html5-dom-document-internal-cdata]]>

שיצו למכירה I כלבי שיצו למכירה מתועדת בפיקוח מלא - פטפיינדר
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

שיצו.

בית > מידע גזעים > שיצו

שיצו

שיצו

שי-צו Shih Tzu

שייך לקבוצת כלבי הטוי/כלבי לוויה קבוצה 9

תוחלת חיים ממוצעת: 10-18 שנים

גובה ומשקל: גובה עד 27 ס”מ, משקל 4.5-8 ק”ג

רקע כללי

השי-צו הוא כלב שמקורו בטיבט (הטיבטים האמינו שהשי-צו הוא העתק זעיר של אריה הקשור למיתולוגיה הבודהיסטית), וההגייה הנכונה של שמו היא: “שיד-זו”. השי-צו לרוב נקראים גם “כלבי חרצית” בשל האופן שבו שיערם צומח מהאף ומסביב הפנים לכל עבר.

השי-צו היה הכלב המוערך של קיסרי סין, והוא אינו מוצא שום סיבה שהסטטוס שלו ישתנה גם היום, אך הנחתו כי העולם מסתובב סביבו יכולה לעיתים רחוקות להיות מלווה ביהירות. השי-צו הוא כלב שבהחלט אוהב לשבת על הברכיים ולהתפנק, וללא ספק זהו אחד הגזעים המתוקים יותר מגזעי הטוי ואחד הפופולריים ביותר (אם לא הפופולרי ביותר בישראל).

השי-צו הם לא כלבי שמירה, הם לא צדים ולא חופרים מנהרות באדמה, אבל מאוד יתכן שהוא יחזיר כדור שזרקת לו, אם בא לו. כלבים אלו מיועדים לעשות דבר אחד עיקרי, ואותו הם עושים טוב: הם כלבי לוויה שמעניקים המון אהבה לעולם ויודעים איך להוציא ממך אהבה וטוב. רק במקרים חריגים הם ינבחו להתריע אם מישהו זר מגיע לפתח הבית, וברגע שמי שזה לא יהיה ייכנס פנימה, יש סיכוי טוב שהכלב שלך יאהב את האדם וישתעשע עמו כל עוד אתה בסביבה, מכיוון שהשי-צו הוא גזע שבוטח בד”כ באחרים.

השי-צו הם כלבים אינטליגנטים שאוהבים ללמוד. הם יהיו תלמידים טובים בשיעורי אילוף לפקודות משמעת בסיסיות. ייתכן וייקח להם קצת יותר זמן במהלך האימונים, אך עקביות וחיזוקים חיוביים יעשו את העבודה.

השי-צו מתאים מאוד לדירה שכן הוא לא דורש מרחבים גדולים למחייה ולא דורש שטח גדול לפעילות. טיולים קצרים בשכונה או העיר יכולים בהחלט להספיק לשי צו. וכמו שהשי-צו הוא כלב שמתאים לדירות, הוא באותה מידה יתאים גם לחוות ובתי קרקע. למעשה, השי-צו יסתגל לכל סוג של מגורים שתספק לו, אך הוא בשום פנים ואופן לא יכול לחיות בחוץ, שכן השי-צו הוא כלב קטן מדי הרגיש לחום ולקור, והוא חייב לשהות בסביבת בני משפחתו האנושית.

השי-צו מגיע במגוון צבעים: זהב ולבן, אדום ולבן, מסכה שחורה וזהב, שחור ולבן, כסף ולבן ועוד מגוון רחב של צבעים.

כלבי שי צו

ההיסטוריה של השי צו

אנשים נוטים להתבלבל בין גזע הלאסה אפסו לגזע השי-צו, אבל בין שני הגזעים ישנם כמה הבדלים מאוד ברורים. השורשים של גזע זה נמצאים בטיבט אך למעשה הגזע התפתח בסין, שם כלבים מסוג זה חיו באימפריה הסינית בארמונות. סין הפכה לרפובליקה בשנת 1912 ולאחר מכן מצא גזע זה את דרכו למערב, למרות שהשי-צו הראשון שנרשם בבריטניה היה בשנת 1931 (השי-צו הוכר כגזע נפרד מגזעים מזרחיים אחרים ובשנת 1934 הוגדר כגזע נפרד על ידי ההתאחדות הכלבנית). ההבדל הבולט הינו בגודל בין שני הגזעים (הלאסה גדול יותר) ובמבנה הפנים (ללאסה אף ארוך יותר).

מעט ידוע על מקורותיו של השי-צו, אך בדיקה גנטית מגלה לנו שהוא אחד הגזעים הקדומים ביותר שקיימים. נהוג לחשוב שמקורו בטיבט, שגדל על ידי לאמות טיבטיות, כהעתק של האריה הקשור למיתולוגיה הבודהיסטית. הוא הקטן מבין הגזעים הטיבטיים, והוא נודע בזכות הפרווה והזנב שלו שמתעקל בגב. השי-צו שימש ככלב לוויה לנזירים, ובזכות היותו כלב קטן ומאושר הוא היה מושא למיתוסים שונים. אחת האמונות גורסת כי מדובר בגלגולים של אלים ואילו אחרות גורסות שהשי-צו נשאו את הנשמות של הלאמות שעדיין לא הגיעו לנירוונה שהיא התעלות של התשוקה האנושית.

הלאמות נתנו את השי-צו כמחווה לשליטים הסינים, ובחצר הקיסרית הסינית הם קיבלו את השם שי צו, כלומר “אריה קטן” או “כלב אריות.” הסינים העניקו לשי-צו שם נוסף – כלב חרצית – מכיוון שהשיער על הפנים צומח לכל הכיוונים כמו עלי כותרת של הפרח.

בסין השי-צו גודל למראה מסוגנן, והסינים אף כתבו “מתכון” דמיוני ליצירת גזע השי צו: “קצת אריה, כמה כפיות של ארנב, כמה אונקיות של חתול ביתי, קורטוב של בלרינה, קמצוץ זקן (סיני), מעט קבצן, כף של קוף, מעט דובי וכל השאר ממוצא טיבטי וסיני. ”

ההתאחדות הכלבנית של פקין (כיום בייג’ינג), אשר כתבה את תו התקן לגזע השי-צו תיארה אף היא את השי-צו באופן פיוטי: “ראש אריה, פניו העגולות כשל הינשוף, עיניו הדרקוניות כעיני הדרקון, לשונו סגלגלה כשל עלה כותרת של פרח האדמונית, פה של צפרדע, שיניים כמו גרגרי אורז, אוזניים כמו עלי כף יד, פלג גוף עליון כשל דוב, גב רחב כשל נמר, זנב של פניקס, רגלי פיל, בהונות כמו רכס הרים, פרווה צהובה כמו של גמל ותנועה של דג. ”

ממה שידוע לאחר סיום השלטון הקיסרי בסין נעלם גזע השי-צו משום שהוא זוהה עם השלטון הקיסרי, אך למרבה המזל כמה מהם הוצגו לזרים ובמיוחד לגנרל דגלאס וליידי בראונריג. הם ואחרים לקחו חלק מכלבים אלו לאנגליה, כך שניתן לומר שכל השי-צו המודרני הוא צאצא של ארבעה עשר כלבים בלבד.

מלחמת העולם השנייה קטעה את התפתחות גזע באנגליה, אך גזע זה המשיך לשגשג בשנות החמישים והשישים. כיום השי-צו פופולרי בכל העולם בזכות אופיו הנאמן, העדין והעליז.

שי-צו – אופי והתנהגות

לא משנה מה תעשה, השי-צו תמיד יהיה מוכן להיות שם אתך. הוא מוכן לכל דבר והוא בהחלט אינו תובעני ואינו מתוח – מה שהופך אותו לבן לוויה נהדר. אם אתה נוהג לעשות פעילות יומיומית כמו לנקות את הבית, השי-צו ישב לידך ויצפה בך תוך הפגנת סולידריות. אם אתה צופה בטלוויזיה, גם הוא גם יצפה. אם אתה משחק, גם השי-צו ישחק. אם אתה עייף, הוא ילך אתך בכייף למיטה לתפוס תנומה. לא אכפת לו מה תעשה כל עוד הוא עושה את זה אתך. כשהוא נשאר לבד עם הצעצועים שלו יש סיכוי רב שתמצאו את השי-צו שלכם מבדר את עצמו, ולא אכפת לו אם אתה עובד כל היום כל עוד אתה חוזר אליו הביתה ומעניק לו אהבה.

שי-צו נוטים לאהוב כלבים וילדים. הם נהנים לשחק והם יכולים להיות כלבי טיפול נהדרים. חלקם אוהבים חתולים וחלקם לא; נראה שזו לגמרי העדפה אינדיבידואלית ולא תכונת גזע.

השי-צו הוא גור שובב, ולפעמים שובב מדי. הוא יכול לגנוב את הנעליים שלך, וייתכן שהוא ירצה לרדוף אחריך אחרי שתבין שהוא גנב לך אותם ותיקח אותם בחזרה. מצד שני, אם הוא באמת רוצה אותם, הוא בהחלט עלול להחביא אותם. בהיותו בוגר השובבות הינה ממנו והלאה.

גזעי טוי יכולים בקלות להפוך לבררנים באוכל, אך לעיתים קרובות בעיה זו נוצרת באופן לא מכוון דווקא על ידי האנשים. אל תיתן לשי-צו שלך להיות בררן, תן לו זמן להסתגל למה שהוא אמור לאכול והשתדל שלא לתת לו אוכל אחר כדי לצמצם את תופעת הבררנות.

השי-צו יכול להיות כלב עקשן, אבל זה ממש לא סימן ההיכר של הגזע. יתכן שהוא לא יתלהב כמוך משיעורי האילוף והחינוך, וזה בהחלט תהליך שדורש קצת סבלנות, זמן והתמדה כדי לרתום אותו באופן מלא לתהליך. השי-צו יכול להיות נהדר בתרגילי זריזות, ולכן הוא בהחלט יכול ללמוד לבצע פקודות. הליצן הקטן והנמרץ הזה בטוח בעצמו ואולי הוא בעל חשיבות עצמית מוגזמת, אבל זה די צפוי לנוכח הרקע הקיסרי שלו.

ישנם כלבי שי-צו שעלולים ללעוס חפצים שונים בבית, לקפוץ על אנשים, או ללקק את עצמם באופן מוגזם. השי-צו מרגיש וחושב שהוא כלב גדול גדול ואחראי, והוא יכול לנהום על כלבים שגדולים ממנו בהרבה, ואף לנהום כדי להגן על האוכל או הצעצועים שלו אם לא ילמדו אותו לשחק יפה ולשתף.

חשוב לדעת: לא משנה כמה נחמד וחביב גור השי-צו שרכשתם מהמגדל, הוא בהחלט יכול לפתח רמות שונות של נביחות, חפירות באדמה בחצר והתנהגויות לא רצויות אחרות אם הוא משועמם, לא מאולף או לא מפוקח.

 

התחל לאלף את הגור שלך כמה ימים לאחר הגעתו הביתה. זה אומר כבר בגיל שמונה שבועות. המתנה באילוף תגדיל את הסיכויים לקבל כלב עקשן וקשה לאילוף. התחילו את החשיפה לכלבים, חתולים, ילדים, רעשים, סביבה חדשה ואנשים זרים לאחר מספר ימים בודדים בו הגור הגיע אליכם. עשו זאת תחילה בביתכם או החצר ביתכם עד שהגור ישלים את כל חיסוני החובה שלו, ורק אח”כ צאו והפגישו את הגור עם סביבה וכלבים חדשים.

ואולי הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה מבית גידול מוכר של גזע השי-צו המפוקח על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

שי-צו בריאות

השי צו סובל מרוב מהבעיות הבריאותיות המשותפות לכלבים זעירים ויש לו כמה בעיות בריאות ספציפיות משלו. מנשך השיניים הרצוי אצל השיצו הוא 6 שיניים למעלה ו-6 למטה, אך בשל היותו בעל מנשך הפוך ישנו חשש לפגיעה בשיניים החשופות. חשוב לדעת ששיניו של השי-צו גדלות מעט מאוחר יותר מגזעים אחרים, ולעתים קרובות הן נושרות מוקדם יותר מגזעים אחרים.

עיניהם של השי-צו בולטות והן יכולות להישרט או להיפצע בקלות, והם מועדים לבעיה של יובש כרוני בעין.

הנשימה שלהם עשויה להיות מחרחרת ומלווה בצפצופים שהופכים לפעמים לבעיות נשימה משמעותיות.

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לכלבנות בודקים את כלבי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות, ומרביעים רק את הכלבים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים שגם כלבים החולים במחלה שברוב המקרים הכלבים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לכלבנות וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל כלב בריא.

חשוב לזכור שבשל היות השי-צו גזע פחוס הרי שהוא רגיש לחום, ולכן אסור בשום מקרה להשאיר אותם בחוץ ביום חם, או בבית ללא מיזוג אוויר.

ואל לנו לשכוח את אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בעולם: ההשמנה. שמירה על השי-צו במשקל המתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגן על הבריאות הכללית שלו, ובכך להבטיח כלב בריא לכל החיים.

שי-צו טיפוח

פרווה מטופחת ומבריקה של שי-צו בצבע זהב לבן יכולה לגרום כמעט לכל אדם להתאהב בו מידית, אבל אם לקיסרי סין היה ככל הנראה צבא שלם של משרתים שלא עשה דבר מלבד לסרק את כלביהם, אז כדאי שתדעו שאפילו יום אחד בלי טיפוח הפרווה הזו יכול להפוך את פרוות השי-צו לפרועה ביותר.

את הפרווה הארוכה והמוכרת של השי-צו אנו נראה בעיקר בזירת התצוגה של תחרויות הכלבים; רוב בעלי השי-צו יגדלו כלב בעל פרווה שקוצרה באופן מקצועי במספרת כלבים אחת לחודשיים בערך, ויש חלק מבעלי השי-צו שעושים זאת בעצמם בעזרת מספריים (קשים) או מכונת תספורת מקצועית. שמירה על השי-צו לא רק יפה ונטול קשרים ו”רסטות” אלא גם נטול בעיות עור מחייבות לעיתים קרובות טיפוח מקצועי קבוע כמו גם סירוק יומיומי בבית.

גורים רבים של שי-צו המתקרבים לגיל 7-8 חודשים מתחילים לגדל פרווה תחתונה; במהלך תקופה זו רבים חושבים כי יש לכלבם נשירה, אך חשוב להבהיר כי מדובר בשיער שלא טופח כהלכה ולא סורק, למעשה לא מדובר בנשירה (לשיצו יש שיער ולא פרווה) ולכן חשוב לסרק את הכלב כדי להסיר את הפרווה אך חשוב מאוד להמשיך ולסרק את הגורים מדי יום, אם לא לעתים קרובות יותר, גם במהלך תקופת “הנשירה”. למרבה המזל זוהי “נשירה” שנמשכת כשלושה שבועות בלבד.

לאחר תקופת הנשירה הקיצונית קל יותר לטפל בפרווה. תדירות סירוק השי-צו לאחר תקופת הנשירה תלויה מאוד במרקם הספציפי של הפרווה של הכלב שלכם. חלקם זקוקים לסירוק יומיומי, וחלקם זקוקים לכך רק פעם בשבוע.

אין בעיה לרחוץ את השי-צו שלך בתדירות גבוהה ככל שתרצה, אך חשוב מאוד להקפיד לסרק את כל הקשרים והסבכים לפני שתרחץ אותו, אחרת הם יתהדקו כאשר הם יירטבו. בתום הרחצה יש לייבש את הפרווה ביסודיות באמצעות “פן” כדי למנוע מהשי-צו שלך להצטנן.

מומלץ לסרק את השפם של השי-צו ואת שיער הקרקפת מדי יום, וכדאי לדעת שלכלבלב יהיה מספיק שיער שיגיע עד הברך כאשר הוא כבן 5 חודשים. השתמשו בגומיות לטקס כדי לקשור את שיער הפדחת, שכן גומיות רגילות עלולות לשבור את השיער.

כל השאר זה טיפול בסיסי. גש לווטרינר שיגזור את ציפורני הרגליים כל כמה שבועות לפי הצורך, ציפורניים ארוכות יכולות להיתפס בדברים ולהיתלש, מה שיגרום לכאב רב ולדימום. צחצחו את השיניים לעיתים קרובות במשחת שיניים ייעודית לשם שמירה על בריאות השיניים. כדי לשמור על ניקיון הקצה האחורי, דאג לחתוך את הפרווה סביב פי הטבעת.

התוכן באדיבות הגב’ שרה אפרתי מהמרכז הארצי לכלבים מתועדים: ישראל דוגסלייף / work on work / בית ארז

 

החוג הישראלי לכלבים זעירים – ההתאחדות הישראלית לכלבנות

יעלה שינגוט מטפחת הגזע של השיצו טלפון 050-4060048 [email protected]

 

בתי גידול/מגדלים

המרכז הישראלי לכלבים מתועדים: ישראל דוגסלייף / work on work / בית ארז

 

תכונות אופי:

Icon היפואלרגני
Icon מתאים לדירה
Icon ידידותי לילדים
Icon קל לאילוף

תכונות

מתאים למגורים בדירה
מתאים לבעלים לא מנוסה (כלב ראשון) ופחות אסרטיבי
רמת רגישות של הכלב
מסוגלות להישאר לבד
התמודדות עם מזג אוויר קר
התמודדות עם מזג אוויר חם
הבעת חיבה לבני המשפחה
צרכים חברתיים
מתאים באופן יוצא מהכלל לילדים
ידידותי לזרים
טריטוריאלי
יכולת שמירה
ידידותי לכלבים אחרים
ידידותי לחתולים
רמת נשירה
רמת הזלת ריר
קל לטיפוח (בעיקר פרווה)
נטייה להשמנה
גודל
קל לאילוף
רמת השימוש בפה
יצר טרף
נטייה טבעית לנבחנות
נטייה טבעית לשוטטות
רמת אנרגיה
רמת נמרצות
רמת ההפעלה הנדרשת
נטייה טבעית למשחק

מודעות.

מאמרים שיכולים לעניין אותך.

דילוג לתוכן