אביסיני למכירה - פטפיינדר
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

אביסיני.

בית > מידע גזעים > אביסיני

אביסיני

אביסיני

אביסיני Abyssinian

מידע כללי

מקורו של החתול האביסיני מלא מסתורין. יש הסבורים שאבותיו היו החתולים הנערצים על המצרים במצרים העתיקה. עם אוזניו הגדולות ועיני השקד שלו, האביסיני אכן דומה לפסלים וציורים של חתולים שנמצאו בקברים ומקדשים מאותה התקופה.
האביסיני הוא חתול אתלטי, אינטליגנטי ואנרגטי. גופו שרירי, זנבו ארוך, והוא מזכיר מעט במראהו אריה הרים קטנטן. פרוותם משיית ובעלת דוגמת צבע ייחודית.
האביסיני תמיד יטפס לפינה הגבוהה ביותר בבית, ממנה יוכל להשקיף על הדיירים ולהשגיח. הוא אוהב מאוד לשחק ולהיות “במרכז העניינים”. חייבים לספק לו גירויים ואמצעים לפריקת אנרגיה, אחרת הוא עלול להשתעמם. עודף אנרגיה ושעמום הם שילוב מסוכן, שעלול לגרום לאביסיני להמציא לעצמו בידור משלו- והתוצאה עלולה להיות כאוטית. ניתן לספק לאביסיני בידור בעזרת חתול נוסף, צעצועים (ניתן אפילו ללמד אותו טריקים!), מתקני טיפוס מגוונים והרבה תשומת לב אנושית.

תמונה זו באדיבות בית הגידול של אביסיני  Cudeso

ההיסטוריה של החתול האביסיני

האביסיני הוא אחד מגזעי החתולים הותיקים ביותר, אך לא ידוע בוודאות מהו מקורו.
יש החושבים שאבותיו של האביסיני הגיעו מאביסיניה (כיום אתיופיה), ונקרא על שם מדינה זו. אחרים סבורים שמקורו של הגזע בחופי האוקיינוס ההודי ובחלקים של דרום-מזרח אסיה; מחקרים גנטיים עדכניים מראים שייתכן שהחתול האביסיני של ימינו הינו צאצא של חתולים ממין המצוי באיזורים אלה.
הסיפור הנודע ביותר אודות מקורו של החתול האביסיני הוא שאבות אבותיו היו החתולים המקודשים שסגדו להם במצרים העתיקה. ואכן, החתולים האביסיניים מזכירים במראם את החתולים שניתן למצוא בציורים ופסלים מאותה העת; אך הדבר נכון גם לחתול הבר האפריקאי (Felis silvestris lybica)- המין שידוע שנהגו לחנוט במצרים העתיקה, ושמומחים מאמינים שממנו נוצרו כל החתולים המבוייתים.

חתול אביסיני למכירה

תמונה זו באדיבות בית הגידול של אביסיני  Abycatil

 

יהיה מקורו של הגזע האביסיני אשר יהיה, הפעם הראשונה שבה חתול מגזע זה הוצג בתערוכה מודרנית הייתה בשנת 1971 בקריסטל פאלאס שבלונדון.
החתול האביסיני זכה באותה התערוכה במקום השלישי מבין כ-160 חתולים- עובדה המעידה על כך שאפילו כשהגזע היה בחיתוליו, חובבי חתולים ידעו להעריך את יופיו וחינניותו.

שני חתולים אביסיניים הגיעו מאנגליה לאמריקה בתחילת המאה ה-20, והוצגו לראשונה בשנת 1909. למרות זאת, האביסינים שהפכו למייסדי הגזע כפי שהוא מוכר כיום בדרום אמריקה יובאו מבריטניה לאמריקה בשנות ה-30. באותה העת החל ריבוי פעיל של חתולים אביסינים. הגזע צבר פופולאריות ככל שחובבי חתולים התוודעו ליופיו של הגזע, והיכולות האקרובטיות המרשימות שלו. כיום, האביסיני הוא אחד מגזעי החתולים קצרי-השיער הפופולאריים ביותר.

חתול אביסיני – אופי והתנהגות

הגזע האביסיני אינו מתאים למי שמחפש חתול “דקורטיבי” שיחמיא לשטיח החום בסלון, או למי שמחפש חתול שנהנה כשמרימים אותו ומתכרבלים איתו.
האביסינים הם חתולים אמיצים, סקרנים ומלאי חיים. כשמנסים לרסן אותם, האביסינים נוטים להפוך למתאבקים פרוותיים שמפגינים יותר “מרפקים” מהרגיל.

למרות זאת, אין להסיק מכך שהאביסינים הם חתולים אדישים או מתנשאים. מדובר בבני לוויה שופעי חיבה, נאמנים ואוהבים. האביסינים הם פשוט לא חתולים לכרבולים; הם יעדיפו לשבת לצדכם, במקום עליכם. הם יעקבו אחריכם מחדר לחדר וישגיחו עליכם ועל מעשיכם. בעוד שאביסינים יכולים לבדר את עצמם בשמחה, הם הכי מאושרים כאשר הם יכולים להיות מעורבים בכל היבט של חייכם- ובעיקר בזמן ארוחת הערב. למעשה, הם ישמחו להודיע לכם כאשר הגיע זמן הארוחה.
האביסינים יבצעו תעלולים שיבדרו אותם ואתכם. תכונה זו זיכתה אותם בתואר “הליצנים של ממלכת החתולים”. הם יתפסו טרמפ על כתפיים של אנשים, יזחלו תחת סדינים, וישבו לידכם ויגרגרו כמו משוגעים רגע לפני שירוצו באמוק לצוד פרפרים דמיוניים, או יקפצו לראש הארון הגבוה ביותר בבית.
האביסיניים הם אתלטים מטבעם, ואף חדר או ארון סגורים אינם בטוחים מפניהם ומפני כפותיהם המיומנות ומוחם הסקרן.
האביסינים נוטים להיות שקטים, למרות רמת האנרגיה הגבוהה מאוד שלהם. למרות שאינם מייללים הרבה, הם מגרגרים בהתלהבות רבה- שוב, בעיקר לקראת זמן ארוחת הערב.

 

תמונה זו באדיבות בית הגידול של אביסיני  Cudeso

 

אם אתם הולכים להיות מחוץ לבית כל היום, ספקו לאביסיני חבר חתולי שיארח לו לחברה, וימנע ממנו להסתבך בצרות לא רצויות כתוצאה משעמום.
אם אתם גם עובדים כל היום וגם נוטים לצאת בלילות- מומלץ שתבחרו בגזע רגוע יותר, שזקוק לפחות חברה וגירויים.

חתול  אביסיני – בריאות

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לחתולים בודקים את חתולי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות, ומרביעים רק את החתולים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים כך שגם חתולים החולים במחלה ברוב המקרים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לחתולים וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל חתול בריא.

לאביסינים נטייה לבעיות גנטיות מועטות, אך כמו בן דודם ארוך-השיער החתול הסומלי, יש להם נטייה לצבור אבנית ופלאק בשיניים, ולפתח דלקות חניכיים. בהיעדר טיפול, דלקת חניכיים יכולה לגרום לאובדן שיניים, רקמת חניכיים ועצם, שיפגמו באיכות חייו של החתול.

בקווי דם מסויימים של אביסינים נמצאו מחסור ב-PK, ואמילוידוזיס כלייתי (Renal amyloidosis)- מחלה תורשתית שיכולה לגרום לכשל כלייתי. לכן, ישנם מגדלים שעורכים בדיקות סקר למחסור ב-PK; מומלץ לברר עם בית הגידול האם הוא עורך בדיקות שכאלה.

חתול אביסיני – טיפוח

לצבע פרוותו של החתול האביסיני קוראים “Ticked” או “אגוטי”. צבע פרווה ייחודי זה נובע משילוב של כמה צבעים בכל שערה: הצבע הבהיר יותר (“צבע הבסיס”) נמצא בבסיס השערה, ולאורכה של כל שערה ישנן טבעות של צבע כהה יותר שעומד בניגוד לצבע הבסיס. השערה מסתיימת בקצה כהה. פרוותו של האביסיני קצרה ומשיית, ולא דורשת טיפוח רב. הברשה שבועית לטיפוח הפרווה והסרת שיער מת, בעיקר בעונות המעבר, תספיק לו.

תוכן זה נכתב באדיבות מור שלזינגר

 

בתי גידול מתועדים

Abycatil

Cudeso

 

 

תכונות אופי:

Icon מתאים לדירה
Icon ידידותי לילדים
Icon קל לאילוף

מודעות.

לא נמצאו מודעות רלוונטיות לגזע הנבחר

מאמרים שיכולים לעניין אותך.

דילוג לתוכן