סקוטיש פולד / סטרייט למכירה בפיקוח ההתאחדות הישראלית! - פטפיינדר
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
العربيةEnglishעִבְרִיתРусский
אודות ההתאחדות הישראלית לכלבנות התאחדות החתולים הישראלית

סקוטיש פולד / סטרייט.

בית > מידע גזעים > סקוטיש פולד / סטרייט

סקוטיש פולד / סטרייט

סקוטיש פולד Scottish Fold

מידע כללי

הסקוטי הוא חתול בינוני עם ראש מעוגל ועיניים עגולות גדולות. הוא מתואר לעיתים קרובות כינשוף או כדובון. החתולים הסקוטים מגיעים בצבעים ודוגמאות שונות, למעט שוקולד, לבנדר, דוגמת “חודים” כמו של סיאמי (או שילוב של צבעים אלה), ולבן.

חתלתולי סקוטיש פולד נולדים עם מה שנראה כמו אוזניים רגילות. בהמשך האוזניים מתחילות להתכופף קדימה, בדרך כלל לאחר כשבועיים עד ארבעה שבועות לאחר הלידה. כשהוא בן שלושה חודשים, חתול הסקוטיש פולד האופייני מקבל את המראה יוצא הדופן שלו בזכות אוזניו.
ואולם, לא אצל כל חתלתולי הסקוטיש פולד האוזניים מתקפלות, ואצל חלקם האוזניים נשארות מחודדות- במקרה שכזה הם נקראים “סקוטיש סטרייט”. בכל אופן, גם לחתלתולים אלו מזג מתוק כמו של הסקוטיש פולד, ויש להם חלק חשוב בתוכניות רבייה (מייד נסביר מדוע).

בית גידול Devei Fold
באדיבות: בית גידול Devei Fold

כמה וריאציות קיימות לגזע הסקוטי?

סקוטיש פולד

הגזע המוכר והאהוב, עם אוזניים מקופלות. הקיפול נגרם מפגם גנטי בסחוסי האוזניים, ולכן לעולם אין להרבות שני חתולים עם אוזניים מקופלות. ריבוי שכזה עלול להוביל ללידת גורים עם עיוותים גולגולתיים שיגרמו להם לסבל רב.

קיימות כמה דרגות של קיפול האוזניים בגזע:

דרגה 1

שבה קיים קיפול אחד בלבד באוזניים- במצב שכזה, אוזני החתול יעמדו מעט בדרך כלל, ולא יהיו צמודות לגמרי לראשו.

דרגה 2

שבה קיימים שני קיפולים באוזניים- במצב שכזה, אוזני החתול יהיו צמודות יותר לראשו מבדרגה 2, אך עדיין עשויים לראותן מעט.

דרגה 3

שבה קיימים שלושה קיפולים באוזניים- בדרגת קיפול זו, אוזני החתול צמודות כל כך לראשו עד שכמעט ולא ניתן לראותן. המראה הכללי דומה מאוד לינשוף. דרגת קיפול זו נחשקת מאוד, אך שנויה במחלוקת עקב רמת העיוות הגבוהה של האוזן.

חתול סקוטיש סטרייט

כמו הסקוטיש פולד, אך עם אוזניים ישרות. היות וחובה להרבות חתול סקוטיש פולד עם סקוטיש סטרייט בלבד, בדרך כלל יוולדו גורים משני הסוגים (פולד וסטרייט) באותו השגר.

היילנד פולד

“היילנד” הוא כינוי לחתולים מגזע סקוטי שפרוותם ארוכה. כאשר מדובר בחתול סקוטיש פולד בעל פרווה ארוכה, ניתן לכנות את הגזע “היילנד פולד”.

היילנד סטרייט

“היילנד” הוא כינוי לחתולים מגזע סקוטי שפרוותם ארוכה. כאשר מדובר בחתול סקוטיש סטרייט בעל פרווה ארוכה, ניתן לכנות את הגזע “היילנד סטרייט”.

לצורך הנוחות, נכנה לאורך המאמר את כל הוריאציות של הגזע “סקוטיש פולד” – אך חשוב לדעת שהבדלים אלה קיימים, ולכן המראה של חתולים מגזע סקוטי מגוון מאוד.


סרטון זה באדיבות בית גידול Devei Fold

 

חתולים עם אוזניים מקופלות כמו הסקוטיש פולד אינם כה יוצאי דופן כפי שנראה על פניו. מוטציות גנטיות ספונטניות, כגון פרווה מתולתלת או אוזניים מקופלות, מתרחשות אצל חתולים על בסיס קבוע למדי; הסקוטיש פולד הוא תוצאה של מוטציה שכזו. כל החתולים הסקוטים של ימינו מגיעים מחתולה סקוטית מקופלת אוזניים בשם סוזי שנתגלתה על ידי רועה צאן בשנת 1961.

הסקוטיש פולד הוא חתול מתוק ורגוע שנהנה להיות ליד אנשים. הוא מסתגל לסביבות רבות ושונות ויכול להסתדר טוב עם ילדים, חתולים אחרים וכלבים ידידותיים. לעיתים קרובות הם עומדים על רגליהם האחוריות ונראים כמו סוריקטות. הם אוהבים לשחק והם יעקבו אחרי משפחתם האנושית ברחבי הבית. הם בד”כ לא מהזנים ש”מדברים” באמצעות יללה, וכאשר הם “מדברים” הם עושים זאת בקול חלש ועדין. ניתן לומר שאם יש לך סקוטיש פולד אזי אתה לעולם לא תהיה בודד.
הסקוטיש פולד יתאים היטב לכל בית עם אנשים שיאהבו אותו וידאגו לו. שמור עליו בתוך הבית כדי להגן עליו מפני מכוניות, מחלות המופצות על ידי חתולים אחרים והתקפות של בעלי חיים אחרים.

סקוטיש פולד למכירה

תמונה זו באדיבות בית הגידול של סקוטיש פולד Solomiya

ההיסטוריה של הסקוטיש פולד

כאשר הרועה הסקוטי וויליאם רוס הבחין בחתולה עם האוזניים יוצאות הדופן שהתקפלו במקום להזדקף, וכאשר לימים רכש את אחד הגורים שלה, הוא לא שיער לעצמו שזהו תחילתו של זן לגמרי חדש. לסוזי, חתולת האסם הלבנה, היו אוזניים יוצאות הדופן, וכך גם לחתלתולים שהמליטה. החתולים, אשר נודעו כ- Scottish Folds, פותחו לגזע שכיום הוא בן 50 שנה והוא בעל מאפיינים ייחודיים משלו, לרבות גוף מעוגל, ראש מעוגל ועיניים עגולות. הגזעים ששימשו ליצירת הסקוטיש פולד היו הפרסיים, האמריקאי קצר השיער, האקזוטיים והבורמזים, והם מוכרים על ידי מספר התאחדויות, כולל האיגוד הבינלאומי לחתולים.

חתול סקוטיש פולד

תמונה זו באדיבות בית הגידול של סקוטיש פולד וסקוטיש סטרייט Liely

סקוטיש פולד – אופי והתנהגות

הסקוטיש פולד הוא חתול סקרן אשר נהנה לעקוב אחר בני משפחתו האנושית ולהיות מעורב בכל מה שהם עושים. אתה אף פעם לא בודד כשיש לך חתול מגזע זה.

אלו חתולים חכמים וזריזים, ולעתים קרובות ניתן לראות סקוטיש פולד הפותחים ארונות כדי לראות אם הם יכולים למצוא עם מה לשחק או מה לנשנש. זה גם לא יוצא דופן לראות סקוטיש פולד משתמש בכפות רגליו כדי להתיז למים או לגנוב מעט אוכל מהצלחת של בעליו. המשחק המועדף עליו הוא להשיב חפצים שאנו זורקים, והוא יצליח היטב בפתרון חידות אוכל שיאתגרו את מוחו ויתגמלו את הזריזות שלו בחטיפים.

הכי חשוב: שאל את עצמך מדוע אתה מעוניין דווקא בגזע הזה, שוחח עם מגדל מנוסה מבית גידול מוכר של גזע הסקוטיש פולד המפוקח על ידי ההתאחדות הישראלית לחתולים, תאר בפניו בדיוק מה אתה מחפש בכלב, ובקש סיוע בבחירת גור. מגדלים רואים את הגורים מדי יום ויכולים לתת המלצות מדויקות להפליא ברגע שהם מודעים לאורח החיים שלך ולאישיות שלך.

סקוטיש פולד לבן למכירה

תמונה זו באדיבות בית הגידול של סקוטיש פולד L.Soprano

סקוטיש פולד – בריאות

מגדלים אחראיים של ההתאחדות הישראלית לחתולים בודקים את חתולי הרבייה שלהם בבדיקת מחלות גנטיות, ומרביעים רק את החתולים הבריאים והמבטיחים ביותר. אבל, לאימא טבע יש לפעמים תכנון אחר, וגור יכול לפתח אחת מהמחלות האופייניות לגזע למרות ההקפדה על הרבעה מבוקרת גנטית. ההתקדמות ברפואה הווטרינרית משפרת את הסיכויים כך שגם חתולים החולים במחלה ברוב המקרים יכולים עדיין לחיות חיים טובים. לכן, הקפד לקנות גור ממגדל שמוכר על ידי ההתאחדות הישראלית לחתולים וכך תוכל לשפר את סיכוייך לקבל חתול בריא.

לסקוטיש פולד עלולות להיות בעיות בריאות הכוללות, בין היתר, חריגה בשלד הנקראת אוסטאוכונדרודיסטרופיה, שעלולה לגרום לכאבים או חס וחלילה גם לשיתוק. זו הסיבה שסקוטיש פולד בעלי אוזניים מחודדות ולא מקופלות הם כה חיוניים לתוכנית רבייה; המצב מתרחש כאשר מרביעים סקוטיש פולד עם סקוטיש פולד. הימנע מרכישת חתלתול או חתול עם רגליים נוקשות, גמישות או עם זנב קצר ועבה. מחלת כליה פוליציסטית דווחה גם היא בגזע זה.

ואל לנו לשכוח את אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר בעולם: ההשמנה. שמירה על הסקוטיש פולד במשקל המתאים היא אחת הדרכים הקלות ביותר להגן על הבריאות הכללית שלו, ובכך להבטיח כלב בריא לכל החיים.

סקוטיש פולד למכירה

תמונה זו באדיבות בית הגידול של סקוטיש פולד  Spotty Park

סקוטיש פולד – טיפוח

הפרווה של הסקוטיש פולד קלה לטיפוח, ויש להבריש אותה פעמיים או שלוש בשבוע כדי להסיר שיער מת, ולעתים קרובות יותר באביב ובסתיו כאשר הוא משיר את פרוותו לקראת צמיחה חדשה. את הסקוטיש פולד ארוך השיער עדיף לסרק מדי יום כדי למנוע או להסיר ראסטות וסבכים בפרווה.

בדוק כל שבוע את האוזניים של החתול כדי לבדוק אם יש אדמומיות או ריח רע שיכול להעיד על זיהום. אם האוזניים נראות מלוכלכות, נקו אותן עם צמר גפן ותכשיר ניקוי עדין המומלץ על ידי הווטרינר. צחצחו את השיניים של החתול לעתים קרובות במשחת שיניים לחיות מחמד שאושרה על ידי הווטרינר לשם בריאות כללית טובה ונשימה רעננה. התחל לצחצח את השיניים ולקצוץ את הציפורניים בגיל מוקדם כדי שהחתלתול ילמד לקבל פעולות אלו בהבנה, גם אם לא באהבה גמורה, כגור ולאחר מכן כבוגר.

 

בתי גידול מתועדים

 

Devei Fold

L.Soprano

Liely

Lis Pride

Solomiya

Spotty Park

Victory Fur

.

 

תכונות אופי:

Icon מתאים לדירה
Icon ידידותי לילדים
Icon קל לאילוף

מודעות.

דילוג לתוכן