא מפוקח.

התחל לאלף את הגור שלך כמה ימים לאחר הגעתו הביתה. זה אומר כבר בגיל שמונה שבועות. המתנה באילוף תגדיל את הסיכויים לקבל כלב עקשן וקשה לאילוף. התחילו את החשיפה לכלבים, חתולים, ילדים, רעשים, סביבה חדשה ואנשים זרים לאחר מספר ימים בודדים בו הגור הגיע אליכם. עשו זאת תחילה בביתכם או החצר ביתכם עד שהגור ישלים את כל חיסוני החובה שלו, ורק אח”כ צאו והפגישו את הגור עם סביבה וכלבים חדשים.

ואולי הכי חשוב:

שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה מבית גידול מוכר של גזע הרועה הקווקזי המפוקח על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

רועה קווקזי – בריאות

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לכלבנות בודקים את כלבי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות, ומרביעים רק את הכלבים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים שגם כלבים החולים במחלה שברוב המקרים הכלבים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל כלב בריא.

הרועה הקווקזי הוא בדרך כלל בריא, אך הגזע תופעות של דיספלציה של הירך ןקטרט יכולות להופיע.

ואל לנו לשכוח את אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בעולם: ההשמנה. שמירה על הרועה הקווקזי במשקל המתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגן על הבריאות הכללית שלו, ובכך להבטיח כלב בריא לכל החיים.

רועה קווקזי – טיפוח

לרועה הקווקזי פרווה כפולה המורכבת מפרווה תחתונה ומפרווה עליונה. הפרווה התחתונה רכה למגע ויפה, ואילו שערות הפרווה החיצונית הן ארוכות וגסות. הפרווה של הרועה הקווקזי יכולה להיות ארוכה, בינונית או קצרה. לכלבים בעלי פרווה ארוכה יש רעמה המקיפה את הצוואר, כמו גם נוצות נרחבות ברגליים האחוריות ועל הזנב, שנראה עבה ומרופד. לכלבים עם פרווה באורך בינוני אין רעמה גדולה במיוחד, ויש להם פחות נוצות בשאר חלקי הגוף. לבעלי הפרווה הקצרה (שהם הסוג הפחות נפוץ) אין רעמה או נוצות.

כדי לשמור על בריאות הפרווה הכפולה של הרועה הקווקזי, הברישו אותה היטב עד פעמיים בשבוע. פעם בשנה משיל הרועה הקווקזי את פרוותו בכבדות, ובמהלך תקופה זו אמבטיות חמות והברשה תכופה יעזרו לפרווה הישנה לנשור מהר יותר, ובכך יפחיתו את כמות השיער שתהיה על הרצפה, הרהיטים והבגדים שלכם. כל השאר זה טיפול שגרתי: נקה את אוזניו וקצץ את ציפורניו לפי הצורך.

 

המועדון הישראלי לכלבי צאן ומרעה – ההתאחדות הישראלית לכלבנות

מקדמי הגזע – רועה קווקזי

מאיר דרעי

052-2662163

meird5541@gmail.com

שלום שמעוני

050-6886686

shalom150786@gmail.com

 

בתי גידול/מגדלים

המרכז הישראלי לכלבים מתועדים: ישראל דוגסלייף / work on work / בית ארז

 

 

תכונות אופי:

Icon נשירה
Icon מתאים לשמירה
Icon דורש בעלים מנוסה ואסרטיבי

תכונות

מתאים למגורים בדירה
מתאים לבעלים לא מנוסה (כלב ראשון) ופחות אסרטיבי
רמת רגישות של הכלב
מסוגלות להישאר לבד
התמודדות עם מזג אוויר קר
התמודדות עם מזג אוויר חם
הבעת חיבה לבני המשפחה
צרכים חברתיים
מתאים באופן יוצא מהכלל לילדים
ידידותי לזרים
טריטוריאלי
יכולת שמירה
ידידותי לכלבים אחרים
ידידותי לחתולים
רמת נשירה
רמת הזלת ריר
קל לטיפוח (בעיקר פרווה)
נטייה להשמנה
גודל
קל לאילוף
רמת השימוש בפה
יצר טרף
נטייה טבעית לנבחנות
נטייה טבעית לשוטטות
רמת אנרגיה
רמת נמרצות
רמת ההפעלה הנדרשת
נטייה טבעית למשחק

מודעות.

מאמרים שיכולים לעניין אותך.

דילוג לתוכן