בנגלי למכירה - פטפיינדר
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית מכללת ברושים

בנגלי.

בית > מידע גזעים > בנגלי

בנגלי

בנגלי

בנגלי Bengal

תוחלת חיים: 12-20 שנים בממוצע.
משקל: 2.7-6.8 ק”ג.

מידע כללי

מראשית דרכו של הגזע בשנת 1986, יופיו המלכותי של הבנגלי וקסמו הפראי הפכו אותו לאחד מגזעי החתולים הפופולאריים ביותר. זהו חתול אנרגטי מאוד, אינטליגנטי, פעיל, נאמן ושופע חיבה.

החתול הבנגלי הינו חתול בגודל בינוני-גדול, בעל מבנה גוף שרירי ואתלטי. הגוף מאוזן במראהו, ואף איבר או מאפיין בגופו של הבנגלי לא אמור להיראות מודגש מדי.
הוא מתאפיין בפרווה מפוארת ורכה, בעלת צבעים עשירים ודוגמת חברבורות או פסים בעלת קונטרסט גבוה. במקור הגזע פותח מהכלאה בין חתול הבית וחתול הנמר האסיאתי (Asian Leopard Cat).
הבנגלי הינו גזע החתולים המבויית היחידי שמגיע עם דוגמת חברבורות כמו זו שניתן למצוא על נמרים, יגוארים ואוצלוטים. החברבורות יכולות להיות גדולות או קטנות. אם מדובר בבנגלי בעל דוגמאת פסים- יהיה מדובר בדוגמא משויישת של “מערבולות” או פסים אנכיים. הפסים יהיו כהים בהרבה מצבע הפרווה הכללי של הבנגלי, כך שהמראה שנוצר הוא מרשים ודרמטי במיוחד.

הצבע הפופולארי ביותר של החתול הבנגלי הינו טאבי חום/שחור. זהו תיאור כללי לפרווה שצבעה יכול לנוע בין אפור “קר” לגוונים מלאי חיים של זהב, ברונזה, נחושת או מהוגני, עם נקודות או פסים שצבעם נע בין חום כהה עשיר לשחור חזק.

הבנגלים מגיעים בקשת גוונים נוספת הנקראת בפי מגדלים “שלג” (סנואו- Snow), והיא מזוהה עם צורה מסויימת של לבקנות (אלביניזם). גווני ה”שלג” בבנגלי מצביעים על גנים של סיאמי או בורמזי בעברו של החתול.
במופע השלג צבע הפרווה הינו קרם, שנהב או חום-בז’ בהיר, וצבע הדוגמא ינוע בין חום בהיר לחום שוקולד כהה. צבע העיניים במופע זה יהיה כחול או טורקיז.

צבע נוסף שבו מגיע הגזע הבנגלי הוא כסף. צבע פרוותם של בנגלים כסופים יהיה אפור עד כמעט-לבן, עם דוגמא בגווני אפור כהה עד שחור.

תמונה זו באדיבות בית גידול של בנגלי  Bengal home Cattery

ההיסטוריה של הבנגלי

בשנת 1963, ז’אן ס. מיל הכליאה חתול בית עם חתול נמר אסיאתי- זן של חתול בר קטן, מנוקד וביישן מאסיה. זה היה הנסיון הראשון ליצור חתול מבויית עם אופי של טאבי רגוע וחביב, ומראה של יגואר ננסי.
מאז, מגדלים נלהבים של הגזע מרחבי העולם הצליחו להשיג את המטרה של יצירת חתול בית מתורבת ורגוע יחסית, שנושא בגאווה את דוגמת הפרווה המרשימה של חתולי הג’ונגל.

הבנגלי המודרני הוא צאצא של החתולים שנוצרו על ידי גב’ מיל בתחילת שנות ה-80.

שמו של הגזע נגזר משמו המדעי של חתול הנמר האסיאתי, פריונאילורוס בנגלנסיס (Prionailurus bengalensis).

הגזע התקבל לאיגוד החתולים העולמי (TICA) בשנת 1986, וקיבל הכרה מלאה בשנת 1991.

תמונה זו באדיבות בית גידול של בנגלי  De Eve

חתול בנגלי– אופי והתנהגות

החתולים הבנגלים הם בדרך כלל מלאי בטחון עצמי, סקרנים ונאמנים. הם מסתדרים היטב עם בעלי חיים אחרים כאשר החיברות ביניהם נעשה כהלכה, והם נהנים להיות חלק מהמשפחה.

אלה חתולים פעילים ואנרגטיים ביותר. עם זאת, הם גם מלאי חיבה ומסוגלים להיות “חתולי ברכיים” כשמתחשק להם. זאת למרות שבאופן כללי הבנגלים הכי נהנים לשחק, לרדוף אחרי דברים, לצוד, לטפס ולחקור את סביבתם. הזמן שבו הם נוטים להתכרבל הוא בדרך כלל כשמתחשק להם לנוח. הבנגלי הוא חתול עסוק מטבעו, ולנסות להחזיק אותו במקום אחד כשהוא ב”מצב משחק” מלא- זה כמו לנסות להחזיק מים זורמים!
אפרופו מים- הרבה בנגלים נהנים ממשחק במים, ועשויים להצטרף אליכם בשעה שאתם מצחצחים שיניים או מתקלחים; באופן כללי, הבנגלי תמיד ירצה להיות איפה שאתם. אחרי הכל, שם האקשן נמצא- והבנגלים הם חובבי אקשן גדולים.

תמיד בתנועה, הבנגלים אוהבים לטפס למקומות גבוהים. ניתן לאמן אותם לבצע “טריקים” פשוטים רבים, כגון טיול עם רצועה/רתמה או להחזיר כדורים, בעזרת חטיפים או “קליקר”. אם יש לכם בעיה עם חתול שיקפוץ על רהיטים או יטפס- הבנגלי הוא כנראה לא החתול עבורכם.

חשוב שלא להשאיר חתול בנגלי לבדו לזמן רב מדי. במקרה שעליכם להיעדר מהבית לחלק נכבד מהיום, מומלץ שתהיה בבית חיה נוספת (כגון חתול נוסף או כלב) שתארח לבנגלי חברה.

הבנגלי הוא חתול שמתאים למשפחות או יחידים שנהנים מחתולים שובבים, פעילים, מצחיקים ויפהפיים.

תמונה זו באדיבות בית גידול של בנגלי  De Eve

חתול בנגלי– בריאות

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לחתולים בודקים את חתולי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות, ומרביעים רק את החתולים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים כך שגם חתולים החולים במחלה ברוב המקרים יכולים עדיין לחיות חיים טובים-. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לחתולים וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל חתול בריא.
בעיות בריאותיות שמומלץ להיות ערים להן עם חתול בנגלי הינן:

Hypertrophic Cardiomyopathy- מחלת הלב הנפוצה ביותר בקרב חתולי בית, הגורמת להתעבות שריר הלב. התעבות זו גורמת לאי ספיקת לב, הצטברות נוזלים בחלל הבטן שגורמת לקשיי נשימה, ולבסוף למוות.

מומלץ לערוך בדיקות גנטיות להתנוונות פרוגרסיבית של רשתית העין(Progressive Retinal Atrophy) ולחוסר ב-PK (PK-deficiency).

יש לציין כי אצל בנגלים נפוצה יחסית אבחנה שגויה של מחלות מעיים. מומלץ על דיאטה מתאימה עשירה בחלבון ובדיקות לטפילים על מנת לשפר בעיות עיכול.

חתול בנגלי – טיפוח

פרוותם הקצרה של הבנגלים אינה מצריכה טיפוח רב. הברשה קלה בעונות המעבר, כאשר הפרווה מתחלפת, אמורה להספיק על מנת לשמור על פרוותם בריאה ויפה.

תוכן זה נכתב באדיבות מור שלזינגר

 

בתי גידול מתועדים

Bengal home cattery

De Eve

 

תכונות אופי:

Icon מתאים לדירה
Icon ידידותי לילדים
Icon קל לאילוף

מודעות.

מאמרים שיכולים לעניין אותך.