במבינו למכירה - פטפיינדר
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

במבינו.

בית > מידע גזעים > במבינו

במבינו

במבינו Bambino

תוחלת חיים 9-15 שנים בממוצע

משקל: 2-4 ק”ג

מידע כללי

הבמבינו הוא גזע נסיוני חדש שנוצר כתוצאה מהכלאה של הספינקס חסר השיער והמאנצ’קין קצר הרגליים. התוצאה נראית כמו חתול ספינקס קטנטן ובעל רגליים קצרות במיוחד. הוא יכול להיות קירח לגמרי, או מכוסה בפרווה קצרצרה המזכירה אפרסק. מדובר בגזע חדש, כך שעדיין לא ידוע הרבה אודותיו.
חתולי הבמבינו הם ידידותיים, חברותיים, שופעי חיבה, אנרגטיים וחובבי משחקים. רגליהם הקצרות לא עוצרות בעדם מלהשתובב ולרוץ כמו כל חתול.

יש המאמינים שהיעדר השיער של הבמבינו הופך אותו לגזע היפואלרגני. למרות שנכון שייתכן שהם יעוררו תגובה אלרגית פחות חריפה מחתולים בעלי פרווה שופעת, אנשים רבים אלרגיים לאנזים המצוי ברוק של החתול, ולא לפרווה שלו. עבור אנשים כאלה, כל חתול עשוי לעורר תגובה אלרגית, ללא קשר לאורך הפרווה שלו.

גזע זה, כמו כל גזע בעל פרווה קצרה במיוחד (או ללא פרווה כלל), רגיש במיוחד לקור ולשמש. לכן, מומלץ לגדל אותו בתוך הבית בלבד. ייתכן אפילו שתצטרכו לדאוג לו לסוודר בחורף!

ההיסטוריה של הבמבינו

פירוש המילה “במבינו” באיטלקית הוא “תינוק”. שם זה ניתן לגזע בגלל גופו הקירח ורגליו הקצרות, המזכירים תינוק, ובגלל נטייתם של חתולים מגזע זה להישאר קטני מימדים גם בבגרות. גזע זה נוצר מהכלאה של גזע הספינקס- בעל הגן הרצסיבי האחראי להיעדר שיער, לבין המאנצ’קין- בעל הגן הדומיננטי האחראי לרגליים קצרות.

ההמלטה הראשונה של הגזע נרשמה רק בשנת  2005 על ידי סטפאני ופאט אוסבורן, כך שמדובר בגזע חדש מאוד- אך הוא צובר פופולאריות רבה.

בשנת 2006 איגוד החתולים העולמי (TICA) הכיר בבמבינו כגזע נסיוני.
הוא עדיין אינו מוכר על ידי איגוד חובבי החתולים (CFA) ואיגוד חובבי החתולים האמריקאי (ACFA).

במבינו למכירה

תמונה זו באדיבות בית הגידול של במבינו Senlano

חתול במבינו – אופי והתנהגות

לבמבינו תכונות רבות המשותפות לשני הגזעים מהם הוא נוצר. יחד עם המראה הייחודי שלהם, אנשים רבים מוצאים אותם למושכים הודות לאופיים שופע החיבה ומלא החיים. הם ידועים בחיבתם למשחקים, ואוהבים להיות מוקפים בחברה.
זהו אינו חתול שכדאי להשאיר לבד לפרקי זמן ארוכים. אם אתם נוטים להיעדר מהבית לחלקים גדולים מהיום- מומלץ לדאוג לבמבינו לחברים.
חתולי במבינו יכולים להתאים גם לבתים עם ילדים עדינים וחיות אחרות, היות והם מאוד חברותיים וידידותיים. הם חתולי משפחה מצויינים, שנהנים באמת מאינטראקציה עם חבריהם האנושיים- ממשחק ועד כרבולים, כך שחובה להקדיש להם תשומת לב ואהבה רבים.

אל תבנו על כך שרגליו הקצרות ימנעו ממנו להגיע למקומות שלא תרצו שיגיע, או לרוץ במהירות ברחבי הבית- למרות רגליו הקצרות, הבמבינו מפתיע באנרגיות שלו וביכולותיו האתלטיות. תצטרכו לדאוג לו לצעצועים ומשחקים רבים שיספקו לו גירוי אינטלקטואלי וימנעו מהבמבינו לפתח בעיות התנהגות הנובעות משיעמום.
חתולי הבמבינו נוטים להיות שובבים ומוחצנים. הם כה משעשע, עד שיש המשווים אותם לקופים קטנים.

 

חתול במבינו למכירה גורים

תמונה זו באדיבות בית הגידול של במבינו Fantastic Paradise

חתול במבינו – בריאות

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לחתולים בודקים את חתולי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות, ומרביעים רק את החתולים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים כך שגם חתולים החולים במחלה ברוב המקרים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לחתולים וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל חתול בריא.

היות והבמבינו הוא גזע כה חדש, עדיין לא ידוע הרבה אודות בעיות תורשתיות האופייניות לו. למרות זאת, ניתן להניח בבטחון יחסי שלבמבינו נטייה לבעיות האופייניות לגזעי הספינקס והמאנצ’קין.

 

חתול במבינו שחור

תמונה זו באדיבות בית הגידול של במבינו Javita

 

בעוד שהיעדר הפרווה של הבמבינו חוסך את הצורך בסירוק, הוא יוצר צרכי טיפוח אחרים הייחודיים לחתולים בעלי פרווה קצרה מאוד (או ללא פרווה כלל).
עורם החשוף הופך אותם לרגישים לקור, ועורם רגיש יותר בפני כוויות חום או קור. הם גם עלולים להיפצע יותר (לדוגמא, בעת משחק עם חתולים אחרים).
לכן, מומלץ שחתול מגזע זה יגדל בתוך הבית בלבד, מבלי לצאת החוצה. דבר זה גם יגן עליו מתאונות פוטנציאליות, הרעלות, פציעות, מחלות וטפילים שהוא יכול להדבק בהם מחיות אחרות המסתובבות בחוץ.
עורם החשוף ומלא הקפלים של חתולי הבמבינו הופך אותם גם לחשופים יותר בפני זיהומי עור. זאת עקב נטייתו של עורם לשמנוניות יתר, וריבוי קפלים בעור שבהם יכולים להצטבר זיהומים ופטריות.

בעיה בריאותית שיכולה להיווצר לכל חתול, אבל תועדה כנפוצה יותר אצל חתולים מגזע מאנצ’קין, היא לורדוזיס (Lordosis); בעיה זו מתבטאת בעמוד שדרה המתעקם כלפי פנים באופן מוגזם, ועלול להפעיל לחץ על איברים פנימיים. במקרים חמורים, הבעיה עלולה אף לגרום למוות.

בעיה מבנית נוספת שיכולה לבוא לידי ביטוי בחתולים מגזע מאנצ’קין הינה פקטוס אקסקווטום (Pectus Excavatum): במצב זה, עצם החזה מתקערת כלפי פנים. מצב זה עלול לפגוע קשות באיכות ותוחלת חייו של החתול, היות והוא עלול לגרום למגוון בעיות, כגון קשיי נשימה, חוסר תאבון ואיבוד משקל.

 

חתול במבינו – טיפוח

היעדר הפרווה גורם בדרך כלל לעורו של הבמבינו להיות הרבה יותר שמנוני מעורם של חתולים בעלי פרווה. זאת היות ואצל חתולים אחרים, הפרווה סופגת חלק גדול מהשמן המופרש מהעור. שמנוניות היתר של העור הופכת את הבמבינו לחשוף יותר לזיהומים בקטריאליים. לכן, הם זקוקים לרחצה קבועה על מנת להסיר עודפי שומן מעורם. עודפים אלה נוטים להיראות כמו לכלוך כהה על גוף החתול.
בעת הרחצה, יש לשים לב במיוחד לאיזורים שנוטים לאגור הפרשות כגון האוזניים, העיניים והציפורניים.

תוכן זה נכתב באדיבות מור שלזינגר

 

 

בתי גידול מתועדים

 

Fantastic Paradise

Javita

SenLano

 

 

תכונות אופי:

Icon היפואלרגני
Icon מתאים לדירה
Icon ידידותי לילדים
Icon קל לאילוף

מודעות.

לא נמצאו מודעות רלוונטיות לגזע הנבחר

דילוג לתוכן